Mutsuz Çiftler ve Birlikte Kalmalarının 5 Sebebi

Mutsuz çiftler, sağlıksız bir ilişkide olduklarını bilmelerine rağmen birlikte kalırlar. Neden ayrılamadıklarını öğrenin.
Mutsuz Çiftler ve Birlikte Kalmalarının 5 Sebebi
Isbelia Esther Farías López

Yazan ve doğrulayan filozof Isbelia Esther Farías López.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Tüm dünyada yüksek bir yüzdede mutsuz çift bulunmaktadır. Paradoks ise bu insanların neredeyse tamamı arkadaşları onlarla ilişki problemlerini paylaştıklarında ayrılmalarına yönelik tavsiyeler vermeleridir.

Neredeyse hepimizin arkadaş çevresinde bu tip çiftler bulunmaktadır. Hiç kimse, sonsuz tartışmalar ve sürekli saygısızlıklarına rağmen nasıl birlikte kaldıklarını bilmemektedir.

Kimleri mutsuz çiftler olarak nitelendiririz?

“İletişiminizin” temeli tartışmalardan oluşuyorsa

Partnerlerden birinin her kelimesi, jesti veya pozu çabucak bir kavgaya dönüşür. Sadece tartışma başlatmak veya suçlamada bulunmak için konuştukları günler de gelecektir. Bu hem onlar için bir enerji israfıdır hem de çevrelerinde onların neden hala birlikte olduklarını merak eden insanlar için de bir enerji israfıdır.

Bir diyalog sürdürmek mümkün değildir çünkü her zaman partnerlerinin yanlış yaptığı bir şeylere odaklanırlar. İnsan içinde mi yoksa özel bir anda olup olmadığı hiç önemli değildir, sadece bu şekilde iletişim kurma alışkanlığı edinmişlerdir.

Yalanlar ve sadakatsizlik ilişkiyi ele geçirdiyse

Partnerlerden biri veya her ikisi de bir yalan duvarı ardında yaşarlar. Aldatmak bile o kadar sıradandır ki bunu herkes bilir, fakat hala ilişkiyi bitirmezler.

Saygı ve güvenin ilişkilerinde hiç yeri yok gibidir. Bunun farkındalardır, bu nedenle bunun sonuçlarına sessiz bir biçimde katlanırlar.

mutsuz çiftler

Projeleri sonsuz hayalkırıklığıdır

Genellikle mutsuz çiftler kendi hedeflerine ulaşamazlar veya gelecekte ne istediklerine dair anlaşamazlar. Sonra partnerlerden biri gücenir ve bu kini ilişkide sorunlar yaratmaya devam eder.

Partnerinizin başarılarına olan ilginizi kaybedersiniz çünkü o kendi yoluna tamamen farklı bir hızda ve sizin isteklerinizi göze almaksızın devam eder.

Herkes hala birlikte olan ve mutsuz çiftleri tespit edebilir, fakat bugün bunu neden yaptıklarını anlamaya çalışacağız.

Mutsuz çiftler birlikte kalırlar ve sebepleri içlerinde yatar.

1. Aile zoru veya boş gurur

Çoğu aile çocuklarını evliliklerini hayat boyu sürdürmeleri için cesaretlendirir. Bu nedenle içlerinden biri, ailenin ismini ayrılık ile lekelememek için ilişkilerinde olan her şeye dolaylı yoldan tahammül etmelidir. Bir defa birlikte olmaya karar verdiğinizde kararınızdan vazgeçemezsiniz.

Bu eski bir düşünce gibi görünse de, birçok mutsuz çift ailelerini hayal kırıklığına uğratma korkusundan ötürü birlikte kalmaya devam etmektedir.

Öte yandan diğerleri ilişkileri için çok fazla mücadele ettiklerini ve bu yüzden ayrılmayı göze alamayacaklarını hissederler. Ebeveynlerinin, partnerlerinin doğru partner olmadığına dair düşüncelerinde haklı olduğunu bilirler fakat gururları mutluluklarından daha önemlidir.

2. Yalnız kalma korkusu

Yalnızlık birçok insanı korkutan bir hayalettir. Bu nedenle, yalnız vakit geçirmekten daha iyi olduğunu düşündükleri için sıkıcı ve mutsuz hayatlarına devam etmeyi tercih edenler vardır.

Bu korku gözlerinin önünde olanın ötesine geçmelerini engelleyen bir bariyer işlevi görür. Dışarıda onları mutlu etmeyi bekleyen insanlar olabileceğini düşünmelerine bile müsaade etmezler.

mutsuz kadın

3. Çocukların ne olursa olsun bir aileye ihtiyacı vardır

Çiftlerin yaptığı en ciddi hatalardan biri de çocukları olduğu için birlikte kalmaktır. Herkesin tek bir çatı altında kalmasının çocukların mutluluğunu garantileyeceğini ve bunu gerçekleştirmekten sorumlu olduklarını düşünürler.

Bu, gerçekten hiç bu kadar uzak olamazdı. Çocuklar, ebeveynleri mutlu olduğu müddetçe mutlu olur. Düşmanca, kavgayla dolu bir çevrede büyümek korkunç bir çocukluk geçirmek demektir.

4. İlişkiye adadıkları zamanın bir bedeli vardır

Bazı insanlar ilişkiye adadıkları zamanın ve paranın birlikte kalmak için çaba sarfetmeyi meşrulaştırdığına ikna olmuştur. Eğer ilişkiyi yürütmek için bu kadar çaba sarfetmişlerse, günlük hayatları ne kadar sıkıcı olsa da onu sonlandırmak adil olmayacaktır.

Ayrıca, hayatlarında bu kadar zaman kaybetmiş olmalarını ve sonunda ayrılacaklarını düşünmek acı vericidir. Bu yüzden daha iyi bir hayat için değişiklikler yapmaksızın gelecekle yüzleşmeyi tercih ederler.

5. Duygusal veya ekonomik bağımlılık tüm savaşları kazanır

Zehirli ilişkilerde insanlar partnerlerine duygusal veya ekonomik olarak çok fazla dayanırlar. Onlardan ayrılma düşüncesini bile akıllarına getirmezler. İlişkide mutsuz olduklarını bilirler fakat bir ayrılıktan sağ çıkamayacaklarını düşünürler.

Örneğin, eğer ilişkinin başında bir çift, partnerlerden birinin çalışacağına ve diğerinin evle ilgileneceğine kadar verdiyse, bu durumda işleri bitirmekten korkabilir. Yeni bir hayat stili ile yeniden başlama, kendini iş ve sosyal hayata yeniden yerleştirme korkusu ayrılık düşüncesini imkansız bir şey haline getirebilir.

Üzerine düşünmemiz gerekenler

Mutsuz çiftler, çevrelerindeki insanların çoğunluğunun anlayamadığı birçok sebepten birlikte kalmaya devam edebilir. Belki en yakın arkadaşları onlarla sorunları üzerine konuşmaya çalışabilir ve onlara tavsiye vermeye teşebbüs edebilir, fakat işin aslı ancak o çift durumu değiştirmek için bir şeyler yapabilir.

İlişkisini düzeltmek veya doğru kararları verebilmek için profesyonel yardıma başvuranlar da vardır. Hiçbir şey yapmayan diğerleri ise geleceğin daha iyi olacağını umarak hayatlarını yaşamaya devam ederler sadece.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.