Bir Çift Olarak Beraber Yemek Pişirmek ve Faydaları

Birlikte zaman geçirmek, bir çift olarak bağınızı güçlendirmek için önemlidir. Beraber yemek pişirmek gibi hobiler hem daha yakın hale gelmeniz için hem de çocuklarınıza bazı değerler öğretmeniz için harika bir seçenek olabilir.
Bir Çift Olarak Beraber Yemek Pişirmek ve Faydaları

Son Güncelleme: 12 Temmuz, 2020

Günümüzde kendinizi beslemek sadece bedensel bir gereklilik değildir, eğlenceli bir aktiviteye dönmüş durumdadır. Çift olarak beraber yemek pişirmek sizi kesinlikle daha da yakınlaştıracak pek çok fayda sağlayabilecek bir aktivitedir. Mutfak sayesinde hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Bu, mum ışığında romantik bir yemek yapmaktan, beraber bir iş kurmaya kadar gidebilir.

Bu yazımızda bir çift olarak yemek pişirmenin faydalarını öğreneceksiniz, bunların bazıları daha önce hiç aklınıza gelmemiş bile olabilir.

Beraber Yemek Pişirmek: Faydaları

Yemek pişirmeyi seviyor musunuz? Aşağıda, bir çift olarak yemek pişirmenin faydalarını keşfedebilirsiniz:

Birlikte Daha Fazla Zaman Geçirirsiniz

Şüphesiz ki günümüzün rekabetçi kapitalist toplumunda pek çok çiftin yaşadığı bir problem beraber zaman geçirmek için zaman bulabilmektir. İş programlarınız, verdiğiniz sözler ve gün içinde yapmanız gereken diğer işler dolayısıyla pek çok çift akşamları birbirini zar zor görür.

Bundan dolayı, hala enerjiniz olan saatlerde, birlikte televizyon izlemek için oturup pizza söylemek yerine beraber yemek pişirmelisiniz. Tabii ki, diğer seçenek de arada sırada kolay bir seçim olabilir.

Beraber yemek pişirmek size konuşmak için, birbirinize gününüzü anlatmak için, ve hepsinin üstünde, beraber keyfini çıkarabileceğiniz leziz bir şey yapmak için zaman verecektir! Her boş andan yararlanın, ve eğer yemek pişirmek beraber daha fazla zaman geçirmek için bir bahaneye dönüşürse, harika.

Daha Fazla Ev Yapımı Yemek, Daha Az Abur Cubur Yersiniz

Beraber yemek pişiren bir çift.
Bağları güçlendirmenin yanında, beraber yemek pişirmek daha sağlıklı, ev yapımı yemekler yemek için bir efor göstermenize de yardımcı olacaktır.

Diğer yandan, eğer bir çift olarak beraber yemek pişirmeye başlarsanız, fark bile etmeden daha fazla ev yapımı yemek yemeyi teşvik ediyor olacaksınız. Sağlıklı, yüksek kaliteli gıdalar yediğiniz kesin olacak. Bu şekilde, ihtiyacınız olan tüm besinleri alacaksınız ve sağlığınız da daha iyi olacak.

Sağlıklı ve leziz şeyler yemek için evde karmaşık, beş yıldızlı yemekler yapmak zorunda değilsiniz. Eğer önceden pişirilmiş gıdalardan ve abur cuburdan kaçınırsanız belki o eski aile tariflerinden bazılarını da yapabilirsiniz. Hatta daha da ileriye gidip partnerinizle birlikte kendi hayal ettiğiniz şeyleri geliştirmeye başlayabilir ve yeni tarifler üretebilirsiniz.

Yaratıcılığınızı Teşvik Edersiniz

Yaratıcılık sadece heykeltıraşlara ve sanatçılara özgü değildir. Mutfakta, yemek seçenekleriyle dolu sonsuz bir evreniniz vardır.

Araştırıp damak tadınıza adapte edebileceğiniz pek çok mutfak kültürü vardır. Hatta, aranızda, birbirinizi harika yaratımlara giden yeni lezzetlerle şaşırtmaya çalıştığınız sağlıklı bir rekabet bile başlatabilirsiniz.

Partnerinizi yarattığınız şeylerle mutlu etmek ve şaşırtmak eğlenceli ve değerli bir egzersizdir. Bu şekilde, ayrıca evdeki işleri daha iyi paylaşmış da olabilirsiniz. Uğraşmak, ve elinizden gelenin en iyisini yapmak için asla çok geç değildir.

Öğretmenin En İyi Yolu Örnek Olmaktır

Çocuklarına örnek olan bir çift.
Beraber yemek pişirmek çocukların da pozitif değerleri gözlemlemesine önayak olur.

Eğer çocuklarınız varsa, tüm alışkanlıklarınızı, geleneklerinizi ve hatta konuşma şeklinizi özümseyen süngerler gibi olduklarını bilirsiniz. Bundan dolayı, çocuklarınızın sizi her gün beraber yemek pişirirken görmesi iyidir. Bu şekilde, onlara bu alanda kendi kendilerine yetebilmeleri gerektiğini öğretebilirsiniz.

Yemek pişirmek günlük bir efor ve fedakarlık gerektirir. Eğer çocuğunuza da mutfakta bazı görevler verirseniz evde yapmaları gereken görevlere daha da bağlı hale gelirler. Bu ayrıca sorumluluk ve sürekliliğin değerini de onlara gösterir, çünkü günlük yapılması gerekli olan bir aktivitedir.

Diğer Aktivitelerle Bağlantınızı Kesersiniz

Bir çift olarak beraber yemek pişirmek diğer sorumluluk ve endişelerden kopmanıza yardımcı olabilir. Mutfaktaki bu süreyi birlikte geçirmek bağlarınızı ve işbirliğinizi güçlendirir, aranızda yeni hikayeler oluşturur ve zihinlerinizi rahatlatıp işinizin stresini unutmanıza yardımcı olur.

Ayrıca, eğer geceleri yemek pişiriyorsanız, uyumadan önce normalde aşırı kullandığımız teknolojik aletlerden (televizyon, bilgisayar, sosyal medya vs.) de kopmanıza yardımcı olur. Bu, insomnia ile savaşmanın da iyi bir yoludur.

Sonuç olarak, bir çift olarak beraber yemek pişirerek elde edebileceğiniz bazı pozitif sonuçlar bunlardır. Bu iyi alışkanlık hem kendi içinizde, hem de bir çift olarak daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Ve bundan dolayı, tüm aileniz üzerinde pozitif ve yapıcı etkiler yaratır.

İlginizi çekebilir ...
Kahvaltınızda Kolesterolü Düşürmenin 5 Yolu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kahvaltınızda Kolesterolü Düşürmenin 5 Yolu

Kolesterolü azaltmak için son derece kolay birçok harika yol var. Sadece kahvaltınızda birkaç basit değişiklik yapmanız gerekiyor.  • Bove, C. F., & Sobal, J. (2006). Foodwork in Newly Married Couples. Food, Culture & Society. https://doi.org/10.2752/155280106778055118
  • Chonody, J. M., & Gabb, J. (2018). Understanding the Role of Relationship Maintenance in Enduring Couple Partnerships in Later Adulthood. Marriage and Family Review. https://doi.org/10.1080/01494929.2018.1458010
  • Kosta, R. (2013). Cookbooks, High-tech Kitchens, and Gender Culture: Addressing the Sugar and Spice in Contemporary Couple Relations. M/C Journal.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.