Mutfak Mobilyaları İçin Beş Çeşit Malzeme

Herhangi bir mutfak, eşyaları düzenlemek, tencere ve tavaları saklamak ve dekoru geliştirmek için mobilyalara ihtiyaç duyar. Ancak, yağa ve yüksek sıcaklıklara dayanabilecek malzemelerin seçilmesi önemlidir. Daha fazlasını buradan öğrenin!
Mutfak Mobilyaları İçin Beş Çeşit Malzeme

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

İnsanların her türlü şeyi saklaması gerektiğinden, mutfak mobilyaları bir zorunluluktur. İşin güzel yanı, her bütçeye ve zevke uygun birçok alternatif olmasıdır. Bu yazımızda size mutfak mobilyaları için beş uygun malzemeden bahsedeceğiz.

Mutfak, evin yüksek düzeyde yağa, yüksek sıcaklığa ve neme en çok maruz kalan alanlarından biridir. Bu nedenle, hepsi uzun bir hizmet ömrü sağlamadığından, bunun için doğru malzemeleri seçmelisiniz. Aslında, bazıları oldukça dirençlidir ve bakımı kolaydır.

Hadi daha yakından bakalım.

Mutfak mobilyaları için beş çeşit malzeme

1. Yüksek basınçlı laminat

Bu tip laminat Formica ile yapılır ve bir mutfak için en yüksek kaliteye sahiptir. Malzeme, gücü nedeniyle en çok tavsiye edilenlerden biridir. Aslında ısıya, neme, darbelere dayanabilir ve maddeleri emmez. Ayrıca, temelde çizilmez sayılabilir.

Diğer bir avantajı ise birçok renkte mevcut olması ve üzerinde parmak izi bırakma endişesi duymadan çalışabilmenizdir. Ek olarak, temizlenmesi kolaydır, güzel ve parlak olması için tek gereken sabun ve sudur.

Yüksek basınçlı laminatlar baştan sona pürüzsüzdür ve diğer mutfak elemanlarıyla kolayca karışır. Ayrıca, basit ve moderndirler.

2. Düşük basınçlı laminat

Bu laminat, Formica’dan daha az koruyucu bir tabakaya sahip olan ancak mutfağın aşınma ve yıpranmasına uzun süre dayanmak için gerekli direnci sağlayan bir malzeme olan melamin ile yapılır.

Öte yandan, bu laminat, üretim süreci daha basit olduğu için öncekinden daha ekonomik bir seçenektir. Bunun yanı sıra farklı renkleri mevcuttur ve bitişleri mat olup çiziklerin gizlenmesine imkan verir ve gereksiz derecede parlama yapmaz.

Bu seçeneğin avantajı, temizlenmesinin de kolay olmasıdır. Bunun nedeni, biriken kiri su, sabun ve yumuşak bir bezle zarar vermeden temizleyebilmenizdir.

Mutfak mobilyası yapan kişi.
Melamin, mutfaklar da dahil olmak üzere her türlü mobilyada kullanılan bir malzemedir ve oldukça ucuzdur.

3. PVC ile yapılan laminat

PVC laminat, ahşap veya mermer görünümünü taklit eden desenlerle kaplanmış ekonomik bir alternatiftir. Bu nedenle modern, minimalist bir tarz sağladığı için son zamanlarda aranan bir alternatif haline geldi.

Ancak daha az koruyucu elemana sahip olduğu için daha fazla bakım gerektirir. Böylece, fazla su yavaş yavaş bozulmasına neden olacaktır.

4. Lake mutfak mobilyaları

Nemli ortamlara ve sabit sıcaklık değişimlerine karşı dayanıklı olduğundan mutfak mobilyaları için en yaygın malzemelerden biridir. Yeterli koruma ve daha uzun dayanıklılık için yüksek kaliteli bir cila seçmeniz gerektiğini unutmayın.

Ayrıca modern, tek tip ve iyi dokulu bir görünüm katacağı için görünüm açısından en iyi seçeneklerden biridir. Bu malzeme, mat ve parlak olmak üzere geniş bir renk yelpazesine sahiptir.

Temizlemenin en iyi yolu su, nötr bir deterjan ve yüzeyleri çizmeyen yumuşak bir havlu kullanmaktır. Ayrıca zamanla meydana gelebilecek her türlü aşınma ve yıpranmayı kolayca onarabilirsiniz.

5. Ahşap mutfak mobilyaları

Ahşap, güzel, biyolojik olarak parçalanabilen ve ekonomik olduğu için mobilya yapımında en çok tercih edilen malzemelerden biridir.

Bu, mutfaklar için en geleneksel malzeme olabilir, çünkü oldukça dayanıklıdır ve nemi emebilir. Ayrıca, harika bir ısı yalıtkanıdır ve aşırı ısınmaz.

Elbette ahşabın bir diğer avantajı da zamansız olması ve modern veya klasik tasarımlar için harika olmasıdır. Tarzdan bağımsız olarak zarif, parlak ve uyumludur.

Son olarak ahşabı cilalayarak kir, ışık, darbe ve buhar gibi etkenlere karşı daha dayanıklı hale getirebilirsiniz.

Mutfak mobilyaları için malzeme seçimi için genel ipuçları

Mutfak mobilyaları için malzeme seçerken aranacak birkaç bileşen vardır. İşte akılda tutulması gereken bazı yararlı ipuçları.

Yapıyı değerlendirin

Maddeleri emmesini ve lekelenmesini önlemek için gözeneksiz bir malzeme seçmek en iyisidir. Aynı şekilde, pürüzsüz yapıların bakımı kolaydır, çünkü kir tutmazlar.

Direnci analiz edin

Malzemenin direnç kapasitesini inceleyin ve mutfak aktivitesine dayanabilecek birini seçin.

Aynı şekilde, kusursuz bir görünüm elde etmek için iyi bir yapışma düzeyine sahip bir kaplama seçin.

Üç renkli mutfak dolabı.
Mutfak mobilyaları, görünümü korumak için mekana uyum sağlamalıdır.

Rengi dikkate alın

Her malzemenin renk aralığına bakın ve mutfağınızdaki duvarlara ve nesnelere uygun olanı seçin. Ayrıca parlak tonlar odanın daha geniş görünmesini sağlayabilir.

Teçhizat

Son olarak, kötü durumda olanlar genel görünümü etkileyeceğinden, mutfak mobilyanız için en uygun malzemeyi seçerken teçhizat türünü analiz edin. Bu nedenle, rengi solmayan, soyulmayan ve temizlemesi kolay güçlü kulplar satın alın.

Kalanı size kalmış! İşlevselliği sağlarken mutfağınızı kendi tarzınıza göre dekore edin. Bu odada çok zaman geçireceğinizi unutmayın, o yüzden güzelleştirin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Martínez P. Sistematización y registro de información para la modulación, estructuración y armado de mobiliario en melamine [Internet]. Ecuador: Carlos Pesantez; 2019. [citado 15 de junio de 2021]
  • Schweigger E. Manual de pinturas y recubrimientos plásticos [Internet]. España: Ediciones Díaz de Santos; 2005 [citado 15 de junio de 2021]
  • ARAUCO. Cómo diseñar y construir correctamente una cocina [Internet]. (S.L): ARAUCO; (S.F). [citado 15 de junio de 2021]

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.