Müshil Kullanmadan Kabızlığı Nasıl Tedavi Edersiniz?

Müshil Kullanmadan Kabızlığı Nasıl Tedavi Edersiniz?

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Herhangi bir müshil kullanmadan kabızlığı tedavi etmek mümkündür, fakat bu günlük rutininizde birçok sağlıklı alışkanlık edinmenizi gerektirir. Kabızlık yaşayan pek çok kişi genellikle genç yaşlardan itibaren bu durumdan muzdarip olmuşlardır. Bu insanlar tuvalete gitmeyi her zaman zor bulmuşlar ve bağırsaklarının harekete geçmesi uzun zaman almıştır.

Bununla birlikte kabızlık; şişkinlik hissi, gaz ve bağırsakları tamamen boşaltamamaktan kaynaklı rahatsızlık hissetmek gibi başka durumlara da sebebiyet verir. Bazen kabızlık problemi yaşayan insanlar dışkılarının sertliğinden dolayı hemoroid de olurlar.

Egzersiz Yapmanın Yardımı Olur

Kabızlığı müshil kullanmadan tedavi ederken, daha düzenli bir şekilde egzersiz yapmaya başlamanız gerekir. İster inanın ister inanmayın, egzersiz, dışkıların bağırsaktan geçişini iyileştirir. Egzersiz yaptığınızda, dışkıların geçtiği bölgelerdeki kaslar, bağırsakların hareketini kolaylaştırır. Kabızlığı olan pek çok kişi peristaltik hareketlerle ilgili problem yaşar.

koşan kadın

Ayrıca, egzersiz yapmak su kapasiteniz açısından iyidir. Kabızlığı olan birçok kişinin dışkıları, yeterince su içmedikleri için, daha da sert olur. Egzersiz yaptığınızda daha da susarsınız ve bundan dolayı kaçınılmaz olarak daha fazla su içmek istersiniz.

Egzersiz yaptıktan sonra tuvalete gitme ihtiyacı duyduğunuzu fark ettiniz mi? Bu, kabızlık problemi yaşayan insanlar için oldukça şaşırtıcı olabilir. Egzersiz yaptıktan sonra tuvalete çok daha kolay gidebileceklerini görebilirler. Egzersiz, kabızlığı müshil kullanmadan tedavi etmek için çok iyi bir yöntemdir.

Beslenme Düzenindeki Değişiklikler

Yeteri kadar lifli gıda tüketiyor musunuz? Beslenme düzeninizde bol miktarda meyve ve sebze var mı? Yoksa aşırı miktarda işlenmiş yiyecek mi yiyorsunuz? Tüm bunlar çok büyük bir fark yaratacaktır. Kabızlık problemi yaşarsanız, çok fazla abur cubur yemenin tuvalete daha az gitmenize sebep olduğunu fark edersiniz.

Bundan dolayı, beslenme düzeninizde bağırsak geçişini artıracağı ve daha sık tuvalete gitmenize yardımcı olacağı için, daha fazla meyve ve sebze yemelisiniz. Bu değişikliği yaptığınız anda farkı hissedeceksiniz. Ayrıca, diğer hastalıklar için kullandığınız ilaçlara da dikkat etmelisiniz. Örneğin, tiroid ya da diyabet ilaçları. Bazen, belirli ilaçlar kabızlığa neden olabilir.

Bir Rutininiz Olsun

Bu, kabızlığı müshil kullanmadan tedavi etmek için en önemli yöntem olsa da “ya tuvalete gitmeme gerek yoksa?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Endişelenmeyin, istediğiniz zaman tuvalete gidip zamanınızı değerlendirin.

elinde tuvalet kağıdı tutan kadın

Bir rutine uymak kabızlık yaşayan insanların pek aşina olduğu bir durum değildir. Genellikle tuvalete gitmeden önce biraz beklemeleri gerekir. Hatta bazen, zorlamaları gerekebilir. Bu yüzden, tuvalete gitme gereğini hissetmeseniz de oturup beklemek iyi bir fikir olabilir.

En iyisi, her zaman aynı zamanda tuvalete gitmektir ki vücudunuz bu düzene alışabilsin. Bu, kahvaltıdan önce veya sonra, egzersizden önce ya da yatmadan önce olabilir. Siz seçin!

Postürünüzü Düzeltin

Modern tuvaletler postür açısından bağırsak hareketlerine ne kadar katkı sağladığını düşündüğümüzde mükemmel değildirler. Fakat, işleri kendiniz için biraz daha kolaylaştırabilirsiniz. Örneğin, ayaklarınızın altına bir tabure yerleştirebilir ya da parmak ucunda durabilirsiniz.

Bu, bağırsak hareketleri için en yararlı postür olan çömelme hareketini yapmak gibi olacaktır. Bu hareketin yararlı olmasının sebebi nedir? Sebebi, karına bağırsak hareketleri için yararlı olacak bir baskı yaratmasıdır. Kabızlığı tedavi etmenize ne yardımcı olur? Bu yöntemlerden bazıları diğerlerinden daha mı çok işe yarıyor? Egzersiz yapmak başta olmak üzere bu ipuçlarını denemek kabızlık probleminizi çözmenizde oldukça yardımcı olacaktır.

Fakat, ne yediğinizi takip etmeniz de çok önemlidir. Ne olursa olsun, bu durumu iyileştirmek tamamen sizin elinizdedir.

İlginizi çekebilir ...
Tuvalet Yapmanın Doğru Yolu Nedir?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Tuvalet Yapmanın Doğru Yolu Nedir?

Bu konu pek çok kültürde tabu gibi görülüp konuşulmasa da sağlığımız için tuvalet yapmanın  doğru yolu ve tekniğini öğrenmemiz önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.