Mutlu Bir Evlilik Nasıl Sürdürülür

Evli olmanın esaret değil paylaşılan özgürlükler anlamına geldiğini anlamanız gerekir. İniş ve çıkışlar aslında ilişkiye destek olur. Sizin yapmanız gereken hoşgörü ve sevgiyi teşvik etmektir. Mutlu bir evliliği sürdürmekte her detayın ayrı bir önemi vardır, unutmayın.
Mutlu Bir Evlilik Nasıl Sürdürülür

Son Güncelleme: 22 Mayıs, 2019

Aşık olan çoğu çift nihayetinde evleniyor ve herhangi bir sıkıntı yaşamadan hayatlarının geri kalanını birlikte geçirmek istiyor. Bununla birlikte, evlilik kararı, mutlu bir sondan çok ilişkide atılan yeni bir adım daha anlamına geliyor. Bu yazıda “mutlu bir evlilik nasıl sürdürülür”e odaklandık, konunun ilginizi çekeceğini umuyoruz.

Bir çiftin ömür boyu birlikteliğinin değeri paha biçilemez. Aşık olduğunuz insanla birbirinize kıymet vererek, güvenerek, saygı duyarak, sadık kalarak ve anlayış göstererek birbirinizi sevebileceğinizi bir hayal edin. Tabii ki bu süreç boyunca, bu sevgi sayesinde, evliliğinizde ortaya çıkabilecek her türlü engeli de aşabileceksiniz.

Başarılı bir evliliğe sahip olabilmek için, gerekli olan becerileri geliştirmek önemlidir. Hayat yolunda devam ederken birçok hususta mutlu olmak çok önemlidir; evlilik da bunlardan bir tanesidir.

Mutlu bir evliliğin sırrı

mutlu bir evliliği sürdürmek

Evlilik, iki insanın her zaman birlikte kalacağını ve hayatlarının geri kalanını mutluluk içinde geçireceklerini kesin kılan bir sözleşme değildir. Mutlu bir evlilik nasıl sürdürülür biliyor musunuz? Aslında, bu konuda size yardımcı olması muhtemel bazı kilit bilgiler var:

İletişim

Her iki birey de karşı tarafın nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadığını bilmelidir. Ortak ilgi alanları üzerine tartışmalı ve birbirlerinin anlatacaklarını dikkatle dinleyebilmelidir.

Güven

Sağlıklı bir ilişkiyi sürdürebilmek için, çiftler mutlaka karşılıklı olarak birbirlerine güven duymalıdır. Öte yandan, partnerine güvenmemek, aslında birçok evliliğin sonlanmasına neden olan özgüven eksikliğine işaret eder.

Saygı

Stresli ve öfkeli olduğunuz zamanlarda, incitici sözler sarf etmekten kaçının. Bazen, problemler bir çözüme kavuşturulsa da yaşanan hayal kırıklıkları birikmeye devam edebilir. Birer yetişkin olduğunuzu ve saygı görmeyi bekliyorsanız aynı zamanda saygı göstermeniz gerektiğini her zaman hatırlamaya çalışın.

Bağımsızlık

Evliliğinizin sağlam temeller üzerine kurulu olması için partnerinizle kaliteli zaman geçirmeniz çok önemlidir. Ancak, bu demek değil ki eşler bireysel yaşamlarından feragat etmeliler. Her insan kendine ait kişisel alana sahip olmalı ve karşısındaki insanın hayallerini gerçekleştirmesine engel değil, tam aksine detsek olmalıdır.

Yakınlaşma

Cinsellik, var olduğu bütün ilişkilerde çok önemlidir. Monotonluğun önüne geçmeli ve daha zevkli deneyimler edinmek için yeni şeyler denemelisiniz. Partnerinize neleri sevip neleri sevmediğinizi anlatın ve aranızdaki aşk ateşinin sönmesine asla izin vermeyin.

Evliliğin önemi

mutlu bir çift

Evlilik, iki kişinin birbirlerine olan aşklarını derinlemesine ifade edebilmelerinin bir yoludur. Bu iki üye arasında bir bağın oluşmasını sağlayan bir kurum olarak tanımlanır ve bazılarına göre toplumun temelini oluşturur.

Bir kişinin hayatındaki en önemli birlikteliklerinden bir tanesidir. Güven, dayanışma ve beraberliği çağrıştıran bir ortaklık demektir. Aynı zamanda, yeni bir ailenin göstergesidir.

Evli insan sayısı yüksek olan toplumlarda çocuk, kadın ve erkekler adına refah seviyesi, boşanma oranı yüksek olanlara kıyasla çok daha yüksektir. Bu sadece kişisel bir tercih değil, hem çiftin hem de onu çevreleyen toplumun bir özelliğidir.

Mutlu bir evliliğin faydaları

Mutlu bir evlilik, içinde bulunan çifte hem fiziksel hem de psikolojik açıdan çok büyük faydalar sağlar. Söz konusu bireyler, aynı zamanda, daha güvenli ve cinsel açıdan tatmin oldukları bir yaşamın tadını çıkarabilirler. Mutlu bir evliliğe sahip olmanın avantajları arasında:

  • Mutlu bir evliliğe sahip olan insanların kardiyovasküler hastalıkları geliştirme riskleri daha azdır. Hastalık oluşması durumunda, birey iyileşme sürecinde partnerinden göreceği desteğe güvenebilir.
  • Fiziksel temas ve bir çiftin yakınlığı, stresin vücut üzerinde yarattığı etkilere karşı koyabilen bir hormon olan oksitosinin salınımını tetikler.
  • Orta yaşlara uyumlu bir ilişki içindeyken ulaşmak, daha uzun ömürlü bir yaşama önayak olur; evliliklerinde çatışma yaşayan bireyler için ise durum aksi yönde işler.
  • Mutlu bir birliktelik, çocuk yetiştirmeye uygun olan atmosferi yaratır. Zira, bu evliliklerden gelen çocukların birer yetişkin olduklarında başarılı olma olasılıkları daha yüksektir.

Mutluluğun bir hedef değil, katedilmesi gereken bir yol olduğunu unutmayın. Hayat boyu birliktelik mümkündür, ancak bunun için mutlu bir evliliğin nasıl sürdürüleceğini öğrenmek gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Kiecolt-Glaser, J. K., & Newton, T. L. (2001). Marriage and health: His and hers. Psychological Bulletin. https://doi.org/10.1037/0033-2909.127.4.472

  • Waite, L. J. (2007). Does Marriage Matter? Demography. https://doi.org/10.2307/2061670

  • Wilson, C. M., & Oswald, A. J. (2005). How does marriage affect physical and psychological health? A survey of the longitudinal evidence. IZA Discussion Paper.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.