Keyifli Aktiviteler: İlişkinizin İyiliğinin Anahtarı

4 Mart, 2020
Bunu başarmanın anahtarını oluşturan ana elementler olsa da, cinsel psikoloji ve ilişki psikolojisi ilişkinizde mutluluğa ulaşmak için davranışsal bir teknik öneriyor: birlikte keyifli aktiviteler yapmak.

Birçok insan gerçek ve kalıcı bir aşk iksiri yapmak için gereken malzemelerin neler olduğunu merak ederler. İlişkinizin iyi olmasının anahtarı nedir? Bir ilişkiyi uzun vadede nasıl yürütebilirsiniz? Doğrusu şu ki, her zaman memnun edici olacak bir ilişki yaratmak için sihirli malzemeler yoktur, ancak birlikte keyifli aktiviteler yapmak bu tip bir ilişkinin önemli bir kısmını oluşturur.

Ancak, her insan farklı olsa da, cinsel psikoloji ve ilişki psikolojisi ilişkinizin sağlıklı olması için yapabileceğiniz bazı şeyleri belirlemiştir. Keyifli aktiviteler ve bu aktivitelerin partnerler üzerindeki etkisinde de durum budur. Aşağıda bunu ayrıntıları ile açıklayacağız.

Problemler Bir Çifti Etkilediğinde

Cinsel problemler, stres, çocuklar, aile ilişkileri, iş ve para ile ilgili problemler ve diğer anlaşmazlıklar ilişkinizin sağlığı üzerinde bir etkiye sahip olabilir. Bunlar, ya da bunların bir kombinasyonu, partnerler arasındaki ilişkiyi birçok yönden etkileyebilir.

Örneğin partnerler kızabilir, duygusal anlamda uzaklaşabilir, birbirlerini reddedebilir ya da aralarındaki iletişimi azaltabilir. Ancak, sürekli gerçekleşme eğiliminde olan şeylerden biri partnerlerin birbirleri ile bir şeyler yapmayı bırakmalarıdır.

Çift birlikte keyifli aktiviteler yapmayı bıraktığında problemler daha da kötü hale gelebilir. Bu eksiklik sadece daha büyük bir problemin sonucu olmak ile kalmaz, ancak farklı bir çatışmanın da merkezinde yatar.

Bunun sebebi iki partner için de ilişkiyi pekiştiren şeylerin eksik olmasıdır. Artık birlikte bir şeyler yapmaz, önceden yapmayı sevdikleri aktiviteleri paylaşmaz, konuşmaz ya da favori restoranlarına gitmezler.

Aralarında problemler olan bir çift.
İlişki sorunlarını tetikleyen birçok şey vardır. Bunun bir sonucu olarak ikiniz de iletişim becerilerinizi ya da birbirinizle zaman geçirme isteğinizi kaybedebilirsiniz.

İlişki Pekiştiricileri ve Yakınlık

Pekiştiriciler belli davranış modellerinin ortaya çıkma olasılığını arttırmaya yarayan uyaranlardır. Örneğin, partnerlerden biri her lezzetli bir şey pişirdiklerinde bir öpücük alırsa, bir sonraki seferde daha da lezzetli bir şey pişirmek uğruna çaba göstermeleri ihtimali daha yüksektir.

Bu durumda, pekiştirici bahsi geçen öpücüktür, çünkü daha iyi yemek pişirme davranışının daha sık gerçekleşmesine sebep olur. Bir çift olarak keyifli aktiviteler yapmayı bıraktığınızda partnerlerin pekiştiricileri kullanabilmeleri için ortaya çıkan olanaklar daha az olacaktır.

Eğer birlikte keyifli aktiviteler yapmazsanız pekiştiricileri kullanmak için fırsatınız olmaz, ve bundan dolayı bu tip davranışların gerçekleşme olasılığı azalır. Bundan dolayı, hem cinsel psikoloji hem de ilişki psikolojisi perspektifinden bakıldığında birlikte keyifli şeyler yapmak iyi sonuçlar verme eğiliminde olan etkili bir çözümdür.

Çiftler genellikle yakınlık dolayısıyla bir araya gelir. Bundan dolayı, beraber yapabileceğiniz ve ikiniz için de pekiştirici görevi görecek keyifli aktiviteler olma ihtimali yüksektir.

Bunun hedefi, kullanmayı bırakmış olduğunuz pekiştiricileri tekrar kullanmaya başlamaktır. Bu şeyleri artık kullanmıyor olduğunuz gerçeği onları işe yaramaz yapmaz. Pekiştiriciler işe yaramayı birden bırakmaz. Onun yerine, çoğu insan genellikle bu şeyleri unutur.

Bu yazımızı da okumalısınız: Sevgilinizle Yoga Yapmanın Faydaları

Davranışsal Çözümler Mi Yoksa Duygusal Çözümler Mi?

Evlilik ya da ilişki problemleri üzerine düşündüğünüzde genellikle problemlerin davranışsal değil, duygusal ya da bilişsel olduğunu düşünürsünüz. Aslında, terapide bunların her ikisini de kullanmak normaldir.

Elbette, çiftin standartları, yakın ilişkiler ile ilgili inançlar, gerçekçi ve rasyonel olmayan beklentiler ve dayatmalar gibi problemlere değinmek önemlidir. Evlilikte uyum ve iletişim kalıpları elde etmek ya da cinsel hayatı iyileştirmek adına bu konular hakkında konuşmak hayati öneme sahiptir.

Ancak, keyifli aktiviteler bir dizi faydalı davranış stratejisinin bir parçasıdır. Buna ek olarak, bu davranışsal teknikler ile elde edilen sonuçlar kesinlikle bir çifti motive edebilir, iki partnere de eğer davranışlar değiştirilirse her ilişkinin yürüyebileceğini gösterir ve mutluluğa ulaşmak için çalışmaya iter.

Pekiştiriciler Nasıl Arttırılır

Keyifli aktiviteler yapmanın yanında, ilişkide etkili ve kalıcı değişiklikler oluşturmanıza yardımcı olabilecek diğer davranışsal stratejiler de kullanabillirsiniz.

İlişkinin Sağlığı İçin Keyifli Aktiviteler

Bir ilişki kötüleştiğinde, partnerlerin ikisi de büyük ihtimalle beraber bir şeyler yapmak istemeyecektir. Bu keyifli aktivitelerin ana problemidir. Bundan dolayı, yavaş yavaş başlamak daha fazla işe yarayacaktır. Eğer bir çift sekiz aydan uzun süredir beraber dışarıya çıkmadıysa belki de iki haftalık bir seyahat için Panama’ya gitmek iyi bir fikir olmayabilir.

Ancak, partnerlerin biri ya da ikisi için rahat olacak küçük aktiviteler iyi bir fikir olabilir. Örneğin köpeği yürüyüşe çıkarmak, birlikte öğle yemeği hazırlamak ya da beraber ekmek almaya gitmek pekiştiricileri inşa edebilecek basit aktivitelerdir. Çift bu yolda ilerledikçe partnerlerden biri ya da ikisi de beraber favori restoranlarında yemek yemeyi, beraber sinemaya gitmeyi ya da beraber dans etmeye gitmeyi önerebilir.

Bu tür aktivitelerde pekiştiricilerin ortaya çıkması yaygındır, bu da bu aktivitelerin tekrar yapılma ihtimalini arttırır. İlişkileri bozulduğu için çift terapisine giden birçok çift beraber basit aktiviteler yaptıktan sonra kendi kendilerine, otomatik bir şekilde keyifli aktiviteler yapmaya başlayacaktır. Bu çiftler terapistin onlara bunu yapmalarını söylemesine gerek kalmadan akşam yemeği için ekmek almaya beraber gitme inisiyatifini alan kişiler olacaklardır.

Verdiğimiz son örnek çift terapisinin başlangıcında davranışsal tekniklerin yararlı olduğuna dair sadece bir örnektir: yapmanız gereken ilk şey pekiştiricileri aramaktır.

Birlikte yemek yapan bir çift.
Birlikte yemek yapmak ya da beraber alışverişe gitmek kadar basit şeyler ilişkinizin sağlığını geliştirmek için faydalı olabilir.

Özel Günler Tekniği

Spesifik aktiviteler olmaksızın pekiştiricileri ortaya çıkartmanın bir diğer yolu da özel günler tekniğini kullanmaktır. Bu, birlikte bir şeyler yapmaya istekli olmayan ya da yeterince zamanları olmayan çiftler söz konusu olduğunda kullanışlıdır. Özel günlerde, partnerlerin ikisinden de partnerlerinin davranışlarını pekiştirmek adına haftanın bir gününü ayırmaları istenir. Partnerler aynı günü seçemez ve hangi günlerin “özel günler” olduğunu iki taraf da bilmelidir.

Başlangıçta partnerler bunu yapay ya da zorlanıyormuş gibi görebilecekleri için bir tereddüt olsa da, gerçek şu ki bu yöntem genellikle çiftlerin iyi hissetmesini sağlar. Yorumlar, konuşmalar ya da eylemler sayesinde pekiştiriciler ile karşılaşmak genellikle insanları memnun eder.

Partnerinize pekiştiriciler verdiğinizde bunun karşılığında genellikle siz de bazı pekiştiriciler alırsınız, ki bu da partnerlerin ikisinin de değerlendirmesi gereken bir fikirdir. Genelde, partnerlerin ikisinin de pekiştirici vermeye karar verme sebebi bu pekiştiricilerin geri dönüşü olduğunda kendilerini iyi hissetmeleridir. Bu teknik çatışmaların çözülmesine izin vermese de memnuniyeti arttıracaktır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Mutlu Çiftlerin Her Koşulda Kaçınmaları Gereken Alışkanlıklar

İlişkinin Sağlığını Geliştirmek İçin Pozitif Olan Şeyleri Gözlemlemek

Keyifli aktivitelerin yanında kullanabileceğiniz bir başka davranışsal teknik de olumlu şeyleri gözlemlemektir. Pozitif şeyler, bir zamanlar sevdiğiniz şeyler olsa da, ilişki kötüleşmeye başladığında partnerler bu pozitif yönleri gözlemlemeyi bırakmaya eğilimlidir.

Pozitif şeyleri gözlemlemek partneriniz hakkında sevdiğiniz şeyler üzerine konuşarak pekiştiricileri arttırmayı da amaçlar. Fiziksel, psikolojik ya da günlük şeyler ile ilgili, mesela partnerinize pişirdikleri yemekten keyif aldığınızı söylemek gibi, birbirinize her gün güzel şeyler söylemek önemlidir. İdeal olanı her gün on ya da on beş dakika boyunca üç farklı şey ile ilgili iletişim kurmanızdır.

Görmüş olabileceğiniz gibi, ilişkide mutluluğun spesifik bir anahtarı yoktur. Ancak, eğer partnerler bazı davranışsal ve bilişsel değişiklikler yapmaya karar verirlerse tüm ilişkiler yürüyebilir. Bu değişiklikler birbirleri ile el ele gider. Diğer bir deyişle, davranışsal teknikler bilişsel değişikliklere sebep olabildiği gibi bunun tam tersi de gerçekleşebilir. Bundan dolayı, bunların ikisini de bilmek ve ilişkinizi sağlıklı hale getirmek için bunları nasıl uygulayacağınızı öğrenmek önemlidir.

  • Sullivan, O. (1996). Time co-ordination, the domestic division of labour and affective relations: Time use and the enjoyment of activities within couples. Sociology30(1), 79–100. https://doi.org/10.1177/0038038596030001006
  • Fava, G. A. (2016, April 1). Well-Being Therapy: Current Indications and Emerging Perspectives. Psychotherapy and Psychosomatics. S. Karger AG. https://doi.org/10.1159/000444114
  • Drigotas, S. M., Rusbult, C. E., & Verette, J. (1999). Level of commitment, mutuality of commitment, and couple well-being. Personal Relationships6(3), 389–409. https://doi.org/10.1111/j.1475-6811.1999.tb00199.x