Nasırdan Kurtulmak için Etkili Yöntemler

Ponza taşı ölü deri dokularını atmamıza yardımcı olur. Rahatlatıcı bir ayak banyosundan veya verimini arttıracak başka yöntemlerden sonra uygulayabilirsiniz. 
Nasırdan Kurtulmak için Etkili Yöntemler

Son Güncelleme: 04 Ekim, 2018

Nasır genellikle sürtünme ve baskı sonucu ellerde ve ayaklarda, özellikle de ayak başparmaklarında oluşur. Cilt nasır oluşturarak,  kendini enfeksiyon kapabilecek su kabarcıkları veya ülserlerden korumaya çalışır. Başlarda ağrı veya rahatsızlığa yol açmasa da, zamanla çok acı verebilir, yürümeyi ve günlük aktiviteleri zorlaştırabilir. 

Birçoğumuz kuru ve kalın deri olan nasırı koparma veya kesme hatasını yapar. Ancak bu çok acı verebilir ve açık deri enfeksiyon kapıp daha ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle, nasırdan kurtulmak için alternatif çözüm yolları aramalıyız ve uygulama sürecinde sabırlı olmalıyız. 

Evde doğal yollarla nasırı temizlemek için uygulayabileceğiniz yöntemler olsa da diyabet veya kan dolaşımı sorunu yaşayan kişilerin doktora görünmesini öneriyoruz. Böyle bir rahatsızlığınız yoksa, nasırdan kurtulmak için aşağıda açıklamış olduğumuz etkili yöntemleri uygulayabilirsiniz. 

Nasırı önlemek için yapmanız gerekenler

nasırdan kurtulmak için yöntemler

 • Öncelikle rahatsızlığa yol açan ayakkabılarınızı değiştirmelisiniz. Ayakkabılar özellikle ayak başparmağının sonuna doğru çok sıkı ve dardır, bu da lezyon oluşumuna sebep olur. Rahatsız edici ayakkabılarınızı giymeye devam ederseniz, nasırı tamamen ortadan kaldırmak zor olacaktır.
 • Elinizden geldiğince havadar ayakkabılar giymeye çalışın. Kapalı ayakkabılar giydiğinizde çorap giyin.
 • Ayağınızı sürekli temiz ve kuru tutun, ter önleyici ve çorap kullanmayı unutmayın.
 • Zor bir günün ardından ayaklarınızı biraz sıvı sabun eklediğiniz sıcak suya sokun. 10 dakika ayaklarınızı bu suda bekletin, bu sizi rahatlatacaktır.

Nasırdan kurtulmak için doğal yöntemler

Ponza taşı

Bu yöntemi uygulamadan önce ayaklarınızı 20 dakika suda bekletin. Daha sonra, bir ponza taşını nasırın bulunduğu bölgeye sürtün.

Sürtme sırasında çıkan deriyi temizlemek için taşı ve ayağınızı ara sıra durulayın. Deriye ulaşana kadar sürtmeye devam edin ama sağlıklı deriye dokunmamaya dikkat edin. Ayağınız pembe olduğunda ve nasırda değişiklik fark ettiğinizde işlemi sonlandırabilirsiniz.

Sarımsak ve limon tedavisi

sarımsak ve limon

Limon ve sarımsakla uygulanan bu yöntem nasırla oluşan ölü deriyi alır ve nasırı kaldırmak için deriyi yumuşatır. 

Yapmanız gereken tek şey bir kaşık kuru papatya ile limon suyunu ve bir diş ezilmiş sarımsağı karıştırmak. Bu karışımı nasırın olduğu bölgeye uygulayın, 20 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın.

Sodyum bikarbonat

Sodyum bikarbonat hem ekonomiktir hem de kolay bulunur. Rahatsız eden ve acı veren nasırlardan kurtulmak için idealdir.

Üç yemek kaşığı sodyum bikarbonatı ılık suda eritin ve ayağınızı 30 dakika içinde bekletin.

Soğan, limon ve tuz tedavisi

soğan limon ve tuz

Bu yöntemle nasırda biriken ölü deriyi ve bakterileri temizleyebilirsiniz. Limon ve soğan deriyi yumuşatırken, tuz ölü derinin doğal olarak soyulmasını sağlar.

Bir soğanı doğrayın ve nasırın üstüne koyun. Üzerine birkaç damla limon suyu ve tuz koyun. Bir bandajla kapatın ve tüm gece bekletin, bu prosedürü her gece uygulayın.

Domates tedavisi

Nasırları yumuşatıp temizlemenin bir diğer yolu da domates tedavisidir. Domates sert nasırı yumuşatmaya ve yok etmeye yardımcı olur.

Domatesin posasını çıkarın ve doğrudan etkilenmiş bölgeye uygulayın. Sonra, bir bandajla kapatın ve tüm gece bekletin. Yatmadan önce her gün uygulayın.

İlginizi çekebilir ...
Ayaklarınızdaki Nasır İçin Doğal Çözümler
Sağlığa bir adımsayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Ayaklarınızdaki Nasır İçin Doğal Çözümler

En yaygın ayak problemlerinden biri olan nasır ile karşı karşıya olabilirsiniz. Bu yazımızda, nasır için doğal çözümler paylaşacağız. Kaçırmayın! • Bishop S. (2012). Home treatment options for corns and calluses.
  newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/home-treatment-options-for-corns-and-calluses/
 • Corns and calluses. (n.d.).
  medlineplus.gov/cornsandcalluses.html
 • How to treat corns and calluses. (n.d.)
  aad.org/public/skin-hair-nails/skin-care/corns-and-calluses