Domatesle Yüksek Tansiyonu Azaltma

· 5 Mayıs, 2015

Ne zaman sağlıklı beslenme kararı verirseniz domates sizin en iyi dostlarınızdan biri olacaktır. Domatesin antioksidan ve toksinleri giderme özellikleri gibi pek çok özelliği vardır. Bu özellikler sayesinde domates çeşitli kanser türleri dahil olmak üzere farklı hastalıkları önlemede önemli bir rol oynar.

Domates ayrıca C vitamini ve A vitamin gibi önemli vitaminler de içerir. C vitamini diğer faydalarının yanı sıra yaraların iyileşmesini sağlamak için demir emilimini düzenlemek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için mükemmeldir. A vitamini ise cilt, göz ve solunum yolu sağlığını temin etmek için oldukça önemlidir.

Domates aynı zamanda kalp-damar sistemini de korur; kan basıncının azaltılmasına ve düzenlenmesine yardımcı olur. Bu aynı zamanda vücut sıvılarının düzenlenmesine yardım eden bir mineral olan potasyum da içerir. Domates ayrıca kötü kolesterolün damar duvarlarına yapışmasına ve bunun sonucunda yağların birikmesine ve kan basıncının artmasına engel olur.

Yüksek tansiyon, kanın ve besinlerin vücudun farklı organlarına verimli bir şekilde dolaşımını sağlamak için kalbin daha fazla çalışmasına neden olur. Daha fazla çalışmasının nedeni bu durumda onların dolaşımını sağlayan damarların daha düşük kalitede olmasıdır. Bu fazladan efor kalbin yanı sıra diğer birincil organlara da yavaşça zarar vermeye başlar.

Unutmayın ki bu durum çeşitli kalp sorunlarının nedenidir. Bundan muzdarip olmanın sonucunda damar sertliği, göğüs anjini, böbrek hasarı, görme hasarı, inme ve diğer sorunlar görülebilir.

Yüksek tansiyon tedavi edilebilir mi?

Kan

Yüksek tansiyon tedavi edilebilir, ama ortadan kaldırılamaz. Sizde hipertansiyon tespit edildiğinde, ömrünüzün sonuna kadar bununla yaşamak zorunda kalırsınız. Burada önemli olan kötü hayat alışkanlıklarınızdan kurtulmanız. Onun için, eğer hipertansiyonun neden olduğu zararlardan kaçınmak isterseniz bunun kontrol edilmesine yardımcı olan gıdaları tüketin. Buna en iyi örnek sağlığınızı koruyan, düşük kalori içeren ve ince bir görünümü korumanıza yardımcı olan domatestir.

Domates çiğ olarak salatalarda, salsa veya soslarda yenebilir ve hatta ferahlatıcı domates suyu içecekleri şeklinde tüketilebilir. Gerçek şu ki, domatesin sağladığı çeşitli özelliklerden faydalanmak için önünüzde pek çok seçenek vardır.

Ayrıca doktorunuza danışmayı da ihmal etmeyin. Tuz tüketiminizi kontrol altına alın ve hiçbir surette doktorunuzun size yazdığı bir ilacı kesmeyin. Eğer ailenizde hipertansiyon varsa veya örneğin obezite, aşırı tuz tüketimi, sigara içme veya stres gibi risk faktörlerinden herhangi birisini sergiliyorsanız, kendinize daha da dikkat etmeniz gerekir.

Düzenli olarak tansiyonunuzu ölçtürmek de oldukça önemlidir. Pek çok insan yüksek tansiyona sahip olduklarından habersiz olarak hayatlarına devam ederler. Bu durum gelişirken herhangi bir belirti söz konusu olmaz, ancak zarar sessiz bir şekilde gerçekleşir.

Hipertansiyon

Domates hipertansiyonu kontrol etmenize yardımcı olurken, bu mücadelede başka gerekli unsurların da söz konusu olduğunu unutmayın. İlk olarak, söz konusu risk faktörlerinden kaçının, haftada en az 3 kere egzersiz yapın, kolesterol düzeyinizi kontrol edin, aşırı içki içmeyin ve doygun yağlardan uzak durun.

Eğer hayatınız boyunca hareketsiz bir yaşam sürdürdüyseniz, düzenli olarak egzersiz yapmaya başlamadan önce tıbbi muayeneden geçmeniz önerilir. Doktorunuz sizin fiziksel aktivite gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğiniz ve gerçekleştirebilmeniz durumunda sizin için hangi egzersizlerin uygun olduğunu belirleyecektir.

Günümüzde sağlık, saymakla bitmeyecek hastalık ve durumlarla tehdit altındadır. Bunlardan bazıları yaygındır, bazıları için çok iyi bilinmez. Çoğu durumda bilinen bir çözüm de yoktur. Onun için yapabileceğiniz en iyi şey vücudunuzu güçlü ve sağlıklı olarak muhafaza etmektir.

Ancak örneğin yaş, genler, ırk gibi kontrol edilemeyen belirli unsurlar da söz konusudur. Bunların her biri hastalıkların ortaya çıkmasında bir rol oynayabilir. Ancak diğer risk faktörlerine gelince, onları önlemek için yapabileceğiniz pek çok şey var.

Doğa kendimize iyi bakmanız ve kendimizi korumamız için ve bir yandan da bir denge içinde olmamız için fırsatlar sunar. Bu fırsatlardan yararlanarak sağlıklı bir hayat sürdürmek çoğu zaman bizim elimizdedir.