Cep Telefonundan Uzak Durmak İçin 10 İpucu

Bir bağımlılığa dönüşürse cep telefonu kullanmak sağlığınıza zarar verebilir. Bu yazıda sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olmak adına cep telefonunuzdan uzak durmanız için 10 ipucu vereceğiz. 
Cep Telefonundan Uzak Durmak İçin 10 İpucu
Isbelia Esther Farías López

Yazan ve doğrulayan filozof Isbelia Esther Farías López.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Cep telefonundan uzak durmak için vereceğimiz bu 10 ipucu, tatile çıkmayı planlıyorsanız ya da yalnızca artık daha fazla stresi kaldıramayacağınızı düşünüyorsanız çok faydalı olacak. İnsanların zihinsel ve duygusal sağlıklarına daha iyi bakmak için “cep telefonu detoksuna” başlamaya karar vermeleri bir tesadüf değildir.

Gerçek şu ki cep telefonları o kadar talepkar hale gelebilir ki, sürekli sosyal medyadan bildirim veya işle ilgili e-postalar geleceği için insanların birkaç dakika bile huzur bulmalarını engelleyebilir. Bu açıdan iş gününüz bitmiş olsa bile boş zamanınızı başkalarıyla geçirmenize engel olacak şekilde mobil bildirimler almaya devam edersiniz.

Buna dayanarak, çalışmalar, diğer pek çok teknolojik cihazla birlikte cep telefonu kullanımının, onu her dakika kontrol etmenin kompulsif bir rituel haline geldiği obsesif bir davranışa dönüştüğünün üzerinde duruyor.

Bu yazı sayesinde buna karşı koymak için neler yapabileceğinizi keşfedebilirsiniz.

Neden Cep Telefonunuzdan Uzak Durmalısınız?

Teknolojinin sağladığı yoğun bilgi miktarı, cep telefonu kullanımıyla ilgili yeni zorluklar oluşturur. Önemli olan cep telefonu kullanımının sağlık açısından bir risk yaratmamasıdır. Teknolojinin kullanımıyla ortaya çıkan yeni davranışlar her zaman sağlıklı değildir.

Araştırmalar da bunu destekler. Ne de olsa teknoloji geliştikçe yeni terimler ortaya çıkar. Örneğin nomofobi diye irrasyonel bir korku vardır. Bu, evi cep telefonu olmadan terk etme korkusuna verilen isimdir. Bu durumdan muzdarip olan kişilerde anksiyeteye yol açar.

Kişide, sürekli iletişimde olduğu insanların ne yaptığını bilme isteği varsa buna FOMO veya “bir şeyleri kaçırma korkusu” denir.

Bu nedenle, teknolojik cihazların yarattığı tüm avantajlara rağmen sık sık onlardan uzak durmayı öğrenmek önemlidir. Aşağıda cep telefonundan uzak durmak için 10 ipucu vereceğiz. Bu ipuçları stressiz bir hayat yaşamanıza yardımcı olacak.

Cep Telefonundan Uzak Durmak İçin 10 İpucu

telefonuna bakan endişeli kadın
Farkında bile olmadan cep telefonunuza karşı bir bağımlılık geliştirebilirsiniz. Bu nedenle cep telefonundan uzak durmak için bazı stratejiler belirlemelisiniz.

1. Yalnızca en faydalı uygulamaları telefonunuzda bulundurun

Örneğin takvim bunlara dahildir. Çeşitli bildirimleri nedeniyle telefonunuzun ve sizin şarjınızı bitiren uygulamaları yok edin. Hangi uygulamaları sileceğinize karar vermek için her birini ne kadar kullandığınızı düşünün.

2. Birine meydan okuyun

Bu kişi sizin partneriniz, bir arkadaşınız veya aile üyeniz olabilir. Size yakın bir kişi de telefonundan uzak durmaya çalışırsa kendinizi daha motive hissedebilirsiniz. Böylece dikkatinizi cep telefonunuza vermek yerine birlikte dışarı çıkmayı veya eğlendirici aktiviteler yapmayı planlayabilirsiniz.

Evden uzakta, dışarıda beraber vakit geçirirken telefonlarınızı sessize almak gerçekten faydalı olabilir. Böylece bir yandan ilişkinizi güçlendirirken diğer yandan hoş anların keyfini çıkarabilirsiniz.

Dikkatinizi sürekli bildirimlerinize vermeniz, günlük hayatınızda olup biten ilginç şeyleri kaçırmanıza yol açabilecek bir endişelilik halidir.

3. Hesaplarınızı senkronize etmekten kaçının

Bunun yerine bir program yapın. İş e-postalarınızı senkronize ederseniz, cep telefonundan uzak kalmak sizin için daha zor olacaktır. Her an bir müşteri size ihtiyaç duyabilir veya her an çözmeniz gereken bir sorun ortaya çıkabilir.

Kendinizi organize etmek ve ofisten ayrıldığınızda işleri de arkanızda bırakabilmek için bir programdan faydalanın. Böylece  daha uzun süre dinlenmenin de keyfini çıkarabileceksiniz.

4. Telefonunuzu bir kenara koyun

kahve içen mutlu kadın
Telefonunuzu bir süre bir kenara bırakmaya değer. O zamanı başka keyif verici aktiviteler yapmak için kullanabilirsiniz.

Akşam yemeğinizi yerken masada durmasına gerek yok. Ayrıca evdeyken gittiğiniz her odaya onu da yanınızda götürmeniz gerekmiyor. Bir kenara koyun ve yemeğinizin keyfini çıkarın, kitap okuyun, bir bardak çay için ve kendinize biraz zaman ayırın.

Unutmayın, acil bir şey olursa zaten haberiniz olacak çünkü hiçbir zaman dünyayla tamamen bağlantımızı koparmıyoruz.

5. Telefonunuzu kullanacağınız vakti belirleyin

Elbette her zaman yapmanız ya da çözmeniz gereken bir şey vardır. Ancak telefonunuzu sadece bir süreliğine kullanıp daha sonra kenara bırakmayı deneyin.

Böylece tıpkı ne kadar süre dinlenebileceğinizi bilmeniz gibi, cep telefonunuzu kullanmak için de ne kadar zamanınız olduğunu bilecek ve sonrasında başka aktivitelere zaman ayırabileceksiniz.

6. Sessiz moduna alın

Eğer telefonunuz titremezse veya çalmazsa, kendinizi başka aktivitelerle oyalayabilir ve anın tadını çıkarabilirsiniz. Zihniniz başka bir şey düşünmeden oraya odaklanmış olacak. Bu nedenle bu seçeneğe, özellikle de yatma zamanınız geldiğinde, sık sık başvurmalısınız.

7. Geleneksel bir saat kullanın

Cep telefonunuzun alarmını kullanmaktan kaçının. Bu, sabah kalkmanızı ve yatakta tamamen sakin bir şekilde, bildirimlerinizin ağırlığını üzerinizde hissetmeden kalabilmenizi sağlayacaktır.

8. Farklı bir şey yapın

Yeni bir dil öğrenin, bir kitap yazmayı deneyin, resim yapın veya kendinizi her zaman yapmayı hayal ettiğiniz şeyleri yapmaya adayın. Bunu yapabilmek için bir süre cep telefonunuzdan uzak durmalısınız. Bazı insanlar, o vakti tutku duydukları şeyleri yapmak için kullanabilecekken, şakaları ve haberleri paylaşarak saatlerini harcarlar.

9. Telefonunuzu uçak moduna alın

telefon el kadın uygulama ikonları cep telefonundan uzak durmak
Diğer önemli aktivitelere konsantre olmak istediğinizde telefonunuzu uçak modunda bırakmayı öğrenin.

Spor yaparken veya zamanınızı başka bir şey için kullanırken böyle yapmak iyi bir seçim olacaktır. İşiniz bittiğinde uçak modunu kapatabilir ve her şeyi kontrol edebilirsiniz.

10. Kapatın

Eğer her şeye rağmen telefonunuzdan uzak durmakta zorlanıyorsanız, onu kapatın ve onu neden kullandığınızı düşünüp değerlendirin.

Sonuç

Telefonunuzdan uzaklaşmak için bu 10 ipucunu uyguladıktan sonra, böyle bir şeyi yapamayacağınızı hissediyorsanız, o halde bir psikologdan yardım almanın zamanı gelmiş demektir.

En önemli şey sakin kalmaktır. Başlangıçta cep telefonunuzdan uzak kalmakta zorlanacaksınız. Ancak zamanla onsuz yaşayabileceğinizi fark edeceksiniz. Hayatınıza sükunet katmak için meditasyon veya yoga yapın. Unutmayın en önemlisi kendinizle barışık olmanızdır.

Son olarak ekstra yardıma veya desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, eğitimli bir terapistten yardım istemekte tereddüt etmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Carbonell, X., Fúster, H., Chamarro, A., & Oberst, U. (2012). Adicción a internet y móvil: Una revisión de estudios empíricos Españoles. Papeles Del Psicologo.
  • Chóliz Montañés, M., & Villanueva Silvestre, V. (2011). Evaluación de la adicción al móvil en la adolescencia. Chóliz Montañés, Mariano ; Villanueva Silvestre, Verónica. Evaluación de La Adicción Al Móvil En La Adolescencia. En: Revista Española de Drogodependencias, 2011, Vol. 36, No. 2: 165.
  • PEDRERO PÉREZ, E. J., RODRÍGUEZ MONJE, M. T., & RUIZ SÁNCHEZ DE LEÓN, J. M. (2012). Adicción o abuso del teléfono móvil . Revisión de la literatura . Mobile phone abuse or addiction . A review of the literature . Adicciones.
  • Sánchez-Carbonell, X., Beranuy, M., Castellana, M., Chamarro, A., & Oberst, U. (2008). La adicción a Internet y al móvil: ¿moda o trastorno? Adicciones. https://doi.org/10.20882/adicciones.279
  • Sanchez-Carbonell, Xavier;Beranuy, Marta; Castellana, MOntserrat; Chamarro, Ander; Oberst, U. (2008). La Adiccion a Internet y al móvil. Adicciones.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.