Göz Altı Torbaları: Nedenleri ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Göz altı torbalarınız vücudunuzdaki eksiklikleri gösterebilir. Bu yazıda neden göz altı torbalarınız olduğunu ve onları tedavi etmenin doğal yollarını öğrenin.
Göz Altı Torbaları: Nedenleri ve Doğal Tedavi Yöntemleri
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Göz altı torbaları hasta ve yorgun görünmenize neden olabilir. Fakat bu göz altı torbaları nereden geliyor ve bunları nasıl engelleyebilirsiniz? Göz altı torbalarınız sadece bir görüntü olmaktan çok daha fazlasıdır. Bunlar aynı zamanda organlarınızın ne kadar iyi çalıştığının da bir göstergesidir.

Burada iki çeşit göz altı torbasından bahsedeceğimiz gibi, aynı zamanda her birini nasıl tedavi edeceğinizi de öğreteceğiz. Hem yüzünüzü daha güzel bir hale getirin hem de sağlığınızı da iyileştirin!

Gözümün altındaki bu torbalar ne?

bir kadının göz altı torbaları

İlk olarak göz altı torbalarınıza bakarak bu bölge bir şişlik mi yoksa koyuluk mu oluşup oluşmadığını tespit etmelisiniz. Bu hangi tedavinin uygulanması gerektiğini ve hangi organınızın daha fazla bakıma ihtiyaç duyduğunu anlamanızı sağlayacaktır.

Öte yandan, bazı tedaviler de her çeşit göz altı torbasında işe yarar. Biz de bu reçeteleri bu yazının sonunda sizinle paylaşacağız. Aynı zamanda göz torbalarının kalıcı olarak mı var olduklarına, yoksa sadece çok yiyip içtiğiniz belirli günlerin sonrasında mı orada olduklarına karar vermeniz de çok önemlidir.

Şişmiş göz altı torbaları

Eğer şişmiş göz altı torbalarınız varsa ve göz kapaklarınız da şişmişse, yüksek ihtimalle vücudunuzda ödem oluşmuştur. Bu da böbreklerinizin düzgün işlemediğini gösterir.

Bu ara sıra başınıza gelebilir. Mesela çok tuzlu bir akşam yemeği yedikten sonra ya da kronik bir böbrek problemi yaşadıysanız, vücudunuzda su tutulumu görülebilir. Göz altınızdaki torbalara bastırırsanız, altında sıvı olduğunu fark edebilirsiniz; çünkü birkaç saniyeliğine şişkinlik gider ve sonra geri gelir.

Böbrekleriniz için reçeteler

patatesli soğanlı çorba

Şişmiş göz altı torbaları görünüşünü azaltmak ve böbrek fonksiyonunuzu geliştirmek için şu adımları izleyin:

 • Gözlerinizin dışına kullanılmış yeşil çay poşetleri uygulayın. Daha önce kullanıp buzluğa attığınız poşetleri de kullanabilirsiniz.
 • Üstünde soğuk çay poşetleri varken gözlerinizi kapatıp biraz dinlendirin.
 • Aynı zamanda aynı etkiyi sağlaması için çiğ patates ya da salatalık dilimleri de koyabilirsiniz.
 • Bu sırada, yeterince su içtiğinizden emin olun.Yemekler dışında olacak şekilde, günde en az 8 bardak su için.
 • Böbrek işleyişini geliştirmek için soğan ve kereviz çorbası yapabilir, karahindiba ve dulavrat otundan yaptığınız çayları içebilirsiniz.
 • Eğer belinizde bir ağrı hissederseniz, yatmadan yarım saat önce bu bölgeye bir ısıtma yastığı ya da sıcak su torbası koyabilirsiniz.

Göz altlarınızda koyu halkalar

Gözlerinizin altında oluşabilecek diğer tip torbalar koyu halkalardır; biraz mavi, kahverengi ya da siyah bile olabilir ve karaciğeriniz ve safra kesenizde problemler olabileceğini gösterir. Bu halkalar biraz makyajla kapatılabilir; ama altında yatan sağlık sorununu çözmüş olmazsınız.

Karaciğeriniz için reçeteler

göz altı torbaları için bitki çayı

Karaciğer ve safra kesesi işleyişini geliştirmek için aşağıdaki ipuçlarını takip edin:

 • Güne içine yarım limon suyu sıkılmış bir bardak ılık su ile başlayın.
 • Kızarmış yiyecekler, paketlenmiş ürünler, margarin ve sosis gibi yiyeceklerde bulunan sağlıksız yağlardan uzak durun.
 • Akşam yemeğini erken yiyin ve hafif bir akşam yemeği yiyin.
 • Beyaz şekeri beslenme düzeninizden tamamen çıkarın ve onun yerine bal, sabır otu (agave) vb. kullanın.
 • Sigara içmek ve alkol tüketmek gibi sizi zehirleyen alışkanlıkları bırakın.
 • Yatmadan önce, iyileştirici acı otlardan yapılmış (enginar, boldo, karahindiba, deve dikeni) bir çay için. Aynı zamanda bu otları tamamlayıcı olarak da tüketebilirsiniz.
 • Her gece gözlerinizin etrafına birkaç damla kuşburnu yağı damlatın ve nazikçe masaj yaparak yedirin. Bu yağ antioksidan içerir ve cildinizi yeniler.

Diğer reçeteler

Bazı eski doğal reçeteler hem şiş hem de koyu halka tipteki göz altı torbalarını azaltmak için çok iyi olabilir. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yüzünüzü yıkadıktan ve nemlendirici krem sürdükten sonra biberiye, gül ya da cadı fındığından yapılmış yüz toniğinizi uygulayın.
 • Güneş kremi sürerek ve güneş gözlüğü takarak göz çevrenize özel ilgi gösterin.
 • Buna ek olarak, kendinize yapabileceğiniz birkaç kolay masaj tekniği öğrenmenizi tavsiye ederiz.
 • Her zaman iyi bir yastıkla uyuyun; çünkü yastığınızın yüksekliği yüzünüzdeki ödemi önlemeye yardım edecektir.
 • Kafanızdaki kan dolaşımını artırmaya yardımcı olacağı için, gün içinde baş aşağı durarak biraz zaman geçirmek iyi bir fikirdir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.