Mükemmel Bir Yüz için Güzellik Sırları

Genç, parlak bir yüze sahip olmak için pahalı güzellik ürünlerini satın almanız gerekli değildir. Bu 8 basit ipucunu kullanarak ve sağlıklı bir yaşam tarzı edinerek güzel bir yüze sahip olabilirsiniz!
Mükemmel Bir Yüz için Güzellik Sırları
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yüzünüze bakmak son derece önemlidir. Aslında insanların çoğu, güzellik için yüz bakımına çok önem verir. Birçok kişi cildini sıkı, pürüzsüz tutmak ve kusurlardan arındırmak ister. Bugün sizlerle yüzüne uygulayabileceğiniz bazı güzellik sırları paylaşacağız.

Yüz güzelliğimiz için zamanla birçok faydalı kozmetik ürün keşfettik. Bu ürünler, genç ve sağlıklı görünümlü bir cilde sahip olmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, cildinizi kolay ve doğal yöntemler yardımıyla da güzelleştirebilir ve pahalı ürünleri çok para harcamanız gerekmez.

Üstelik bu doğal güzellik sırları, uygulanması oldukça kolay yöntemlerdir. Ayrıca, erken yaşlanmaya neden olan serbest radikallerin vereceği zararı da en aza indirirler. Gelin yüzünüz için en iyi güzellik sırları nelermiş, birlikte keşfedelim.

1. Günlük Temizlik

yüzünü yıkayan kadın

Yüzünüzü günlük olarak temizlemek kilit bir noktadır. Cildinizi temizlemek, yüzünüzü pürüzsüz ve kusursuz yapabilir. Çünkü yüzünüzü düzgün bir şekilde temizlemek, gözeneklerinizde biriken kir ve diğer parçacıkları temizler.

Makyaj yapmadan önce her sabah ve yatmadan önce her akşam yüzünüzü temizlemelisiniz. Yağlı cilde sahip olan insanlar nemli bir havlu kullanabilirler. Havluların pH dengenizi bozmamasına özen göstermeniz gerekir.

2. Cildi Ölü Derilerden Arındırmak

Ölü derilerden cildi arındırma tedavisi büyük bir seçenek haline geldi. Bu tedavi, cildinizin görünümünü yeniler ve oksijene kavuşmasını sağlar.

Bu ürünler, ölü cildi ve her türlü yabancı maddeyi gidermek için tasarlanmıştır. Bunlar, cildinizin dış kısmında bulunan yabancı maddeleri içerir.

Bu tedaviyi haftada bir ya da iki kez uygularsanız yüzünüzün pürüzsüz, parlak ve aşırı yağdan kaynaklanan kusurlardan uzak kalmasını sağlar.

Aynı zamanda; siyah noktalardan kurtulmak, güneşin olumsuz etkilerini azaltmak ve cilt tonunu düzeltmek için de önerilir.

3. Su içmek

su içen kadın
 • Su içmek, yalnızca iç organlarınıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda cildinizin görünümünü de etkiler.
 • Su, kan akışını artırmak için şarttır. Sonuç olarak, hücreleriniz daha fazla oksijen ve esneklik kazanır.
 • Günde 6 ila 8 bardak su içmek, cildiniz için önemlidir. Su, cildinizi sıkı tutar, bu sayede cildiniz hem genç hem de taze görünür.

4. Güneş Kremi

 • Her gün güneş kremi kullanmak kadar basit bir şey, cildinizin erken yaşlanmadan mükemmel görünmesini sağlar.
 • Güneş kremi, UV ışınlarının olumsuz etkilerini en aza indirir.
 • Sonuç olarak lekelerin, kırışıklıkların ve güneş yanığının oluşmasını engeller.

5. Doğal Maskeler

yüz için doğal maske
 • Doğal maskeleri düzenli olarak kullanmak cildiniz için de harikadır. Aynı zamanda cildinize ilave besinler sağlamak için ucuz ve sağlıklı bir yoldur.
 • Bu tür reçeteler için önerilen çeşitli maddeler bulunmaktadır. Bunların arasında su ve antioksidan açısından zengin olduğu için meyveler, yoğurt ve zeytinyağı da bulunur.
 • Cilt türünüz için en uygun içeriği seçmek önemlidir. Örneğin yağlı cilt üzerinde yağlı bileşenler kullanmak pek akıllıca değildir.

6. Dengeli Beslenme Düzeni

 • Tam ve dengeli bir diyet yapmak da son derece önemlidir. Hem iç sağlığınıza hem de görünümünüze yardımcı olur.

Bu makalemiz de ilginizi çekebilir: 

Evde Yüzünüze Güzellik Katmak için 5 İpucu

 • Antioksidan, vitamin ve mineral bakımından zengin gıdalar yiyerek cildinizi esnek ve sıkı tutun. Aynı zamanda bu gıdalar, erken yaşlanma riskini de azaltmaktadır.
 • Ayrıca, sağlıklı, dengeli bir diyet, kanınızdaki asidite ve toksin miktarını önler. Üstelik bu, doğrudan tüm temel cilt problemleriyle ilgilidir.

7. Yüz Egzersizleri

yüz egzersizleri
 • Yüz kaslarınızın da her gün egzersiz yapması gerekir. Bu onları sıkı ve güçlü tutar.
 • Yüz egzersizi, yüzünüzde kırışıklıklar ve sarkmaların olmaması için yapabileceğiniz kolay bir uygulamadır.
 • Her gün yapabileceğiniz birkaç alıştırma vardır. Bunlardan bazıları sesli harfleri telaffuz ederken abartmak, boynunuzu uzatmak ve dudaklarınızı öpücük yolluyormuş gibi büzmektir.

8. Detoks Yapmak

Düzenli detoks yapmak çok sağlıklı bir alışkanlıktır. Detoks, doğrudan cildinizin görünümüne katkıda bulunur. Eğer lekeler, sivilceler ya da çok sayıda cilt kusurunuz varsa dikkat edin. Bunlar vücudunuzdaki toksik maddelerden kaynaklanmaktadır.

Vücudunuzu temizlemek için birkaç kolay yol vardır. Bunlara kahvaltıda su ve limon, yeşil içecekler ya da alkali su içmek dahildir. Genel olarak, parlak bir yüze sahip olmak için mağazadaki pahalı güzellik ürünlerini satın almak zorunda değilsiniz. Bu basit ipuçlarını kullanmanız ve sağlıklı bir yaşam tarzınızın olması yeterlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Pappas, A. (2015). Lipids and skin health. In Lipids and Skin Health. https://doi.org/10.1007/978-3-319-09943-9
 • Palma L, Marques LT, Bujan J, Rodrigues LM. Dietary water affects human skin hydration and biomechanics. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2015;8:413–421. Published 2015 Aug 3. doi:10.2147/CCID.S86822
 • Katta, R., & Kramer, M. J. (2018). Skin and Diet: An Update on the Role of Dietary Change as a Treatment Strategy for Skin Disease. Skin Therapy Letter.
 • Van Borsel, J., De Vos, M. C., Bastiaansen, K., Welvaert, J., & Lambert, J. (2014). The effectiveness of facial exercises for facial rejuvenation: A systematic review. Aesthetic Surgery Journal. https://doi.org/10.1177/1090820X13514583

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.