Akşam Yemeğini Atlamak Kilo Verdirir mi?

Geç akşam yemeği yemek, insanların kilo almasının ana nedenlerinden biridir. Ancak, akşam yemeğini atlamanın iyi bir fikir olduğunu düşünmek için erken. Bu makalede akşam yemeği alışkanlıklarınızın kilonuzu nasıl etkileyebileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.
Akşam Yemeğini Atlamak Kilo Verdirir mi?
Maria Patricia Pinero Corredor

tarafından incelendi ve onaylandı. beslenme uzmanı Maria Patricia Pinero Corredor.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Birçok kişi kilo vermeye çalışırken akşam yemeğini atlamayı tercih eder. Ancak, akşam yemeğini atlamanın kilo kaybına yol açıp açmadığı sorusunun cevabı biraz karmaşıktır. Bunun nedeni, ne yediğinize, daha önce yediklerinize ve ne sıklıkta yediğinize bağlıdır.

Bununla birlikte, kilo vermek için yemeyi bırakmamanız gerektiğinden, günün her öğünü yemek her zaman tavsiye edilir. Bunun yerine, yediğiniz yiyeceklerin sağlıklı olduğundan emin olmalısınız.

Akşam yemeği için salata, ızgara tavuk veya balık filetosu yiyebilir ve kilo alamazsınız. Bununla birlikte, akşam yemeğini atlamaya karar verirseniz, ancak gün boyunca yağlı, düşük besin kalitesinde yemekler yerseniz, yukarıda akşam yemeği için bahsettiğimiz yemeklerden herhangi birini yediğinizden kesinlikle daha fazla kilo alırsınız.

Ağır bir yemek yemek gerekli olmasa da, akşam yemeği size günün son besinlerini sağlar. Böylece, gece oruç süresini kısaltır. Buna ek olarak, muhtemelen bildiğiniz gibi, oruç tutmak için ne kadar çok zaman harcarsanız, ertesi gün o kadar acıkırsınız.

Bunun yerine , akşam yemeğini atlamaz, ancak besleyici ve sağlıklı bir atıştırmalık yerseniz, akşam yemeğini atlamak ya da atlamamak arasındaki fark önemsiz bir hale gelir.

Bununla birlikte, akşam yemeğinde yediğiniz yiyecekler genellikle öğleden sonra atıştırmalıkları için yiyebileceğiniz yiyecekler değildir. Bu seçeneği tercih ederseniz, sağlıklı yiyecekler atıştırdığınızdan emin olun.

Akşam yemeğini atlamak yerine, mümkün olduğunca erken yemek en iyisidir

salata yiyen kadın
Akşam yemeğini atlamak kilo vermek için iyi bir seçim gibi görünse de, aslında bu yemeği yemek daha iyidir. Önemli olan, besin açısından zengin düşük kalorili yiyecekleri seçmektir.

New York Times medyası, İspanyol halkının akşam saat 10’dan sonra akşam yemeği yeme alışkanlıklarına dikkat çekti. İspanya’daki zaman değişikliği hakkındaki tartışmalar güncel bir konu olmasına rağmen, bu ülke çalışma saatlerini gezegenin mantıksal ritmi ile senkronize etmek için son adımı atmaya karar vermedi.

Öte yandan, geç akşam yemeği yemek kilo almaya yol açabilecek önemli bir faktördür. Aslında, Uluslararası Obezite Dergisinde yayınlanan İspanyol araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçları, daha önce yemenin faydalarını doğruladı. Ayrıca, Louisiana Üniversitesi bu teoriyi destekleyen başka sonuçlar yayınladı.

Akşam yemeğini atlamadan kilo vermek için ipuçları

Kilo vermek için mükemmel akşam yemeğini belirlemek hakkında belirli bir kural yoktur, çünkü her şey her bireyin zevkine ve iradesine bağlıdır. Bununla birlikte, ortak bir payda, yağsız proteinleri, et, balık ve haşlanmış sebze ve meyveleri tercih etmek en iyisidir.

Salatalar her zaman iyi bir seçim değildir

salata tabağı
Salatalar hafif ve sağlıklı bir akşam yemeği için iyi bir seçimdir. Ancak, kalori yüklü tariflerden kaçının.

Birçok salatada çok miktarda kalori açısından zengin içerik bulunur. Bazen, sebze ile balık yemek, sağlıksız bir sos veya hazır çeşnilerle salata yapmaktan daha iyidir.

Salatanıza sağlıklı yiyeceklerle ilgili olarak şunları eklemeniz önerilir:

  • Yağsız protein.
  • Zeytinyağı veya fındık gibi doymamış yağlar (aşırıya kaçmadan).
  • Mevsim sebzeleri.

“Hafif” ürünlere dikkat edin

“Hafif”, “diyet” veya “düşük kalorili” ürünlerin tüketimi giderek daha popüler hale geliyor. Bununla birlikte, profesyoneller bu ürünlerin veya bunları içeren menülerin beslenme uzmanları tarafından tasarlanmadığını belirtmektedir. Bu nedenle, onları günlük olarak tüketmek, kilo kaybı için en iyi seçim olduklarının garantisi değildir.

Sonuç

Kilo vermeye çalışıyorsanız, yapılacak ilk şey kalori ve beslenme ihtiyaçlarınızı karşılayacak diyet programları oluşturmaktır. Ayrıca, özellikle akşam yemeği de dahil olmak üzere daha erken yemeye çalışmanız önerilir.

Bu nedenle, akşam yemeğini atlamak iyi bir fikir değildir. Besinleri düzgün bir şekilde dağıtarak günde beş öğün yemeye çalışmalısınız. Meşhur “Kral gibi kahvaltı, prens gibi öğle yemeği ve fakir gibi akşam yemeği” oldukça doğrudur. Bu söz çarpıcı bir şekilde, hafif ve sağlıklı akşam yemekleri yemenin iyi bir fikir olduğunu söyler.

Son olarak, günde en az 30 dakika fiziksel egzersiz yapmayı ve bol su içmeyi unutmayın. Kilo vermenin anahtarı budur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Garaulet M., Gómez Abellán P., Albuquerque Bejar JJ., Ordovás JM., et al., Timing of food intake predicts weight loss effectiveness. International Journal of Obesity. 37: 604-611.
  • Kim JE., O’Connor LE., Sands LP., Slebodnik MB., Effects of dietary protein intake on body composition changes after weight loss in older adults: a systematic review and meta analysis. Nutr Rev, 2016. 74 (3): 210-24.
  • Marantz PR., Repensar las pautas dietéticas. Crit Rev Food Sci Nutr, 2010.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.