Muz ve Tarçın Uyumanıza Yardımcı Olabilir

· 21 Nisan, 2017
Yiyecekler, derin bir uyku uyuyabilmede önemli bir rol oynar. Uyku için muz ve tarçının inanılmaz faydalarını keşfedin ve bu çok lezzetli muz ve tarçın çayını nasıl yapabileceğinizi öğrenin.

Uyku için muz ve tarçının inanılmaz faydalarını keşfedin ve bu çok lezzetli muz ve tarçın çayını nasıl yapabileceğinizi öğrenin.

Yaşamlarımız her geçen gün daha hareketli bir hal alıyor. Günlerimiz asla bitmek bilmeyen işlerle geçiyor hatta bazılarımız evde bile çalışmak zorunda kalıyor.

Neyse ki, pek çoğumuz kendimize dikkat etmemiz gerektiğinin ne kadar önemli olduğunun bilincinde. Sağlığımız için, her gün kendimiz biraz zaman ayırmamız gerektiğini öğrendik.

Sorun şu ki, uyku saatimiz geldiğinde bile düşündüğümüz pek çok şey oluyor; bu da bizi stresli hale getiriyor. Bildiğiniz gibi, stres uykunun en büyük engellerinden birisidir.

Bu nedenle, yediklerimizin sadece görüntümüzü değil, vücudumuzun işleyişini de etkilediğini bilmekte fayda var.

Bu, bizi rahatlatan ve bize enerji veren besinler olduğunu gösterir. Bu sayede, geceleri muz yemenizi öneriyoruz.

Bugün size muz ve tarçından bahsedeceğiz.

Muz ve tarçın, tatlı lezzetlerinden dolayı oldukça tepki çekti. Bu iştah açıcı lezzetleri, muzu ve tarçını bize kilo aldıran şeyler olarak düşünmemize neden oldu.

Sonuç olarak, pek çok insan muz ve tarçın tüketmeyi kesti. Aslında, bu büyük bir yanlış.

İster inanın ister inanmayın, tarçın yağ yakmamıza yardımcı olur. Aynı zamanda, muz da spor yaparken kaslarımızı harekete geçirmeye yardımcı olur.

Muz uyumanıza nasıl yardımcı olur?


Muhtemelen, maç aralarında muz yiyen tenis oyuncuları görmüşsünüzdür. Bunun sebebi muzun sahip olduğu magnezyum ve potasyumdur. Bu minareller, vücudunuza kramp girmesini önler ve vücudunuza enerji depolar.

Muzda bulunan magnezyum ve potasyum, zor bir sporla uğraşırken spazm oluşmasını engeller çünkü kaslarınızın gerilmesini azaltır.

Aslında, muzun faydası bunlardan daha fazladır. Aynı zamanda kan basıncınızı düzenler ve vücudunuzda biriken zararlı maddeleri ortadan kaldırır.

Eğer bunlar da yeterli değilse, muz aynı zamanda serotonin ve melatonin salgılanmasına yardımcı olur. Bunlar da uyku için oldukça gereklidir. Aynı zamanda mutluluk ve uyku hissi getirir.

Serotonin ve melatonin vücudumuzda bulunması gereken önemli hormonlardır. Bu hormonlar salgılandığında, kortizolü düşürürler böylece, daha az kaygılanırsınız ve mutlu olursunuz. Bütün bunlar, muzun uyku için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Eğer lezzetli ve sağlıklı bir yan lezzet arıyorsanız, muzu tarçınla birlikle tüketmenizi tavsiye ederiz.

Tarçın uyumanıza nasıl yardımcı olur?

İnanın ya da inanmayın, tarçın şeker yerine kullanılabilecek en ideal alternatiftir. Özellikle muzla birlikte çok lezzetli olur.

Aynı zamanda, uykuya yardımcı olan sindirimi kolaylaştırır. Sonuçta, dolu bir mideniz varsa veya mideniz yanıyorsa uyumanız neredeyse imkansız bir hal alır.

Bunun yanı sıra, tarçın kan dolaşımını hızlandırır ve kan basıncını dengeler. Bu sayede daha kolay bir şekilde rahatlarız.

Gördüğünüz gibi, bu baharat muzun olumlu etkilerini artırıyor. Aynı zamanda muzun olumsuz etkilerini de azaltıyor. Bu nedenle, diyabet veya kilo alma korkunuz olmadan muzu tarçın ekleyerek yiyebilirsiniz.

Unutmayın ki, doktorlar şeker hastalığını koroneri ve vasküler problemleri tedavi etmek için tarçın yemeyi tavsiye ediyor.

Bu iki sağlıklı malzemeyle yapılan lezzetli tarife bir göz atalım.

Muz ve tarçın çayı


Bu oldukça kolay bir tarif.

Malzemeler

  • 1 adet muz
  • Arzuya göre 1 veya ½ yemek kaşığı tarçın
  • 1 litre su

Yapılışı

  • Diğer malzemeleri hazırlarken bir tencereye suyu koyun ve kaynatın.
  • Muzları birbirinden ayırın ve güzelce yıkayın.
  • Muzu kesin.
  • Kabukla beraber tencereye koyun. 15-20 dakika demleyin.
  • 20 dakika sonra, ocağı kapatın ve karışımı süzün.
  • İstediğiniz miktardaki tarçını ekleyin.

Bu basit tarif sayesinde, muz ve tarçından yapılan bu çay derin bir uyku uyumanıza yardımcı olacak. Yatmadan 1 saat önce içerseniz en iyi sonucu alırsınız.

Bu çayı, dinlendirici bir aktiviteyle birleştirin. Biraz zaman geçtikten sonra etkilerini göreceksiniz. Ertesi güne ihtiyacınız olan enerjiyi toplamış olarak uyanacaksınız.

Denemek ister misiniz? İşe yarayıp yaramadığını bizimle paylaşın!