Mutfağınız İçin Dört Doğal Oda Spreyi

Doğal oda spreyleri, bazı yemeklerin mutfağınızda geride bıraktığı güçlü kokuları ortadan kaldırmanıza yardımcı olur. Bu yazıda size, dört farklı oda spreyi nasıl hazırlanır göstereceğiz.
Mutfağınız İçin Dört Doğal Oda Spreyi

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Mutfaklarda zamanla hoş olmayan kokular birikebilir. Lahana, sebze, balık ve benzeri başka malzemelerle hazırlanan yemekler, genellikle, pişirme sırasında davlumbazı açmış olsanız bile, ardında kötü kokular bırakır. Bu yazıda, mutfağınız için hazırlayabileceğiniz dört doğal oda spreyi tarifini bulabilirsiniz.

Doğal oda spreyleri

Doğal oda spreyleri, evdeki istenmeyen kokuları ortadan kaldırmaları nedeniyle tercih edilen ürünlerdir. Piyasada bulunan geleneksel seçenekler genellikle daha güçlü ve dayanıklı olsa da, çoğunlukla tahriş edici maddeler içerir ve alerjileri tetikler.

Neyse ki, güzel kokan ve olumsuz etkilere neden olmadan kötü kokuları ortadan kaldırabilen çok sayıda doğal madde vardır. Ayrıca, zararlı kimyasallardan tamamen arındırılmış olmaları nedeniyle çevre dostu oldukları söylenebilir.

Mutlaka denemelisiniz!

Mutfağınız için doğal oda spreyleri

Doğal oda spreyleri, mutfaklarda oluşan istenmeyen kokularla mücadele eden organik ürünlerdir. İçeriklerinde genellikle otlara, baharatlara ve narenciye kabuklarına yer verdikleri için alerjilere neden olmadan çevreye güzel bir koku yayar.

Ayrıca, sinekler ve hamam böceği gibi mutfaklarda karşılaşılması muhtemel olan böcekleri geri püskürtmeye yardımcı olur. Yok etmeye yönelik bir çözüm sunmuyor olsalar da, kokuları haşereleri mutfağınızdan uzak tutabilir.

Bu yazıda paylaştığımız dört doğal oda spreyi tarifine bir göz atın ve hoşunuza giden seçeneği hazırlamaya koyulun.

1. Narenciye oda spreyi

narenciye oda spreyi

Narenciye meyveler, hoş olmayan kokuları ortadan kaldırmak konusunda mükemmeldir. En başarılı doğal oda spreylerinden bir tanesi narenciye kabuğundan yapılır. Sadece en ucuz değil, aynı zamanda en etkili seçeneklerden bir tanesidir. Narenciyelerin keskin kokusu, balık yemekleri ve kızartmaların arkada bıraktığı kötü kokuları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Malzemeler

 • Narenciye meyve kabuğu (portakal, limon, mandalina)
 • 2 su bardağı su (500 ml)
 • 1 elma (isteğe bağlı)
 • 3 adet karanfil (isteğe bağlı)

Hazırlık

 • İlk olarak, narenciye kabuklarını birkaç parçaya bölün.
 • Sonrasında, su ve meyve kabuklarını bir tencereye koyun ve kaynatın.
 • Su kaynamaya başladığında, ocağın altını kısın ve 20 dakika daha kaynatın.
 • Bu sırada, tencerenin kapağını açık bırakın ve buharın kokuyu odanın her yerine dağıtmasına olanak tanıyın.
 • Su tamamen buharlaşırsa eğer, kaynatma işlemini uzatmak için tencereye biraz daha su ekleyin.
 • İsterseniz, karışıma soyulmamış bir elma ve karanfil ekleyebilirsiniz.
 • Son olarak, ocağın altını kapatın ve karışımı açıkta bırakın, bu şekilde buhar hoş olmayan kokuları ortadan kaldırmaya devam edecektir.
 • Karışımı buzdolabında saklayın ve bir daha ki sefere mutfağınızı kötü kokulardan arındırmanız gerektiğinde tekrar ısıtın.

2. Mutfağınız için bitkisel oda spreyleri

bitkisel oda spreyi

Biberiye gibi otlarla hazırlanan bir karışım böcekleri ortamdan uzak tutmak ve mutfağınızın güzel kokması konusunda size yardımcı olacaktır.

Aromatik otlar, hoş olmayan kokuları ortadan kaldırmak için mükemmel seçeneklerdir. Bunları hazırlayacağınız doğal oda spreyi tariflerinde temel bir bileşen olarak kullanmanızı öneririz. Karşılığında, harika kokan bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 dal biberiye
 • 1 dal kekik
 • 3 bardak su (750 ml)

Hazırlık

 • İlk başta, biberiye ve kekiği doğrayın.
 • Daha sonra, suyu kaynatın ve içine otları ekleyin.
 • Su kaynama noktasına ulaştığında, ocağın altını kısın ve yaklaşık 10 ila 15 dakika daha kaynatın.
 • Tencerenin kapağını kesinlikle açık bırakın, bu şekilde su buharı hoş olmayan kokuları ortadan kaldıracaktır.
 • Bu süre sonunda karışımı bir sprey şişesine aktarın. Bu şekilde, kötü kokuları ortadan kaldırmak istediğiniz her seferde havaya karışımdan püskürtebilirsiniz.

3. Kahveli oda spreyi

kahve

Kahve çekirdekleri mutfağınıza çok belirgin ve hoş bir koku yayar.

Çoğu insan kahvenin lezzetli aromasını çok sever. En iyi özelliği ise, kahve çekirdeklerinin herhangi bir işlemden geçirilmeden doğal bir oda spreyi olarak kullanılabilmesidir.

Mutfaktaki kötü kokuları gidermek için kahve kullanmak ister misiniz?

Malzemeler

 • Kahve çekirdekleri

Hazırlık

 1. Kahve çekirdeklerini bir tavaya aktarın.
 2. Daha sonra, üç ila beş dakika arası kısık ateşte kavurun. Harika bir kokunun ortamı sarmaladığını anında fark edeceksiniz.
 3. İsteğe bağlı olarak, kahve çekirdeklerini bir kapta veya çanakta mutfağınızın bir köşesine yerleştirebilirsiniz. Bu şekilde, ortamdaki kahve kokusunun ömrünü uzatabilirsiniz.

4. Sirke ve karanfilli doğal oda spreyi

karanfil

Bu sirke ve karanfil karışımı, mutfağınızı dezenfekte etmenize ve aynı zamanda kötü kokulardan arındırmanıza yardımcı olacaktır.

Beyaz sirke en iyi mutfak temizliği ürünlerinden bir tanesidir. Sadece istenmeyen kokuları ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda uygulandığı bölgeyi dezenfekte eder ve yağdan arındırır.

Burada, doğal bir oda spreyi hazırlamak için beyaz sirkeyi ve karanfili birlikte kullanmanızı öneriyoruz.

Malzemeler

 • 1/2 su bardağı beyaz sirke (125 ml)
 • 1/2 bardak su (125 ml)
 • 6 tane karanfil

Hazırlık

 1. İlk olarak, beyaz sirkeyi suyla seyreltin ve kaynatın.
 2. Ardından karanfili karışıma ekleyin.
 3. Kötü kokuları ortadan kaldıracak buharın ortamda dağılmasını bekleyin.
 4. Soğuduğu zaman, karışımı bir sprey şişesinde saklayın.
 5. Tezgah, ocak ve buzdolabını temizlemek için bir alternatif olarak kullanabilirsiniz.

Mutfağınızda doğal oda spreyleri kullanmayı hiç denediniz mi? İçlerinden en çok hoşunuza gideni seçin ve kötü kokulara veda edin. Tabii ki, iyi sonuçlar elde etmek için aynı zamanda mutfağınızı temiz tutmaya özen gösterin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.