Güzel Bir Cilt için Ev Yapımı 5 İpucu

Biberiye kanın dolaşımını düzenler ve tonlama farkını giderip cildi sıkılaştırarak ona canlılık kazandırır. Bu bakımı hem sabah hem de akşam uygulayabiliriz.
Güzel Bir Cilt için Ev Yapımı 5 İpucu

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

Genç ve ışıltılı bir görünüm; kalın, uzun ve dolgun kirpikler; hacimli dudaklar, büyük, parıltılı gözler ile baştan sona güzel bir cilt… Bu makalede, güzel bir cilt için hangi ev yapımı, basit ve doğal kürleri uygulayabileceğinizi açıklayacağız. Birazcık sabırlı ve azimli olmanız yeterli. Deneyin ve yüzünüzü hemen güzelleştirin!

Gençlik dolu bir cilt

Yüzünüzün tazelenmiş, hafif pembe ve parıltılı bir görünüme sahip olması için birçok güzellik küründe uzun yıllardır kullanılmakta olan muhteşem bir şifalı bitkiye güvenebilirsiniz; biberiye.

Bu bitki kanın dolaşımını düzenler ve tonlama farkını giderip cildi sıkılaştırarak ona canlılık kazandırır. Peki, biberiyeyi cildimize nasıl uygulayacağız?

  • Biberiye esansı yağını bir aktardan ya da organik ürünler dükkanından satın alabiliriz (fakat unutmayın ki, burada bahsedilen yapay aroma esansları değil gerçekten bitkiden elde edilmiş yağdır).  50 ml suya 15 damla ekleyin. Kullanmadan önce çalkalayın, sprey ya da pamuğu bu karışımla nemlendirip uygulayın.
  • Başka bir seçenek ise taze biberiyeyi toplayıp tamamen emene kadar 15 gün boyunca elma sirkesinde bekletmektir. Daha sonra karışımı süzüp aynı miktarda su ekleyerek kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.
  • Son olarak, üçüncü alternatif ise taze ve kurutulmuş biberiye ile yoğun bir takviye hazırlamaktır. Bu karışımı buzdolabında saklayarak bir hafta kadar kullanabilirsiniz.

Güzel bir cilt için bahsi geçen biberiye suyunu günde iki defa uygulayın, bir kere sabah ve bir kere de yatağa girmeden önce, her zaman için diğer kremlerden önce uygulayıp cildin tamamen emmesine izin verin.

biberiye

Kalın ve uzun kirpikler

Kalın ve uzun kirpikler gözlerimizin görünüşünüzü tamamen değiştirir. Daha kadınsı ve çekici bir görünüm sağlarlar, ayrıca göz makyajı dahi olmadan gözlerimize dikkat çekici bir nitelik kazandırırlar.

Anneannelerimizin kullandığı kürün güzelliği, her akşam yatağa girmeden önce kirpiklerimize uygulamamız gereken yoğun ve besleyici bir yağ olan kene otu yağından gelmektedir.

Bunu uygulamanın en kolay yolu, eski bir maskara fırçasını veya benzeri bir küçük kirpik fırçası kullanmaktır. Gözünüze kaçıp rahatsızlık oluşturmasından kaçınmak için çok fazla kullanmayınız.

Hacimli dudaklar

Daha fazla hacim kazandırmak için birçok kadın dudak estetiği oluyor ve çoğu da dudaklara hem daha büyük hem de daha şehvetli bir görünüm vermek için güzellik ipuçları olduğundan bihaberler.

Dudakları sürekli olarak nemlendirmenin haricinde birkaç dakika içerisinde onlara hacim ve renk kazandırmak için nasıl masaj yapmanız gerektiğini açıklayacağız.

Nasıl yapacağız?

  • Dudaklara biraz bitkisel sıvı yağ uygulayın.
  • Bir elinizle ağzınızı tamamen kapatın ve dışa doğru silermişçesine yatay hareketler yapın, sadece dudaklara değil, genellikle gergin olan ve kırışıklıkların oluştuğu çevresindeki bölgeye de masaj uygulayın.
  • Daha sonra aynı işlemi öteki elinizle de diğer yöne doğru yapın.
  • Bunu her elinizle 10 defa tekrarlayın.
dudaklar

Büyük gözler

Diğer şeylerin yanı sıra yüzdeki gerilme ve görme bozuklukları gözlerinizin küçülmüş görünmesine yol açarak kırışıklıkların meydana gelmesine sebebiyet verebilir.

Buna engel olmak için, doğru gözlükleri ve lensleri kullandığınızdan emin olmak için göz muayenesine gitmek haricinde gözlerin etrafındaki tüm kasları gevşetmek üzere birkaç göz egzersizi yapabiliriz.

Öncelikle ısıtmak için ellerinizi birbirine sürtün ve daha sonra gözlerinizi kapatarak avuç içlerinizi gözlerinizin üzerine yerleştirin ve birkaç dakika boyunca dinlenmelerini sağlayın.

Gözlerinizin hatta yüzdeki ilk kırışıklıkların kendisini gösterdiği göz çevresindeki cilt dokusunun gevşeyip rahatladığını hissedeceksiniz. Buna ek olarak bahsi geçen bölgedeki gerginliği azaltmak için günde birçok kez gözlerimizi kapatarak sıkıp ardından serbest bırakabiliriz.

göz

Neme doygun bir cilt

Son olarak güzel bir cilt için unutmamanız gereken, cildinizin ihtiyacı olan nemi sürekli karşılamak. Bunu yapmanın en iyi yolu ise cildinize uygun bitkisel sıvı yağları kullanmaktır:

  • Kuru ciltler için kuşburnu veya zeytin yağı.
  • Karma yapıya sahip ciltler için jojoba yağı.
  • Yağlı ciltler içinse aloe vera ile karıştırılmış Hindistan cevizi sütü.

Buna ek olarak yemek yaparken kullandığımız meyvelerin ve sebzelerin kabuklarıyla yüzümüzü silmeyi de bir alışkanlık haline getirebiliriz. Özellikle elma, salatalık, kabak ve avokadolar için bu uygulamayı tavsiye ediyoruz.

Görseller net-efekt, TMBlue ve neuroticcamel’e aittir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.