Aç Karnına Su İçmenin 10 Faydası

· 9 Nisan, 2017

Sahip olabileceğiniz en yararlı alışkanlıklardan biri, her gün aç karnına bir bardak su içmektir. Çoğumuz bunu önemsemeyiz ama sabahları kalkar kalkmaz bir bardak su içmek, günün diğer herhangi bir saatinde olduğundan çok daha faydalıdır.

Siz uyurken vücudunuz; hasarlı hücreleri tamir etmek ve toksinleri filtreleyip atılmaları için hazırlayarak kendini temizlemek gibi önemli görevlerini yerine getirmektedir. Bu nedenle aç karnına su içmek çok önemlidir; çünkü bu sıvıdan sadece bir bardak vücudumuzun gece boyunca filtrelediği toksinlerin yok edilmesini artırabilir.

Birçok kişi kalktıktan hemen sonra su yerine diğer içecekleri tüketmeyi tercih etmektedir. Ancak bu içecekler arasında vücut için en çok yararlı ve en çok tavsiye edileni sudur. Size bu makalede aç karnına su içmenin 10 faydasından bahsedeceğiz.

Aç karnına su içmek cilt sağlığı için çok faydalıdır

cilt sağlık

Aç karnına su içmek cilt sağlığı ve güzelliği için çok önemli faktörlerden biridir. Vücudunuz, cilt hücrelerini güçlendirebilmesi, toksinleri atabilmesi ve cildi elastik, genç görünümlü ve kırışıksız olarak tutabilmesi için sabahları iyi nemlendirilmiş olmalıdır.

İdrar söktürücüdür

Toksinleri ve atıkları ortadan kaldırmak için, yeterli sıvıları içmek suretiyle böbrek işlevini harekete geçirmek önemlidir. Aç karnına su içmek, böbreklerde biriken atık maddelerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur ve idrar yoluyla toksinlerin vücuttan atılmasına da olanak sağlar.

Lenfatik sistemi nemlendirir

Aç karnına su içmek, lenfatik sistemin nemlendirilmesinde ve stres hormonu olan kortizol üretiminden sorumlu olan adrenal yorgunluğun önlenmesinde anahtardır.

Sindirimi geliştirir

iyi sindirim

 

Aç karnına su içtiğinizde, sindirim sistemi uyarılarak toksinlerin temizliği kolaylaşır, bağırsaklardan geçiş düzenlenir ve sistem yiyecekleri almaya ve sindirmeye hazır hale gelir.

Metabolizmayı tetikler

Su içmek, yağ yakmaktan sorumlu böbrek sisteminin düzgün çalışması için gereklidir. Vücudunuzda yeteri kadar su yoksa, bu işlem karaciğer tarafından gerçekleştirilir ve bu da karaciğer sorunlarına, karaciğer hastalıklarına ve metabolizma hızının azalmasına neden olabilir.

Fiziksel performansı arttırır

Su içmek; eklemler, kaslar ve bağların hareketliliği için hayati önem taşımaktadır. Vücudunuzun nemini koruması ve enerji alabilmesi için her sabah uyandığınızda su içmeniz önerilir. Her türden spor veya egzersiz yapan insanlar, antrenman sırasında kaybettikleri sıvıları yenilemek için su tüketimlerini artırmalıdır.

İdrar yolu enfeksiyonlarını önler

idrar yolu enfeksiyonu

Aç karnına su içmek, sistit gibi idrar yolu enfeksiyonlarının gelişim riskini azaltıcı faktörlerden en önemlisidir. Susuz kaldığınızda böbreklerinizde yeterince su yoksa, idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskiniz çok daha yüksektir.

Sıvı tutulumu ile mücadele eder

 

Sıvı tutulumu, vücuttaki fazla sodyum ve beslenme ile ilişkili diğer faktörlerin neden olduğu bir sorundur. Aç karnına su içmek tutulan sıvıları yok etmeye, iltihaplanmayı azaltmaya ve farklı hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

Ağrıları azaltır

Su içmek; artrit, taşikardi, astım, bronşit, böbrek rahatsızlıkları, kabızlık, PMS ve migren gibi durumların semptomlarını ve ağrılarını azaltmakla ilişkilendirilir.

Vücut ısısını düzenler

Aç karnına su içmek, hücrelere oksijen ve besin maddelerinin taşınmasını geliştirmeye yardımcı olur ve vücut ısısını düzenler.

Unutmayın!

  • Su içmenin faydaları yadsınamaz; ancak yararların sürekli olması için gün içinde iki litre su içmek önemlidir.
  • Böbrekler üzerinde olumsuz bir etki bırakmaması için bu oran çok fazla aşılmamalıdır. Su içmek vücut için çok iyi olsa da aşırı su tüketimi böbrekler üzerinde fazla hidrasyona ve yüke neden olabilmektedir.
  • Gün içinde içmeniz gereken su miktarını bulmanın kolay bir yolu vardır: Ağırlığınızı (libre cinsinden) 66’ya bölün, bu gün içinde kaç litre su içmeniz gerektiğini verir. Örneğin 130 lb.lik bir kişi (1 libre, 453-454 grama denk gelir; 130 lb, 59 kg civarındadır) her gün yaklaşık 2 litre su içmelidir. (130/66 = 1.97)