Kavanozlarınızı Yeniden Kullanın ve Banyonuzu Düzenleyin

Kavanozlarınızı atmak yerine tekrar kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Hatta bu kavanozları banyonuzu düzenlemek için bile kullanabilirsiniz. Bu yazımızdaki fikirlere bir göz atın!
Kavanozlarınızı Yeniden Kullanın ve Banyonuzu Düzenleyin

Tarafından yazılmıştır Antonella Grandinetti

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Banyonuz dağınık mı? Eşyalarınızı koyacak belirli bir yeriniz olmadığı için her yerde eşya mı var? Eğer durum buysa, cam kavanozlarınızı kullanmak banyonuzu toplayıp düzenlemek için ihtiyacınız olan şey olabilir.

Kavanozlarınızı Yeniden Kullanın ve Banyonuzu Düzenleyin

Aşağıda banyonuzu düzenlemek için bazı fikirler bulacaksınız, tam da hep hayal ettiğiniz gibi! Kavanozlarınızı dekore etmek için biraz zaman ayırın ki güzel görünsünler. Bu kavanozları boyayabilir ve evinizin herhangi bir yerinde kullanmak için istediğiniz şekilde dekore edebilirsiniz.

1. Kavanozlarınızı duvara monte ederek yeniden kullanın.

Geri dönüştürülerek duvara sabitlenmiş birtakım kavanozlar.

Duvara ahşap bir tabla monte edip istediğiniz kavanozları bu tablanın üzerine monte edin. Kavanozların hepsi aynı olabilir ama farklı desen ve şekilleri karıştırabilirsiniz de. Bu kavanozları teller, çiviler veya hortum kelepçeleri ile yerinde tutabilirsiniz.

Bu kavanozları makyaj malzemelerinizi düzenlemek için kullanabilirsiniz!

2. Kavanozlarınızı bir tepsiye yerleştirerek yeniden kullanın.

Eğer fazlalık olan bir düz yüzeyiniz varsa bu yüzeye ahşap bir tabla veya bir tepsi yerleştirin ve üstüne farklı boyutlarda kavanozlar koyun. Bu kavanozları pamuklarınızı, kulak çubuklarınızı ve aklınıza gelen diğer şeyleri saklamak için kullanabilirsiniz.

Eğer daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyuyorsanız kademeli bir tepsi seçin. Bu şekilde tepsinin üstüne bazı kavanozlar, alt raflarına ise rulo yapılmış el havluları yerleştirebilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Banyo Dekorasyonu İle İlgili Çok Seveceğiniz 9 Fikir

3. Kavanozlarınızı dolaplarınızın içine koyarak yeniden kullanın.

Bir banyo depolama alanı.

Dolaplar bir banyonun en dağınık yerlerinden biridir. Ancak, eğer dolaplarınıza bazı kavanozlar koysanız bu problemi çözebilirsiniz!

4. Banyonuzu çekmecelerin içine kullanmadığınız kavanozları koyarak düzenleyin.

Çekmece düzenleyiciler satın almak yerine eşyalarınızı depolamak için kavanoz kullanın ve çekmecelerinizi bu şekilde düzenli tutun. Bunu yapmanın ana faydası kavanozların içinde ne olduğunu bir bakışta anlayabilmenizdir.

5. Sevimli bir banyo seti yapın.

Bir banyo seti.

Yeniden kullanmak istediğiniz tüm kavanozları yıkayın ve kavanozlara uyan ağızlıklar alın. Sonrasında bu kavanozları sabun, losyon ve kullanabileceğiniz başka herhangi bir şey ile doldurun.

6. Büyük bir kavanozu el sabunu ile doldurun.

Büyük bir kavanozu yeniden kullanarak hoş bir el sabunu saklama kabı yaratabilirsiniz. Alternatif olarak, bu kavanozu küçük ve renkli el sabunları ile de doldurabilirsiniz. Ayrıca bu kavanozun kapağını da dekore edebilirsiniz.

7. Kavanozlarınızı her türlü şeyi depolamak için konteyner olarak kullanabilirsiniz.

Banyonuzda hiç mobilya var mı? Eğer varsa, bu mobilyaların üstüne farklı boyut ve renklerde kavanozlar koyun ve bu kavanozları farklı objelerle doldurun.

Örneğin kavanozlarınıza dekoratif sabunlar, pamuk, kulak çubukları, tokalar ve lastik bantlar, makyaj fırçaları ve benzeri şeyler koyabilirsiniz. Kapakların daha ilginç görünmelerini sağlamak için kapakları metalik renklere de boyayabilirsiniz. Ayrıca cam şişelerinizi de doğal çiçekler için vazolar olarak kullanabilirsiniz.

8. Makyaj masanızı dönen formlu hale getirin.

Bunu yapmak için kullanmak istediğiniz kavanozların etrafına gümüş veya altın renkli bir kurdele bağlayın ve bu kavanozları bir silikon tabancası kullanarak bir döner levhaya sabitleyin. Bu makyaj malzemeleriniz için mükemmel olan harika bir organizasyon yöntemidir.

Son olarak, hayal gücünüzün kontrolü ele almasına izin verin ve evinizi her türlü kavanoz ile düzenleyin. Hatırlayın ki, söz konusu eviniz olduğunuzda hoşunuza giden her şey kabul edilebilirdir!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Femenino, P. (2016). El reciclaje. Revista Cientifica De La Universidad De Cienfuegos.
  • Mendoza, E. (2017). Diseño de Interiores. Manual de Diseño de Interiores.
  • Pérez Jaimes, A. E. (2004). Diseño interior: solución integral a los espacios. (Spanish). INTERIOR DESIGN: INTEGRAL SOLUTION FOR SPACES. (English).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.