Mutfak Tezgahındaki Yağlardan Kurtulmak İçin 6 Doğal Ürün

Mutfağı, özellikle de tezgahı her temizlediğinizde zorlanıyorsanız bu tüyolar size yardımcı olacak. Bu rahatsız edici yağlara evinizde zaten var olan doğal ürünleri kullanarak elveda diyebilirsiniz.
Mutfak Tezgahındaki Yağlardan Kurtulmak İçin 6 Doğal Ürün

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Yemek yapmak mutfağınızda mutlaka bir iz bırakır. Neden bahsettiğimizi anlamak için mutfak tezgahınıza şöyle bir bakmanız yeterli olacaktır. Tezgahın üstüne neredeyse her zaman bir şeyler dökülmüş olur. Ancak, yağlardan kurtulmanız için mucizevi bir şekilde çalışan bu doğal ürünler sayesinde artık bunun için endişelenmenize gerek yok.

En sevdiğiniz yemekleri yapmak gerçekten rahatlatıcıdır. Dinlendirici olmanın yanında, kendinize bir ziyafet sunmanızı da sağlar. Ancak, iş yemek piştikten sonraki temizliğe geldiğinde bu mutluluk bir rahatsızlığa dönüşür.

Bu özellikle katı ve sağlıklı bir diyet uygulayanlar için geçerlidir. Sebzeler, etler, meyveler… Tüm bu malzemeler mutfağınızda yağ lekeleri bırakabilir.

Bugün, yerleri ve kullanılma sıklıkları nedeniyle kirlenmeye fazlasıyla yatkın olan mutfak tezgahlarına odaklanacağız. İşte tezgahınızdaki yağ lekelerinden kurtulmak için doğal ürünler.

Tezgahınızdaki Yağlardan Kurtulmak İçin Doğal Ürünler

Lekeyi yapan madde hangi doğal ürünü kullanmanız gerektiğini belirler. En önemli şey, mutfağı iyi bir durumda tutmak için elinizden gelen her şeyi yapmanızdır.

1. Karbonat

Konu dezenfekte etmeye ve temizlemeye geldiğinde karbonatın ne kadar etkili olduğundan defalarca bahsettik.

Karbonatı mutfak tezgahınızda kullanmak için tek yapmanız gereken, tezgahın üstünü temizlemek için karbonatı suyla karıştırmak. Yağ lekelerine elveda demek için bir bardak su ve bir çay kaşığı karbonat kullanabilirsiniz.

2. Vazelin ve Beyaz Sirke

mutfak

Bu çarpıcı kombinasyon mermer, granit ve taş mutfak tezgahlarınızı yeniden parlatacak. Yalnızca yarım çay kaşığı vazelini ve bir çorba kaşığı beyaz sirkeyi bir kasenin içinde karıştırın. Ardından, karışımı seyreltmek için biraz su ekleyin.

Son adımda, kağıt havluyu hazırladığınız bu karışımla ıslatın ve mutfak tezgahınızı temizleyin. Tezgahın parıldadığını saniyeler içinde fark edeceksiniz.

3. Nötr Sabun

sıvı sabun

Bu ürünü evde yapmak kolaydır ve temizlik için oldukça kullanışlıdır. Nötr sabunun e n iyi tarafı, granit ve mermer yüzeyleri parlattığı için temizlik açısından mükemmel bir yardımcı olmasıdır.

Bu ürünü kullanmak için sabunu sıcak suyla karıştırın ve kirli yüzeyleri temizlemek için yumuşak bir sünger kullanın.

4. Mermer Yüzeyi Temizlemek İçin Limon Kullanın

limon

Bunun için, yarım limonu bir bardak sıcak suyun içine sıkın. Ardından, bir çay kaşığı alkol ya da oksijenli su ekleyin.

Limon, yağ lekelerinden kolayca kurtulmanıza yardımcı olacak temizleyici özellikler içerir.

5. Günlük Temizlik İçin Sirke ve Su

beyaz sirke

Evet, yağlanmış tezgahları her gün derinlemesine temizlemediğinizi biliyoruz. Tam olarak bu yüzden günlük bir temizlik çözümünüzün olması faydalıdır.

Bu çözümlerden bir tanesi için yalnızca biraz sirkeyle suyu karıştırmanız yeterlidir. Ardından, bu karışımla ıslattığınız pamuklu bir bez yardımıyla tezgahınızı etmizleyin.

Evdeki malzemelerle yapabileceğiniz bu hızlı ve basit çözüm kırıntıların ve tozların birikmesini de önler.

6. Son Çare: Sabun ve Su

sabun

Bu seçenek daha çok ahşap tezgahlar için önerilir. Evet, sabun doğal bir ürün değil, ancak ahşap tezgahların ihtiyacı olan şey budur. Bu yazımızda bahsettiğimiz diğer maddeler hassas ahşap yüzeyler için yıpratıcı olabilir.

Aslında, kullanacağınız süngeri çok fazla ıslatmanıza gerek bile yok. Pislikler ve kirlerden en hızlı şekilde kurtulmak için yeteri kadar ıslatmanız kafi. Ne kadar hızlı yaparsanız ahşap yüzeye o kadar az zarar verirsiniz.

Gördüğünüz gibi, tezgahlarınızı yağ lekelerinden kurtarmak için kullanabileceğiniz bu doğal ürünler onları pırıl pırıl tutmanız için ihtiyacınız olan şeyler. Yağlı tezgahlara elveda deyin ve yalnızca aileniz için hazırlayacağınız leziz yemeklere odaklanın.

İlginizi çekebilir ...
Temizlemesi Zor Yüzeyler İçin 7 İpucu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Temizlemesi Zor Yüzeyler İçin 7 İpucu

Ev temizliği, özellikle zor yüzeyler söz konusu olduğunda can sıkıcı bir iş hâlini alabilir. İşte bugün işinizi kolaylaştıracak ipuçları paylaşıyor...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Rutala, W. A., Barbee, S. L., Aguiar, N. C., Sobsey, M. D., & Weber, D. J. (2000). Antimicrobial Activity of Home Disinfectants and Natural Products Against Potential Human Pathogens. Infection Control & Hospital Epidemiology. https://doi.org/10.1086/501694
  • Krehbiel, D. (2014). Acetic Acid Content of Vinegar. https://doi.org/10.1158/0008-5472.CAN-08-3221
  • Dhanavade, M., Jalkute, C., … J. G.-B. J. of, & 2011, U. (2011). Study antimicrobial activity of lemon (Citrus lemon L.) peel extract. British Journal of Pharmacology and Toxicology. https://doi.org/10.1002/ajp.21003

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.