Bir Ayrılık Sonrasında Öz Saygıyı Nasıl Geliştiririz

Olumsuz bir şeymiş gibi görsek de, bir ayrılığın hüzünlü döneminden geçmek ve yaraları iyileştirip diğer taraftan güçlü bir şekilde çıkmak gerekli olabilir.
Bir Ayrılık Sonrasında Öz Saygıyı Nasıl Geliştiririz

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Her ayrılığın, travmatik olsun ya da olmasın, bir dizi sonucu vardır. Bunlar arasında öz saygımıza olan etkileri de mevcuttur. Ancak ayrıldıktan sonra öz saygınızı geliştirmek mümkün mü?

Cevap “evet”tir, buna rağmen bunu başarmak için ilk etapta etkilendiğinin farkında olmalıyız.

Bir partnerle ayrıldıktan sonra hayatımız yeni bir rota alır. Yalnızız, artık birisiyle el ele yürümeyeceğiz ve hayal ettiğimiz tüm gelecek artık yok.

Bu durumla karşılaşıldığında güvensizliğin ortaya çıkması normaldir. Birdenbire, karar almak ya da geleceğe pozitiflikle bakmak zor… Ancak, kendimizi suçlamayı çok kolay buluyoruz.

Bir ayrılıktan sonra benlik saygınızı geliştirmek, kendinizle ilgilenmekle başlar

üzülen adam

Bir ayrılıktan sonra benlik saygımızı geliştirmek için, kendimizle ilgilenmek önemli bir ilk adım olacaktır.

Partnerinizden ayrıldıktan sonra, öz saygımız düşer, üzüntüye dalar ve kendimizi unuturuz.

Kendimizle ilgilenmeyi bırakıyoruz. Egzersiz yapma ve yemek yeme fikrini bir kenara bırakıyoruz. Bu acı verici deneyimden kurtulmak yerine, mümkünse daha da kötü hissetmeyi tercih ediyoruz.

Kendimizi uzak tutmak ya da kendimizi arkadaşlarımızdan ayırmak iyi bir fikir değildir. İçimizi boşaltabileceğimiz kişiler, aynı şeyi yapmış olabilir ve bize en iyi tavsiyeyi verebilirler.

Acı hissetmek ve onu tam anlamıyla yaşamak için yalnız kalmayı istemek doğaldır. Uzun süre devam etmediği sürece sağlıklı olduğunu aklımızda tutmalıyız.

Kötü beslenebilir, egzersiz yapmayı bırakabilir, kendimizi tamamen terk edebiliriz… Ama bu birkaç haftadan fazla sürmemelidir.

Aksi takdirde, yardım istemeniz tavsiye edilebilir, çünkü olası bir depresyon olgusu kuluçkada yatıyor olabilir.

Sosyal ağlara sığınmayın

aşk

Ayrılmayı takiben öz saygımızı geliştirmek için, sosyal ağlar üzerinde gelecekteki muhtemel partnerlere “sohbet” etmeye başlamanın cazipliği üstesinden gelmek önemlidir.

Bazen, sadece bir ayrılıktan geçmiş ve birisini bulma umudunu yitirmiş insanlara “ihtiyacın olan bir Tinder buluşması” öneririz.

Ancak, bu sağlıklı bir tavsiye değildir. Beklentilerimizle eşleşen birini bulmak imkansız olduğu için değil, çünkü yas tutma aşamasından geçmeniz gerektiği için.

Sosyal ağlara sığınmamızın nedeni tekrar istediğimizi hissetmek istememiz, tek başımıza ilerleyemeyeceğimize veya acı hissetmekten kaçınacağımıza inanmaktır ve bu pozitif bir şey değildir.

Acı hissetmek, kırgın ya da umutsuz hissetmek doğaldır. Öz saygımız düşer, ama onu yukarı kaldırmalıyız, onu kaçarak değil, yüzleşerek düzeltebiliriz.

Ne olduğunu kabul etmeli, gerçek hayatta çok daha fazla zaman harcamalı, internette o kadar fazla zaman harcamalıyız ve kendimize ayrılmadan beri ortaya çıkan acıyı iyileştirmesi için zamanı vermeliyiz.

Üzgün ​​hissetmek doğaldır, ama kötümser olmak bir seçimdir

ağlayan kadın

Benlik saygınızı geliştirmek istiyorsanız, fark etmeniz gereken ilk şey, üzüntünün tüm insanların acı çektiği doğal bir duygu olmasıdır.

Onu reddetme eğilimindeyiz çünkü negatif bir duygu olarak görüyoruz. Ancak, diğer duygular gibi gereklidir.

Bir ayrılıktan sonra üzgün olduğumuzda, üzüntüyü yansıtmak, kabul etmek, üstesinden gelmek ve mümkün olan en kısa zamanda yenilenmek için keder odasına girmeliyiz.

Bu gerekli bir adımdır, ancak bu adımı atmak istemezsek ne olur? Işığı kapatıp gerçekte orada olmadığımıza kendimizi inandırmaya çalışsak da, hoşumuza gitse de gitmese de o odaya gireceğiz.

Üzüntüyü atlatmaya ne kadar çok çalışırsak, o odada harcayacağımız süre o kadar uzun olur ve bu bizi kötü bir seçim yaptığımız için kötümser birine dönüştürecektir.

Biz onunla yüzleşmek yerine, onu göz ardı etmeyi seçeriz. Kendimize bakmak ve tecrübeyi geri kazanmak ve olgunlaşmak için bir fırsat olarak almak yerine bunu yaparız.

Yani evet, bir ayrılıktan sonra benlik saygınızı geliştirebilirsiniz, üzüntü ile yüzleştiğiniz zaman, hissedersiniz, anlarsınız ve her şeyden öte, ne olduğunu kabul edersiniz.

Durumdaki umudu görememe rağmen, orada olduğunu biliyorum. Aynı şeyin olduğu diğer durumları hatırlamak için geriye bakmak zorundayım.

Hepsi bitti mi?

Hayır, çünkü her şey geçer.

İlginizi çekebilir ...
Ayrılıkları Atlatabilirsiniz ve Atlatacaksınız
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Ayrılıkları Atlatabilirsiniz ve Atlatacaksınız

Mükemmel “diğer yarım” inanışı, acı çekmenize yol açar. Bu düşünceden kurtularak ayrılıkları aşabilir ve hayatınızı kontrol edebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.