Nasıl Sıkı ve Kalkık Bir Kalça Sahibi Olunur

Sağlıklı ve dengeli bir diyeti fiziksel aktivitelerle birleştirerek daha sıkı bir vücuda sahip olup, fazla yağlardan kurtulabiliriz. İlave olarak, bazı egzersizler özellikle kalçaların sıkı ve canlı olmasını sağlamaktadır.
Nasıl Sıkı ve Kalkık Bir Kalça Sahibi Olunur
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kadınlar için vücudun kalça bölgesi kendilerinden gurur duymalarına ya da komplekse kapılmalarına sebep olabilmektedir. Eğer kalçalarınızın görünüşünü iyileştirmek ve daha sıkı bir kalçaya sahip olmak istiyorsanız, işte size birkaç tüyo!

Bugünkü yazımızda nasıl kalkık ve sıkı bir kalça sahibi olabileceğiniz konusuna odaklanacağız. Bir çok kadın mükemmel bir popoya sahip olarak doğma avantajına sahiptir, bazıları ise buna daha pahalı bir yöntem olan estetik operasyonlarla sahip olmaktadır.

Fakat yapay yollardan veya pahalı yöntemlerden kaçınarak aynı sonuçları alabileceğiniz doğal yöntemler de bulunmaktadır. Daha sıkı kalça sahibi olmak için her zaman farklı yöntem ve öneriler bulunmaktadır.Doğal ve sağlıklı olandan daha iyi ne olabilir, değil mi?

Bu da ilginizi çekebilir: En iyi Squat Egzersizleri

Kalçaları iyileştirecek öneriler

Doğru beslenin

Hani “ne yerseniz, osunuzdur” diye bir söz vardır ya, kalçalarınızda bu durumun dışında değerlendirilemez. Yağlar genellikle bu bölgede birikir ve çoğumuz buna karşı mücadele veririz.

Etrafımızda tatlılar, cipsler ve atıştırmalık birçok canımızın çektiği yiyecek vardır, fakat ne yazık ki bu yiyeceklerin içerdiği lezzetli kaloriler kilo almamızı istemeyeceğimiz bölgelerde şişmanlık yapmaktadır.

Eğer kalçalarınızın daha iyi bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız, meyve, sebze, tam tahıllı gıdalar ve bol su içeren sağlıklı bir diyet uygulamanız gerekmektedir. Aynı zamanda yüksek miktarda zararlı yağlar, kalori, şeker ve tuz içeren gıdaları ya hiç tüketmemeli ya da çok az tüketmelisiniz.

Bunların dışında, sağlıklı bir diyet uygulamak sadece istediğimiz fiziği elde etmemizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda genel sağlığımıza da olumlu etkide bulunur.

Gün boyunca küçük öğünler tüketmeyi aklımızdan çıkarmamak çok önemlidir – bu öğünler küçük ama besleyici olmalıdır. Öğünler arasında her 3 saatte bir sağlıklı atıştırmalık yiyecekler tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Bunun için yoğurt, bir avuç yemiş, meyve ve düşük kalorili enerji barı vb. gıdaları tüketebilirsiniz.

Egzersiz yapın

Kalçalarınızı mükemmel hale getirmek imkansız değildir – eğer doğru beslenir ve düzenli egzersiz yaparsanız, siz de bunu başarabilirsiniz. Mucize diye bir şey yoktur. İyi bir egzersiz için çaba harcamalı ve günde en az bir saatinizi ayırmalısınız.

Tüm fiziksel aktiviteler kalori yakmaya yardımcı olur ve daha sıkı bir fiziğe sahip olmanızı sağlar, fakat özellikle kalçalarınız üzerine yoğunlaşan egzersizler de bulunmaktadır.

Kalçaları sıkılaştıracak ve kalkık hale getirecek egzersizler

Kalça bölgesini etkili şekilde sıkı bir hale getirmek için kalça ve popo egzersizlerine odaklanmanız çok önemlidir. Bu egzersizlerden bazıları kalçalarınızı daha kalkık hale getirecek ve daha hacimli bir görünüm sağlayacaktır.

Squat (çömelme) egzersizi

Bu egzersizi düzenli olarak uygulayan kadınlar daha şekilli ve kalkık kalçalara, sıkı baldırlara sahip olabilmektedir. Ayakta durur vaziyette başlayın ve bacaklarınız omuz genişliğinde olsun.

Gövdenizi dik tutarak yavaşça çömelin, ve dizlerinizi bükerken ayak parmaklarının gerisinde kaldıklarından emin olun. Sırtınızla bir şeyi ittiğinizi hayal edin. On beş tekrarlı üç set uygulayın (3 x 15).

squat egzersizi

Lunge (ileri adım) egzersizi

Bacaklar paralel olacak şekilde ayakta durarak başlayın, elleriniz belinizin üstünde olsun. İki dizinizi bükerek ileri doğu eğilerek bir adım atın. Öndeki dizinizi 90° olacak şekilde bükmeli ve diğer dizinizin de bilek hizasında olmasını sağlamalısınız. On beş tekrarlı üç set olarak uygulayın, diğer sette başlarken diğer bacağınızı öne atarak başlayın.

lunge egzersizi

Köprü egzersizi

Yere uzanın, dizleriniz bükük ve ayaklarınız düz olsun. Kalçalarınızı, baldırlarınızı ve karnınızı sıkarak sırtınızı yukarı doğru diz ve omuz arasında düz bir çizgi elde edene dek kaldırın. Yirmi tekrarlı üç set halinde uygulayın.

4-mekik

Karın çevirme egzersizi

Bu egzersiz için altlık üzerine vücudunuz düz olacak şekilde uzanmanızı tavsiye ediyoruz. Kalçalarınızı yavaşça karnınıza doğru yükseltin. Bu belinizdeki tüm kasları çalıştırır ve kalça kaslarını kuvvetlendirir.

Umarız kalçalarınızı sıkılaştırma hakkında ki bu yazıyı keyifle okumuşsunuzdur!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.