Mutfak Ünitesi Yapmanın 4 Ucuz Yolu

Mutfak Ünitesi Yapmanın 4 Ucuz Yolu

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Son zamanlarda taşındınız ve mutfak eşyalarınızı, tencere ve tavalarınızı koyacak bir mutfak üniteniz yok mu? Eğer durum buysa endişelenmeyin! Bu yazımızda, gerçekten ucuz ve kolay bulunabilen malzemelerle yapabileceğiniz bazı mutfak ünitesi fikirleri vereceğiz. Kesinlikle çok orijinal görünecekler!

Bir mutfak ünitesi, birden fazla eşyayı koyabilmek için, birden fazla raftan oluşan bir mobilyadır. Duvara monte edilebileceği gibi ayaklı bir ünite de yapılabilir. Her iki ünitenin de pek çok farklı seçeneği vardır. Elbette, her şey ihtiyaçlarınıza ve yaratıcılığınıza bağlıdır.

Mutfak Ünitesi Yapmak için Hangi Malzemeleri Kullanabilirsiniz?

Bir mobilya yapmak istediğinizde, hangi malzemeleri kullanacağınızı ve bu malzemeleri nasıl dekore edeceğinizi düşünmeniz gerekir. Cevap çok basittir. Resim çerçeveleri, sandalyenin arkası, korniş ve tepsi gibi alternatif kullanımlı nesneleri seçebilirsiniz.

duvarda renkli raflar

Mutfak Ünitesi Yapmanın 4 Yolu

1. Raflar ile mutfak ünitesi yapın

Zeminde çok fazla boş yeriniz yoksa, duvarlarınızı kullanabilirsiniz. Ahşap  gibi malzemelerle raflar oluşturabilir ve bunları çeşitli şekillerde düzenleyebilirsiniz:

  • Geleneksel: Aralarında eşit mesafe olacak şekilde birkaç tane rafı yatay olarak duvara monte edebilirsiniz. Bu raflar genellikle alttan desteklidir.
  • Orijinal: Panoları yatay olarak monte edersiniz; ancak bunu yaparken belirli bir şekil oluşturursunuz. Örneğin, farklı uzunluklardaki çeşitli tahtaları yerleştirerek  bir tür piramit oluşturabilirsiniz. Bu tasarım, çok hoş göründüğü gibi, oldukça kullanışlıdır.
  • Karışık: Bir parça tahta veya metal rafın üzerine üç dört adet şeffaf sepet veya kutu yerleştirebilirsiniz. Bu şekilde, her kutuya ne koyduğunuzu kolayca görebilirsiniz. Bu tür raflarda tel sepetler gerçekten harika görünür.

2. Çekmeceler veya kahvaltı tepsileri

Başka bir alternatif ise, artık kullanmadığınız bazı mobilya çekmecelerini değerlendirmektir. Bunun için ilk adım çekmecenin sapını çıkarmak, temizlemek ve yeniden dekore etmek olacaktır.

Böylece biraz boya ve cila ile harika bir mutfak elde edebilirsiniz. Eğer kahvaltı tepsisi kullanacaksanız da aynı adımları izleyin. Tepsilerin ve çekmecelerin yatay veya dikey olarak arzuya göre düzenlenebileceğini belirtmek gerekir.

3. Kutuları kullanarak bir mutfak ünitesi hazırlayın

Ahşap kutular çok amaçlıdır. Derinliklerine bağlı olarak, bunları kendi mutfak ünitenizi yapmak için kullanabilirsiniz. Çekmeceler ve tepsilerde olduğu gibi, bunları hem dikey hem de yatay olarak düzenleyebilirsiniz.

sepetlerden raf

4. Borular

Herhangi bir hırdavatçı dükkanında bulabileceğiniz destekleyiciler yerine bakır borular kullanabilirsiniz. Rafları duvara yerleştirin ve sabit olduklarından emin olmak için boruları destekleyici olarak kullanın.

Raflarınızı dekore etmek söz konusu olduğunda, istediğiniz renkleri kullanabilirsiniz. Ancak göz yormadıkları için genellikle beyaz renk ve tonlarını kullanmak iyi bir fikir olacaktır. Burada önemli olan nokta mutfak üniteniz için doğru boyayı seçmektir; çünkü mutfakta çok fazla yağ birikmektedir.

Günümüzde, vernik olarak uygulanan ve temizliği çok daha kolay hale getiren pek çok ürün satılmaktadır. Kısaca basit bir tasarım, kullanışlı ve güzel bir mutfağa sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Küçük veya büyük olsun, önemli olan sağlam montelemektir. İstenmeyen kazaları önlemek için üzerlerine nesneler koyacağınız rafların sağlam olduğundan emin olmalısınız. Gördüğünüz gibi, ucuz malzemelerle güzel ve özgün şekillerde bir mutfak ünitesi yapmak mümkündür. Mutlaka deneyin!

İlginizi çekebilir ...
Eski Lastikleri Değerlendirmek için 8 Yol
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Eski Lastikleri Değerlendirmek için 8 Yol

Eski lastikleri değerlendirmek pek çok farklı yöntem vardır. Hayal gücünüze bağlı olarak lastikleri farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Tıklayın!