Uyurken Ellerimiz Neden Uyuşur?

Uyurken elleriniz mi uyuşuyor? Hiç gecenin orasında ellerinizde beklemediğiniz bir hissiyat ve rahatsız edici bir karıncalanma ile uyandınız mı? Geceleri elleriniz uyuşup sizi garip bir hisle uyandırıyor mu? Eğer bunlar başınıza geldiyse, nedenlerini ve tedavilerini öğrenmek için okumaya devam edin.

Ellerde kramp veya uyuşmanın nedeni yanlış bir pozisyonda uyuyup kan akışını önlemek kadar normal olabilir. Ancak bazen bunun nedeni uyku şekliniz ile alakalı olmayabilir. Ayrıca bu rahatsız edici hissiyat bacaklarınız veya ayaklarınız gibi bedeninizin başka yerlerinde de ortaya çıkabilir. Peki bunların nedenleri ne?

El uyuşmasının nedenleri

Metakarpal tünel

Carpal-tunnel

 • Bu kesinlikle en yaygın nedenlerden birisidir. 3 ana parkam, baş parmak, işaret parmağı ve orta parmak Carpal-tunnel-2

  • Bazen bileğinize çok yüklenirsiniz. Bilgisayarda çok fazla yazı yazmak, makas veya el aletleri kullanmak, dikiş dikmek gibi şeyler ellerinizdeki sinirleri yorarlar. Bu bölgenin sürekli ve yoğun bir şekilde bükülmesi, zaman içerisinde aşırı yüklenmeye neden olur. Ağrı en yoğun olarak, artık bileğinizi hareket ettirmediğinizde, sinirler ve tendonlar üzerlerindeki gerginliği atarken yani geceleri kendini gösterir.

  Sıvı birikmesi

  What-is-vitamin-B12

  • Genellikle yetersiz veya yanlış beslenmek B vitamini eksikliğine neden olur. B vitamini eksikliğinin sonuçları bazen gözardı edilebilir. Vitamin eksikliği anlaşılmayıp, linseed-sean-dreilinger

   • Yatmadan önce bir yemek kaşığı keten tohumu yağı için. Yapılan çalışmalara göre, bu yağın anti enflamatuar etkisi özellikle el ve bacaklarda görülmektedir ve el uyuşması hissiyatının geçmesine yardımcı olur.
   • Lavaboya taze su doldurup ellerinizi içine sokun. Eğer surun içerisine birkaç küp buz atarsanız, etkisini arttırmış olursunuz. Bu sayede basıncı, sinirlerin etrafındaki enflamasyonu ve ağrıyı dindirebilirsiniz. Bunu yatmadan önce uygularsanız, geceleri daha rahat edebilirsiniz.
   • Tuz ve asitli içecekleri beslenme düzeninizden çıkartın. Bu ürünler enflamasyon ve ağrıyı arttırır. Tüketimlerini tamamen kesmek sizin için yararlı olacaktır.
   • Günde en az iki litre su için. Eğer isterseniz, sıvı birikmesini önlemek için idrar söktürücü ve arındırıcı özellikleri olan bir enginar içeceği hazırlayabilirsiniz. Bunun için, birkaç enginarı suda kaynatın ve süzün. Ardından içerisine yarım limonun suyunu ekleyin.
   • Beslenme düzeninizde yeterince B vitamini bulunması çok önemlidir. Ton balığı, patates, muz ve yeşil yapraklı bitkiler sayesinde bu yeri doldurulamaz vitamini alabilirsiniz. Ek olarak, eczane veya doğal ürün satan mağazalardan alacağınız takviyeleri beslenme düzeninizi tamamlamak ve daha sağlıklı olmak için kullanabilirsiniz. Bu da geceleri daha rahat olmanızı sağlayacaktır.
   • Eğer yaptığınız iş uzun saatler boyunca ellerinizi ve bileklerinizi kullanmanızı gerektiriyorsa, özel kompres bileklikleri takmanızı öneriyoruz. Bu bileklikler sinir ve eklemlerinizi korumaya yetecek kadar baskı oluşturup onları çok yormanızı engellerler.