Yatak Odasındaki Kötü Kokuyu Önlemek için 9 Öneri

Havayı temizlemek için doğal parfümler kullanmak yerine, kötü kokulara son vermek için odayı havalandırmak oldukça önemlidir.
Yatak Odasındaki Kötü Kokuyu Önlemek için 9 Öneri

Son Güncelleme: 21 Kasım, 2018

Evin belirli alanları, mutfak ve yatak odaları koku biriktirme eğilimi gösterir. Eğer yatak odanızda ya da evinizin başka bir bölümünde kötü bir koku olduğunu fark ederseniz, bu kötü kokuyu önlemek için aşağıda vereceğimiz tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.

Bu yöntemler oldukça basit ve ekonomiktir. Bu yazımızda kötü kokuyu önlemek için paylaştığımız yöntemleri uyguladıktan sonra kokunun ortadan kaybolduğunu görecek ve bize teşekkür edeceksiniz!

1. Kötü kokuyu önlemek için evinizi havalandırın

perdeleri açan kadın

Herkesin aklına gelecek bir fikir olarak görünse de, kötü kokuyu önlemek için yapabileceğinz en basit yöntem, yatak odanızı havalandırmak olacaktır.

Yani demek istediğimiz, kötü kokular odanın havalandırılmaması yüzünden ortaya çıkıyor olabilir. Bu nedenle pencereleri açıp içeri biraz temiz hava girmesine izin verin.

2. Temiz ampuller

ampul temizlemek

Bu, özellikle sigara içilen evler için bir tavsiyedir. Tütün dumanı sadece kalıcı bir koku bırakmakla kalmaz, aynı zamanda ampuller üzerinde de gözle görülmeyen bir tabaka oluşturur.

Işığı her açtığınızda, ampul ısındıkça koku yeniden ortaya çıkar. Dolayısıyla bu kötü kokuyu önlemek için ampulü her seferinde bir bezle temizleyin.

3. Aydınlatma için floresan tercih edin

Kötü kokuyu önlemek için floresan ve diğer tesisat malzemeleri sizin yardımcınızdır. Florasanlar odanızın mükemmel kokmasını sağlayacaktır. Floresanlarda kullanılan bazı tüpler, ışık açıkken kötü kokuları emen titanyum dioksit tabakasıyla kaplıdır.

4. Halılarınıza dikkat edin

halı süpürmek
  • Kötü kokular bazen tekstil ürünlerinden, özellikle de kilim ve halılardan kaynaklanır. 
  • Kötü kokuyu önlemek ve gidermek için önce halıyı süpürün.
  • Ardından, kokuyu çıkarmak için bir temizlik malzemesi kullanın.
  • Karbonat, iyi ve ekonomik bir seçim olacaktır.

5. Limon

Limonun çok faydalı özellikleri vardır. Limonu, evinizi kaplayan balık ve yemek kokularını ortadan kaldırmak için kullanabilirsiniz. Ya da evinizin herhangi bir odasının kokusunu ferahlatmak için de kullanabilirsiniz.

  • Bunun için, 3 adet limonu ikiye bölün ve limonun aroması ortaya çıkana kadar suyun içinde 30 dakika kaynatın.
  • Havasını temizlemek istediğiniz odaya koyun ve soğumaya bırakın.
  • Bu gerçekten çok etkili bir yöntemdir.

6. Koltuk yüzeylerini temizleyin

koltuk yüzeylerini temizlemek

Koltuk temizliği gerçekten önemlidir. Kullandığınız ürünlerin, kumaşa uygun olduğundan emin olun ve kokulu temizlik ürünleri kullanmaya çalışın.

Herhangi bir temizlik ürünü kullanmadan önce, gerçekten etkili bir sonuç elde edebilmek için koltukları bir süpürge yardımıyla temizlemelisiniz. Deri koltuklarda kötü kokuyu önlemek için en iyi yol, deri için özel olarak yapılmış yağ bazlı bir sabun kullanmaktır.

Bu makalemiz de ilginizi çekebilir: Evdeki Nem Kokusundan Kurtulmanın 5 Yolu

7. Oda spreyi

Odanızın daha güzel kokmasını sağlamak için oda spreyi kullanmak, kötü kokuları yok etmek ve yatak odanızın güzel kokmasını sağlamak için kullanılabilecek en kolay yöntemdir.

Kendi oda spreyinizi yapmak için, birkaç damla lavanta esansiyel yağını su ile birlikte bir sprey şişesinde karıştırın. Kötü kokulardan kurtulmak için karışımı odaya sıkın.

8. Kokulu kuru çiçekler kullanın

kokulu kuru çiçekler
  • Evinizin güzel kokmasını sağlamanın bir diğer yolu ise, kendinizin bile kolaylıkla yapabileceği kuru çiçeklerin olduğu bir torba kullanmaktır.
  • Bez bir torba alın ve içini taze otlar ve çiçeklerle doldurun. Torba inanılmaz güzel kokacaktır.
  • Bunu, evinizde güzel kokmasını istediğiniz her yere koyabilirsiniz.

9. Sirke kötü kokuları ortadan kaldırır

Kötü kokuları ortadan kaldırmak için, odaya bir fincan beyaz sirke koyun. Birkaç saat sonra, oda daha iyi kokacaktır çünkü sirke kötü kokuyu bastıracaktır. Bu yöntemi mutfak ve banyo gibi alanlarda da uygulayabilirsiniz. Sadece bir bardağa sirke koyup beklemek yeterli olacaktır. Farkı göreceksiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.