Mutfağınızı Düzenlemek İçin Size Yardım Edecek Fikirler

Mutfağınızda yeterince depolama alanı elde etmek için son derece pratik pek çok fikir vardır. Yemek yapmaktan daha fazla keyif alabilmek için alanınızı iyi kullanmalısınız. Peki, mutfağınızdaki alanı nasıl optimize edebilirsiniz?
Mutfağınızı Düzenlemek İçin Size Yardım Edecek Fikirler

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Pratik, organizasyon ve estetik. Bu yazımızda, size mutfağınızdaki depolama alanlarınız ile ilgili yardımcı olacak sekiz fikir vereceğiz, bu fikirler bu alanın leziz yemekler yaparken keyfini çıkarabileceğiniz bir yer olmasını garantileyecek. Mutfağınızı düzenlemek için sadece özveri, ve çalışmaya başlamak yeterlidir.

Tezgahınız normalde farklı objelerle mi kaplı? Tencereler, kaplar, baharatlar, sebzeler ve hatta etler tezgahınızı kalabalıklaştırır ve bazen mutfağınıza kaotik bir görüntü verebilir. Yeterince alanınız olmadığını hemen görebilirsiniz ve yemek pişirmek zorunda kaldığınızda kolayca umutsuzluğa düşebilirsiniz.

Neyse ki, her şeyi organize etmeniz ve her şeyin bir yeri olması için bu şeylere yer bulmanız yeterlidir. Biraz yaratıcılık ile her malzeme için yer bulabilecek ve yemek yapmaktan tekrar keyif alabilmeniz için yeterince organize olabileceksiniz. Eğer düşünürseniz, bir sebze sepeti bile mutfağınızda büyük bir müttefik olacaktır.

Mutfağınızı Düzenlemek İçin Size Yardımcı Olacak Sekiz Fikir

Eğer, tüm tencere ve tavalarınızı topladıktan sonra bile yeterince yeriniz olmadığını fark ederseniz, bazı kararlar vermenin zamanı gelmiş demektir. Yerinde olmayan bardakları ve elinizin altında olmasını istediğiniz tabakları çoktan yerine koydunuz, ancak daha yapılacak çok şey var.

Organize Edilmiş Çekmeceler

Prensip olarak, sahip olduğunuz alandan en iyi şekilde yararlanmanız gerekir. Tüm sofra takımlarınızı düzenli bir şekilde, bölmeleri doğru kullanarak depolayın. Tüm çekmecelerinizin derinliğinden ve uzunluğundan doğru şekilde yararlandığınızdan emin olun.

Eğer mümkünse bu çekmecelerin içine bazı tepsiler, ayırıcılar ve bölücüler ekleyin – bu şekilde birbirine girmiş bir karmaşa içerisinde aramanıza gerek kalmadan kolayca aradığınız şeyleri bulabileceksiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Ahşap Kasalar ve Evde Değerlendirmek İçin 20 Yöntem

Mutfağınızı Düzenlemek: Günlük Objeler

Düzenli bir mutfak.
Yemek pişirirken hayatınızı kolaylaştırmak için en çok kullandığınız araçları yakın bir yere koyun.

Kullanım kolaylığı açısından günlük bir şekilde kullandığınız objeler her zaman elinizin altında olmalıdır. Sık sık kullanmadığınız şeyler en üst raflarda kalabilir ve onları sadece ihtiyacınız olunca aşağıya indirebilirsiniz. Ayrıca, özel günler için olan eşyaları da yukarıdaki raflarda saklayabilirsiniz.

Mutfak Araçlarınızı Kullanmadığınızda Saklamak

Blender, ekmek kızartma makinesi, mikser, ya da sandviç makinenizi dolapta saklayabilirsiniz. Eğer bu araçları sadece kullandığınızda çıkartır ve onları hemen yerine koyarsanız daha fazla tezgah alanınız olacaktır. Bu şekilde akşam yemeği yapmak için hazır olduğunuzda daha fazla çalışma alanınız olmasını garantileyebilirsiniz.

Açık ve Ayarlanabilir Raflar

Eğer, bu önlemlerden sonra bile mutfağınız tercih edeceğiniz kadar organize değilse, o zaman spesifik bir yardım aramanın zamanı gelmiş demektir. Açık raflar her şeyi göz önünde ve el altında tutmanızı sağlar.

Çok fazla yer kaplamayan ancak mutfağınızı daha iyi düzenlemek için size yardımcı olabilecek raflar seçebilirsiniz. Hatta, onları ihtiyaçlarınıza göre değiştirmenize olanak sağlayan ayarlanabilir raflar bile bulunur.

Raflarınızı daha çekici bir hale getirmek için gıdalarınızı torbalarda saklamak yerine onlara daha fazla görünürlük sağlayan kutularda saklayabilirsiniz. Örneğin eğer çok fazla baharat poşetiniz varsa hepsini onları organize edecek ve mutfağınızın iyi görünmesini sağlayacak bir kutuya koyabilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Yemek Yapmak İstemenize Neden Olacak 12 Mutfak Hilesi

Sürgülü Kapılar ve Asma Çubuklar

Bir mutfaktaki depolama alanları.
Alanınızı düzenlemek için; kutular, raflar, çubuklar ya da kancalar kullanabileceğiniz yeni fikirler arayın.

Sürgülü kapılar ya da akordeon kapılar normalde çok etkili bir çözümdür. Bu kapılar bir mobilyayı sığdırabildiğiniz ancak kapıları açamadığınız yerler için mükemmeldir.

Daha fazla yer kazanmak için asma çubuklar da kullanabilirsiniz. Bu çubuklar mutfak eşyalarınızı, kupalarınızı ve diğer mutfak araçlarınızı kolayca saklamanızı sağlarlar. Çoğu kayışlar ya da yapıştırıcılar ile monte edilebilir, böylece duvarlarınıza delik açmanız gerekmez.

Yerden Tavana

Yerden tavana giden dolaplar ya da gömme dolaplar da özellikle kullanışlıdır. Size çok fazla yer tasarrufu sağlarlar ve mutfak depolaması için daha fazla seçenek verirler. Bunları kullanılabilir alanınızı ikiye dahi katlayabilecek çıkarılabilir tepsiler, raf destekleri ve diğer depolama aksesuarlarıyla süsleyebilirsiniz.

Duvarlarınızı Mutfak Depolama Alanı Olarak Kullanmak

Duvarlarınızı kullanmayı unutmayın. Mutfağınızın estetiğini etkilemeden sık sık kullandığınız araçları buraya asabilirsiniz. Böylece ihtiyacınız olduğunda elinizin altında olurlar ve yer de kaplamazlar.

Pişirmeye Hazır

Sebzeleri pişirmek için hazırlayan bir kişi.
Pratik ve fonksiyonel bir mutfağa sahip olmak yemek pişirmekten daha da fazla keyif almanıza yardımcı olacaktır.

Yemek pişirmeye başlamadan önce organize olmak önemlidir. Tüm malzemeleri ve tencereleri hazır tutun. Hatırlayın ki, eğer organizasyon sisteminize bağlı kalmazsanız işe yaramayacaktır. Mutfağınızı pratik ve düzenli tutmak için her şeyi pişirin, yıkayın, kurulayın ve kaldırın.

Ek bir öneri olarak, eğer bir geri dönüşüm kutunuz varsa, bundan da yararlanın. Atıklarınızı organik atıklar, cam, karton ve plastik olarak ayırdığınızdan emin olun.

Mutfağınızdaki depolama alanlarını organize etmenize yardımcı olacak bu sekiz fikir yemek hazırlamayı çok daha keyifli bir hale getirecektir.  Yemek pişirme sanatı aynı zamanda bir zevktir ancak bunu temiz, organize edilmiş ve pratik bir ortamda yapmak aldığınız keyfi arttıracaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.