Sevgilinizle Yoga Yapmanın Faydaları

Yoganın yalnızca bireysel bir faydası yoktur. Hatta sevgilinizle yoga yapmanın size fiziksel ve psikolojik fayda sağlayacağını söyleyebiliriz!
Sevgilinizle Yoga Yapmanın Faydaları

Tarafından yazılmıştır Virginia Martínez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Hiç sevgilinizle yoga yapmayı düşündünüz mü?

Hala yoganın ne olduğunu bilmeyenler için, yoga; Hint kökenli bir rahatlama ve vücudu şekle sokma pratiği olması itibarıyla stresten kurtulmak için harika bir yöntemdir. Yoga hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınızı iyileştirebilir. Yoganın size ve partnerinize sağlayacağı faydaları öğrenmek için okumaya devam edin.

Sevgilinizle yoga yapmanızın pek çok faydası bulunuyor. Bu pratik birileriyle birlikte yapmak için harika bir aktivitedir, bu birliktelik sayesinde disiplinin gerektirdiklerini daha iyi bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

Sevgilinizle Yoga Yapmak

Sürekli stres altındayız ve kendimize çok az zaman ayırıyoruz. Bundan dolayı da romantik ilişkimizi besleyecek şeyler yapamıyoruz. Bunun sonucunda vücudumuzda stresin de birikmesiyle, ilişkimiz zarar görebiliyor.

Sevgilinizle birlikte olumlu bir şeyler yapmak sizin için harika olacaktır çünkü tek başınıza yararını göreceğiniz bir şeyden birlikte yararlanmış olursunuz. Bundan ötürü, yoga ikiniz için de ideal bir pratik olabilir. Bu pratik, hem fiziksel hem de zihinsel gelişim sağlayan bir disiplindir.

Yoganın faydalarından bazıları şunlardır:

  • Akıl sağlığımızı ve konsantrasyonumuzu iyileştirerek rahatlamamızı ve iç huzura kavuşmamızı sağlar.
  • Kardiyovasküler sağlığı iyileştirdiği, esneklik, kuvvet ve dayanıklılık sağladığı için pek çok fiziksel faydası vardır.

Ayrıca, sevgilinizle yoga yapmanız ilişkinizi de pek çok yönden güçlendirir.

Sevgilinizle Yoga Yapmanızın Faydaları

1. Yoga Güveni Artırır ve Ekip Çalışmasını Güçlendirir

Sevgilinizle yoga yapmak

Çift olarak yoga yaparken, yoga pozlarına ve ekip çalışmasına odaklanabilirsiniz.

Her yoga pozunda birbirinizi desteklemelisiniz. Doğru pozisyonu almanız da ekip çalışması gerektirir. Bu ekip çalışması, yoga yaparken nasıl birbirinizi tamamlayacağınızı göreceğiniz anlardan biridir. Birbirinizi desteklemek için sevgilinizin üstüne düşeni yapacağına güvenmelisiniz. Son olarak, ikiniz de aynı hedefe ulaşabilmelisiniz.

Bu da demek oluyor ki, karşılıklı güven ve güvenlik ilişkinizi güçlendirebilir.

Ayrıca, yoga yaparken farklılıklarınızı kapının dışında bırakabilirsiniz. Burada aynı hedefin peşinden koşan bir takım olacaksınız. Bunu yapmak için rahatlamalı, konsantre olmalı, empati kurmalı ve her türlü öfkeyi geride bırakmalısınız.

Bunu da okumanızı öneririz: Mutlu Çiftlerin Her Hafta Yaptığı 6 Şey

2. Sözsüz İletişimi Geliştirir

Çift olarak yoga yaparken birbirinizi anlamanız çok önemli. Sonuçta bu pratiği yaparken iletişim ve anlayış şart. Bu bağlamda, yoganın sözsüz iletişim kurmanızı sağlayacağını ya da bu iletişiminizi geliştireceğini söyleyebiliriz.

Esasında yoga belli bir uyum olmasını gerektirir. Bu uyumu keşfetmek için girdiğiniz yolun, hayatınızda olumlu bir etkisi olacak.

Bunu da okumanızı öneririz: Herkesin Sadakatsizlik Tanımı Aynı Mıdır?

3. Yakın Bağların Kurulmasını Sağlar

Tamamlayıcı yoga pozu yapan çift

Yoga teknikleri iletişim ve fiziksel teması artırır.

Yoga esnasında rahatlayarak oluşturduğunuz eşsiz ortam aranızdaki bağı güçlendirmenizi sağlayacak. Yoga dersi sonrası huzurlu ve sakin hissedecek, partnerinizle daha rahat empati kurabileceksiniz.

Görebileceğiniz üzere, yoga sayesinde birbirinize daha da yakın hissedeceksiniz. Yoga sayesinde fiziksel ve zihinsel sağlığınızı iyileştirerek aranızdaki bağı güçlendirebilirsiniz.

4. Sevgilinizle Yoga Yapmanız Fiziksel Temasınızı Artırır

Sevdiğimiz insanla fiziksel temas kurmaya ihtiyaç duyarız. Bundan dolayı, yoga çiftler için harika bir pratiktir. Yoga, her iki taraf da rahat bir durumdayken onları fiziksel temasa davet eder.

Farklı farklı yoga pozları deneyeceğiniz için bu kontağı kurarken uyumunuz da önemlidir. Bundan dolayı, kurduğunuz kontak kendi bedeninizi ve sevgilinizin bedenini anlamanızı sağlar. Böylece fiziksel olarak temas kurmuş olursunuz.

Neden Bekleyesiniz?

Bu bahsettiklerimiz partnerinizle yoga yapmanın sağladığı faydalardan yalnızca 4 tanesi. Fakat tabii ki sevgilinizle yoga yapmanın faydaları bunlarla da sınırlı değil. Sonuçta bireysel olarak yoganın size sağladığı yararlar, diğerleriyle ilişkilerinizi de olumlu yönde etkiler.

Yoga sınırları olmayan bir disiplin. Bundan dolayı herkes yapabilir. Kaç yaşında olduğunuzun, fit bir vücuda sahip olup olmadığınızın bir önemi yok. Her çift yoga yaparak ilişkilerini ve vücutlarını güçlendirebilir!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ross, A., Friedmann, E., Bevans, M., & Thomas, S. (2013). National survey of yoga practitioners: Mental and physical health benefits. Complementary Therapies in Medicine. https://doi.org/10.1016/j.ctim.2013.04.001
  • Ross, A., & Thomas, S. (2010). The Health Benefits of Yoga and Exercise: A Review of Comparison Studies. The Journal of Alternative and Complementary Medicine. https://doi.org/10.1089/acm.2009.0044
  • Smith, C., Hancock, H., Blake-Mortimer, J., & Eckert, K. (2007). A randomised comparative trial of yoga and relaxation to reduce stress and anxiety. Complementary Therapies in Medicine. https://doi.org/10.1016/j.ctim.2006.05.001
  • Büssing, A., Michalsen, A., Khalsa, S. B. S., Telles, S., & Sherman, K. J. (2012). Effects of yoga on mental and physical health: A short summary of reviews. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1155/2012/165410
  • Jayasinghe, S. R. (2004). Yoga in cardiac health (A Review). European Journal of Cardiovascular Prevention & Rehabilitation. https://doi.org/10.1097/00149831-200410000-00002

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.