Partnerinize Önem Verdiğinizi Göstermenin 5 Yolu

Hiçbir şeye aldırmamazlık etmeyin. Sevgiyi bakıp büyütmek gerekir ve rutin onun en büyük düşmanıdır. Bu nedenle partnerinize önem verdiğinizi ona her gün göstermelisiniz. 
Partnerinize Önem Verdiğinizi Göstermenin 5 Yolu

Tarafından yazılmıştır Virginia Martínez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

En son ne zaman partnerinize ona önem verdiğinizi gösterme şansınız oldu? Maalesef stres ve günlük hayatın gereklilikleri sıklıkla insanların romantik ilişkilerini ihmal etmelerine neden oluyor.

Ancak sevgiye her gün bakıp onu büyümek gerekiyor. Bu nedenle bugün size partnerinize önem verdiğinizi göstermenin 5 yolundan bahsetmeye karar verdik.

Partnerinize ona önem verdiğinizi gösterin

Ne olursa olsun partnerinize ona önem verdiğinizi gösterin. İlişkilerde sıklıkla yapılan hatalardan biri bir şeyleri çantada keklik olarak görmektir. Sevgi gösterileri günden güne yok olur ve çift tekdüze bir ilişkinin içine hapsolur. Ekstrem durumlarda bu, yabancılaşmaya ve ayrılığa yol açar.

Bu yüzden her zaman ilişkinize iyi bakmalı ve her şeyin sağlıklı ve dengeli bir şekilde sürüp gittiğinden emin olmalısınız. Bu açıdan partnerinize, bu ilişkinin içinde olmak istediğiniz için ilişkiyi sürdürdüğünüzü anlaması için yardımcı olmalısınız.

Partneriniz alışkanlık, rahatınızı bozmamak veya bir şeylerin aynı kalmasını istemek gibi nedenlerle ilişkiyi sürdürmediğinizi bilmeli.

Peki, ona önem verdiğinizi nasıl göstereceksiniz?

1. Alanlarına saygı duyun.

içki içen kız arkadaş grubu

Birbirinizin kişisel alanlarına saygı duymanız, ikinizin de ilişkide boğuluyor gibi hissetmenizi önleyecektir.

Bir çift olabilirsiniz ancak bu, farklı ihtiyaçları olan iki bağımsız birey olduğunuz gerçeğini değiştirmiyor. Bu nedenle ikinizin de kişisel gizliliğe ve zamana ihtiyacı var.

İşte bu yüzden partnerinize kendi başına yapmayı sevdiği şeyleri yapması veya arkadaş grubuyla zaman geçirmesi için gereken alanı vermelisiniz. Böylece ikiniz de kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve bir çift olarak geçireceğiniz zamanları da dört gözle bekliyor olacaksınız.

2. Rutini bozun.

Rutin, bir ilişkinin en büyük düşmanlarından biridir. Bu nedenle zaman zaman rutini bozmak önemlidir.

Bu açıdan, sürprizler herhangi bir günü özel bir gün haline getirebilir. Onlar, partnerinize önem verdiğinizi gösteren işaretlerdir. Ayrıca ilişkinizle ilgilendiğinizi de belli etmenizi sağlarlar.

Partnerinizi akşam yemeğine davet etmek, onun için evde özel bir yemek hazırlamak, bir hediye alarak onu mutlu etmek, sevdiği bir şeyi yapmak veya birlikte yapabileceğiniz bir şeyler bulmak; bunların hepsi harika fikirlerdir. Yatakta kahvaltı da harika bir seçenektir.

O kadar karmaşık değil, biraz yaratıcı olun, yeter!

3. Fiziksel temastan vazgeçmeyin.

sarılan mutlu çift önem vermek

Hem bireysel anlamda hem de ilişki için fiziksel temas çok faydalıdır.

Fiziksel temasın hem fiziksel hem de ruhsal açıdan pek çok faydası vardır:

  • Kortizol seviyesini (stres hormonu) düşürür.
  • Fiziksel temas seratonini, dopamini, oksitosini artırır. Böylece bir iyilik hissi oluşturur.
  • Ağrıyı azaltır.
  • Harika duygusal bağlar inşa edilmesine yardımcı olur.

Bu nedenle partnerinize sarılmaktan, onun elini tutmaktan, bir yandan ilişkinizi güçlendirirken bir yandan fiziksel temasın faydalarının keyfini çıkarmaktan çekinmeyin.

4. Size önem verdiği için partnerinize teşekkür edin.

Söylediğimiz gibi bir ilişkideki en büyük problemlerden biri, bir şeyleri çantada keklik olarak görmektir. İnsanlar partnerlerinin her zaman onların yanında olacağına ve bir “gereklilik” olduğu için onlar için pek çok şeyi yapacaklarına inanırlar.

Bunun yalnızca rutinin bir parçası olduğuna inanırlar. Bu da partnerlerinin onlar için harcadığı çabayı hesaba katmayı bırakmaları anlamına gelir. Partneriniz her gün olduğu gibi sizin için akşam yemeği hazırladıysa, ona önem verdiğinizi göstermek adına, yemek pişirdiği için ona teşekkür edebilirsiniz.

Böylece partnerinize her gün sizin için yaptığı şeyleri bir “zorunluluk” olarak görmediğinizi ve onunla birlikte olduğunuz için şükran duyduğunuzu göstermiş olursunuz.

5. Partnerinize güvenin.

yatak telefon çift

Partnerler arasında güven olmadığında öz saygı bundan etkilenir ve çatışmalar başlar.

Partnerinize güven duymanız, bir açıdan öz saygı, özgüven, dürüstlük ve iyi iletişim gibi başka faktörlerin var olduğu anlamına da gelir. Bu nedenle partnerinize güvenebilmek için öncelikle zihinsel ve psikolojik dengeyi sağlamanın mümkün olduğu bir hal bulmalısınız.

Sevdiğiniz kişiye güvenmek, ona önem verdiğinizi göstermek için harika bir yoldur. Ona saygı duyduğunuzu ve güvendiğinizi, onu prensipleri ve değerleri olan bir insan olarak gördüğünüzü gösterir. Ayrıca bu güven, partnerinizin öz saygısını da destekler. Bunun da ilişkinize pozitif etkisi olacaktır.

Gördüğünüz gibi her şey, partnerinize çiçek almaktan veya Sevgililer Günü’nde ona bir şeyler hediye etmekten ibaret değil. Aksine tekdüzelikten kaçınmak için ilişkinizi her gün beslemelisiniz.

Bu yüzden partnerinize önem verdiğinizi ona göstermeniz ve ilişkiyi sürdürmeyi bilinçli bir şekilde tercih ettiğinizi belli etmeniz önemlidir.

Sonuçta bu, istediğiniz için ilişkiyi devam ettirdiğinizi, partnerinizi sevdiğiniz ve o, hayatınızda olduğu için kendinizi şanslı hissettiğinizi kanıtlar.

İlginizi çekebilir ...
Çiftlerin Kavgalarının Ana Sebepleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Çiftlerin Kavgalarının Ana Sebepleri

Romantik bir ilişki içerisinde olan çiftler, birçok sebepten ötürü kavga edebilir. Bu sebeplerin her birinin bir çaresi elbet vardır.

 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Davis, P. K. (1993). El poder del tacto: el contacto físico en las relaciones humanas. Paidós Ibérica.
  • Hertenstein, M. J., Holmes, R., McCullough, M., & Keltner, D. (2009). The communication of emotion via touch. Emotion, 9(4), 566-573.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.