Evinizi Organize Etmenize Yardımcı Olacak 11 İpucu

Evinizin her zaman kalabalık ve dağınık olduğunu mu düşünüyorsunuz? Öyleyse, evinizi düzenlemenize yardımcı olması için bu ipuçlarını izleyin.
Evinizi Organize Etmenize Yardımcı Olacak 11 İpucu

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Bazen evinizi organize etmek hiç bitmeyen bir iş gibi görünebilir. Ne kadar temiz olursanız olun, muhtemelen bir süre sonra tekrar dağıldığı için evinizin her zaman dağınık olduğunu hissedersiniz.

Her şey kişiliğe bağlı olduğu için evinizi organize etmek için gerçekten tek bir strateji yoktur. Ancak, bazı ipuçları herkes için önemlidir ve bunları uygulamak evinizi düzenlemenize yardımcı olabilir.

Evinizi organize etmeden önce

Yapılacak ilk şey, evinizin sizi en çok rahatsız eden alanlarını tanımlamaktır. Bunları dikkatle analiz edin ve sonra olası çözümleri düşünün. Tüm evinizi aynı anda düzenlemeye çalışmayın. Her yere biraz zaman ayırın. Birkaç gün sürse bile, bunları tek tek ele alın.

Ayrıca, sizin ve ailenizin verdiğiniz kararlarda ısrar etmeniz önemlidir, böylece dağınık bir eve sahip olma hatasına düşmezsiniz. Bu hususlar göz önünde bulundurularak, evinizi düzenlemek için aşağıdaki ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

1. Kullanmadığınız şeyleri saklamayın.

karton kutuya eşya koyan adam
Dolaplar genellikle “ya kullanırsam” dediğiniz şeylerle doludur. Eğer bir şeyi kullanmıyorsanız, atma zamanı gelmiş demektir.

Kuşkusuz dolabınızda veya kutularınızda sakladığınız ve artık kullanmadığınız sayısız şey vardır. Bunun nedeni genellikle onları tekrar kullanacağınızı ummanız ya da güzel anılarınızı hatırlatmalarıdır. Kitaplar, süs eşyaları, belgeler, eski kıyafetler ve hatta günümüzde artık çoğu zaman cep telefonumuzdan müzik dinlememiz nedeniyle artık dinlemediğiniz plaklar olabilir.

Artık kullanmadığınız ancak bir yerde sakladığınız tüm bu şeyler, başka bir şey için kullanabileceğiniz veya temizleyebileceğiniz bir alanı işgal eder. Bir şey bir kutu veya dolapta ise, muhtemelen uzun bir süre orada kalacaktır ve yer kaplayacaktır. Evinizi her düzenlemeye çalıştığınızda onları göreceksiniz ve tekrar onları aylar ya da yıllar boyunca saklayacaksınız. Bu nedenle, onu atmanız en iyisidir.

Birisi size hediye verdiğinde veya kendiniz için yeni bir şey satın aldığınızda, hemen eski bir şeyden kurtulun. Bağışlayın, verin veya artık işe yaramıyorsa atın. “Her ihtimale karşı” saklamayın.

2. Evinizi organize etmek için eşyaları aynı yere koyun.

anahtarlarınızı organize edin
Anahtarlarınızı ve cüzdanınızı aynı yerde bırakın.

Anahtarlar ve cüzdanlara, aldığınız eşyalardan posta veya evrak çantalarına kadar birçok nesne her gün evinize giriyor. Aileniz ayrılırken yanlarında götürse de her şey için uygun bir yer bulun. Örneğin, kapının yanına bir anahtar askısı veya posta için bir raf ve dergiler için bir dergi rafı yerleştirin. Her şeyin bir masaya veya sandalyeye yığılmasına izin vermeyin.

“Organizasyon için harcanan her dakika, kazanılan bir saat demektir.”

-Benjamin Franklin

3. Eşyaları kullanım sıklıklarına göre saklayın.

Dolaplarınızı ve çekmecelerinizi akıllıca organize edin. Her gün kullandığınız şeyleri elinizin altında tutun. Nadiren kullandığınız şeyleri, bir dolabın üst rafında, sandalyenin üstüne çıkarak ulaşabileceğiniz bir yerde saklayabilirsiniz. Nadiren kullandığınız şeyleri sık kullandığınız şeylerle birlikte depolarsanız, bir şeye ihtiyacınız olduğunda hepsini çıkarmanız gerekecektir.

4. Evinizi organize etmek için çekmecelerinizi ve raflarınızı bölümlere ayırın.

çekmece düzenleyici kullanın
Çekmece düzenleyicileri kullanmak onları düzenli tutmaya yardımcı olur.

Tüm eşyalarınızı çekmecelerde ve raflarda birlikte saklamayın. Bölmeleri çekmeceleri düzenlemek için kullanın. Bu, alanı daha iyi kullanmanızı sağlar ve eşyaları yığmanıza izin vermez.

“Evinizdeki tüm çekmecelerin bölümleri olmalı.”

– Christopher Lower

5. Masalarda eşya biriktirmeyin.

calisma masasi
İnsanlar daha sonra kaldırmayı düşündükleri nesneleri masalara koyarak biriktirme eğilimindedir. Ancak, o eşyaları asla kaldırmazlar.

En sık karşılaşılanlarından biri, her şeyi bir masaya koymaktır. Amaç bunu geçici olarak yapmak olsa da, sonunda, görüntü her zaman darmadağın olacaktır. Bunu yapmamayı bir kural haline getirin. Bu işe yaramazsa, masalarınızı bir şekilde engelleyin.

Düzensiz Evimiz blogunun yazarı Julie Isaac, masalarınıza çiçek ya da küçük süslemeler koymanızı ya da yemek masanızı her zaman tabaklar ve çatal bıçak takımları ile birlikte tutmanızı öneriyor, bu üzerine bir şeyler koymanızı engelleyecektir.

6. İhtiyacınız olmayan her şeyi atıncaya kadar saklama kutusu satın almayın.

Saklama için bir kutu veya mobilya satın almadan önce, ihtiyacınız olmayan her şeyden kurtulun. Bunun nedeni, gerçekte ihtiyacınız olandan daha fazla depolama alanınız varsa, muhtemelen çok fazla gereksiz şey biriktirecek olmanızdır. Sonuç olarak, başka bir düzen sorunu oluşturacaksınız.

7. Evinizi organize etmek için görevler atayın.

takvim ile iş planlama
Ev işlerinizi planlamak, evinizin her zaman temiz ve düzenli olmasını sağlamak için harika bir yoldur.

Aileniz ev işlerinde size yardımcı olmuyorsa, her üyeye temizlik görevi verin. Yani, birisi bulaşıkları masadan almalı, diğeri onları yıkamalı ve bir başkası da onları kaldırmalıdır. Biri banyoları temizlerken diğeri mutfağı temizlemelidir. Ayrıca, herkes kendi odalarını temizlemekten ve kendi yataklarını yapmaktan sorumlu olmalıdır.

Bu kural kesinlikle uygulanmalıdır. Bir aile üyesi buna uymazsa, diğerleri kendi üzerlerine düşen görevi yapmamak için bir mazeret bulabilir.

8. Eşyaları kullandıktan sonra kaldırın.

Konforlu ama kötü bir alışkanlık, bir şeyleri yapmayı ertelemektir. Sorun şu ki, o “sonra” asla gelmez. Bu nedenle, çocuklarınızın oyunlarını bitirdikten sonra oyuncaklarını toplamalarını sağlamalısınız. Yemekleri bitirdikten sonra bulaşıkları masada bırakmalarına izin vermeyin ve pişirmeyi bitirdikten hemen sonra tencere ve gereçlerinizi yıkayın.

Her aile üyesine atadığınız görevler, daha sonra değil hemen gerçekleştirilmelidir.

9. Elbise askılarını biriktirmeyin.

elbise askıları
Birikmiş elbise askıları, dolabınızda depolama için kullanabileceğiniz yeri işgal eder.

Kuru temizlemeden kıyafetlerinizi getirdiğinizde veya yeni kıyafetler aldığınızda, genellikle asmak için bir askı da yanında getirirsiniz. Böylece, farkına bile varmadan, kıyafetlerden daha fazla askı olur ve dolabınız gün geçtikçe daha da daralır. Askıları kurutemizlemeciye geri verin veya geri dönüşüm yerlerine bırakın.

10. Garajı veya tavan arasını her şeyi saklamak için kullanmayın.

garajınızı organize edin
Garajlar veya tavan araları da faydalı alanlardır, bu yüzden onları sadece “eşya odaları” olarak kullanmamalısınız.

Garajlı veya tavan arası olan bir evde yaşıyorsanız, bu alanlarda kullanmadığınız şeyleri saklamak için her zaman alanınızın olacağını düşünmeniz normaldir. Bu düşünce ile onları tıka basa dolduracak ve sahip olmak istemediğiniz düzensiz alanlara dönüştüreceksiniz.

Yukarıda açıkladığımız gibi eski şeylerden kurtulmanız yeterlidir. Garajınız ve tavan aranız da evinizin bir parçasıdır. Bu yüzden onları depoya dönüştürmeyin.

11. Yılda bir günü organizasyona ayırın.

Evinizi düzenlemek için en iyi stratejileri uygulasanız bile, karmaşanın yeniden ortaya çıkması kaçınılmazdır. Evinizin nihayet hayal ettiğiniz kadar organize olduğunu hissedip hissetmemeniz önemli değildir. Bu yüzden yılda bir günü, gereksiz şeyleri biriktirmediğinizi, raflarınızın ve çekmecelerinizin organize olduğunu ve her şeyin yerinde olduğunu kontrol etmek için kullanmalısınız.

Şimdi evinizi düzenlemeye başlama zamanı! Her alanı kontrol edin ve nereden başlayacağınıza karar verin. Daha sonra kendinize teşekkür edeceksiniz!

İlginizi çekebilir ...
Minimalizm İle Evinizi Sadeleştirmenin Yolları
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Minimalizm İle Evinizi Sadeleştirmenin Yolları

Genellikle eşyaları gelişigüzel yerleştiririz. Bu, odaların düzensiz görünmesine yol açar. Minimalizm, evi düzene sokmak için harikadır.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.