Yatak Odasındaki Kötü Kokuyu Önlemek İçin 9 İpucu

Havayı temizlemek için doğal parfümler kullanmak yerine, kötü kokulara son vermek için odayı havalandırmak oldukça önemlidir.

Evin belirli alanları, mutfak ve yatak odaları koku biriktirme eğilimi gösterir.

Eğer yatak odanızda ya da evinizin başka bir bölümünde kötü bir koku olduğunu fark ederseniz, aşağıda vereceğimiz tavsiyeleri uygulayarak bu kötü kokudan kurtulabilirsiniz.

Bu yöntemler oldukça basit ve ekonomiktir. Kokunun ortadan kaybolduğunu görecek ve bize teşekkür edeceksiniz!

1. Kötü kokuları önlemek için evinizi havalandırın


Herkesin aklına gelecek bir fikir olarak görünse de, yatak odanızı havalandırdığınızda kötü kokulardan kurtulmuş olursunuz.

Kötü kokular, odanın havalandırılmaması yüzünden ortaya çıkıyor olabilir bu nedenle pencereleri açıp içeri biraz temiz hava girmesine izin verin.

2. Temiz ampuller


Bu, özellikle sigara içilen evler için bir tavsiyedir. Tütün dumanı sadece kalıcı bir koku bırakmakla kalmaz aynı zamanda ampuller üzerinde de gözle görülmeyen bir tabaka oluşturur.

Işığı her açtığınızda, ampul ısındıkça koku yeniden ortaya çıkar. Bu problemi ortadan kaldırmak için ampulü her seferinde bir bezle temizleyin.

3. Aydınlatma için floresan tercih edin

Kötü kokularla savaşırken floresan ve diğer tesisat malzemeleri sizin yardımcınızdır. Florasanlar odanızın mükemmel kokmasını sağlayacaktır.

Floresanlarda kullanılan bazı tüpler, ışık açıkken kötü kokuları emen titanyum dioksit tabakasıyla kaplıdır.

Evet, bunlar özel ampullerdir.

4. Halılarınıza dikkat edin


Kötü kokular bazen tekstil ürünlerinden, özellikle de kilim ve halılardan kaynaklanır.

Kötü kokuları gidermek için önce halıyı süpürün. Ardından, kokuyu çıkarmak için bir temizlik malzemesi kullanın.

Karbonat iyi ve ekonomik bir seçim olacaktır.

5. Limon

Limonların çok faydalı özellikleri vardır. Limonu, evinizi kaplayan balık ve yemek kokularını ortadan kaldırmak için kullanabilirsiniz. Ya da, evinizin herhangi bir odasının kokusunu ferahlatmak için de kullanabilirsiniz.

  • Bunun için, 3 adet limonu ikiye bölün ve suda kaynatın.
  • Limonun aroması ortaya çıkana kadar 30 dakika kaynatın. Havasını temizlemek istediğiniz odaya koyun ve soğumaya bırakın. Bu gerçekten çok etkili bir yöntemdir.

6. Koltuk yüzeylerini temizleyin


Koltuk temizliği gerçekten önemlidir. Kullandığınız ürünlerin, kumaşa uygun olduğundan emin olun ve kokulu temizlik ürünleri kullanmaya çalışın.

Herhangi bir temizlik ürünü kullanmadan önce, gerçekten etkili bir sonuç elde edebilmek için koltukları bir süpürge yardımıyla temizlemelisiniz.

Deri koltuklarda kötü kokuyu önlemenin en iyi yolu, deri için özel olarak yapılmış yağ bazlı bir sabun kullanmaktır.

7. Oda spreyi

Odanızın daha güzel kokmasını sağlamak için oda spreyi kullanmak, kötü kokuları yok etmek ve yatak odanızın güzel kokmasını sağlamak için kullanılabilecek en kolay yöntemdir.

Kendi oda spreyinizi yapmak için, birkaç damla lavanta esansiyel yağını su ile birlikte bir sprey şişesinde karıştırın. Kötü kokulardan kurtulmak için karışımı odaya sıkın.

8. Kokulu kuru çiçekler kullanın


Evinizin güzel kokmasını sağlamanın bir diğer yolu ise, kendinizin bile kolaylıkla yapabileceği kuru çiçeklerin olduğu bir torba kullanmaktır.

Bez bir torba alın ve içini taze otlar ve çiçeklerle doldurun. Torba inanılmaz güzel kokacaktır. Bunu, evinizde güzel kokmasını istediğiniz her yere koyabilirsiniz.

9. Sirke kötü kokuları ortadan kaldırır

Kötü kokuları ortadan kaldırmak için, odaya bir fincan beyaz sirke koyun.

Birkaç saat sonra, oda daha iyi kokacaktır çünkü sirke kötü kokuyu bastıracaktır.

Bu yöntemi mutfak ve banyo gibi alanlarda da uygulayabilirsiniz. Sadece bir bardağa sirke koyup beklemek yeterli olacaktır. Farkı göreceksiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir