Neden Kendinizi Kurban Durumuna Düşürürsünüz?

Hayatınızın kahramanı olduğunuzu fark ettiğinizde, başınıza gelen her şeyde olumlu bir yön bulabileceğinizi göreceksiniz. Çünkü gerçekliği kontrol eden kişi de, kendini kurban durumuna düşüren de sizsiniz.
Neden Kendinizi Kurban Durumuna Düşürürsünüz?

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Bazen her şeyin size karşı olduğunu anlayabiliyoruz. Kötü şansın hayatınıza hakim olduğunu ve kimsenin umursamadığını hissediyorsunuz. Fakat, kendi hayatınızın ana kahramanı olduğunuzu unutuyorsunuz.

Kurban gibi davranmak rahatlatıcı bir durum olabilir. Bu yüzden, kendinizi sorunların merkezine koymanız muhtemelen yapmayı öğrendiğiniz bir durum. Ama bu davranışla asla ilerleyemeyeceksiniz.

Orada, konfor alanınızda kalacak ve inançlarınızı destekleyecek şeyler yapıp hiçbir şeyi değiştirmeyeceksiniz. Ama dinleyin: yapmanız gereken şey bir adım atıp yürümeye başlamak. Tüm korkulara ve tembelliklere rağmen bunu yapın…

Hayatınızın Kahramanı Sizsiniz ve Hayatınızı Nasıl Yaşayacağınıza Siz Karar Verirsiniz

kurban

Kendi hayatınızın kahramanı olduğunuz için, nasıl yaşayacağınızı kendiniz seçersiniz. Bu yüzden, kendinizi kurban konumuna düşürdüğünüzde, bunun kendi tercihiniz olduğunu unutmayın.

Birçok insanın seçtiği seçeneği seçtiniz. Bu belki de bu seçeneği tercih ettiğinizde size gösterilen ilgi yüzündendir. İnsanlar size üzüldükleri için sizinle yakınlaşırlar.

Fark etmediğiniz şey üzülmeyi, şikayet etmeyi ve olduğunuz yerden kıpırdamamayı tercih edenin siz olduğunuzdur. Hayat bazen zor olsa da, eğer gerçekten isterseniz, her durumdan mümkün olan en fazla derecede yararlanabilirsiniz.

Her olumsuz durumda bir fırsat vardır. Bazı zamanlar, bu sıkı sıkı sarılmanız gereken bir fırsat olur. Diğer zamanlarda ise, duygularınızı yönetmeyi öğrenmeniz gereken bir durum olabilir. Unutmayın, hayatınızın baş kahramanı sizsiniz; yaşadığınız hayatı siz tasarlıyorsunuz; bu yüzden isteseniz de istemeseniz de onu yaratan sizsiniz.

Kovulduktan sonra üzgün hissediyorsanız, bu size kalmış bir şey. Özgeçmişinizi her teslim ettiğinizde, enerjisizliğiniz ve karamsarlığınız yeni bir iş fırsatına ulaşmakla sizin aranıza bir engel koyar.

Fakat bunlarla olumlu bir şekilde başa çıkarsanız; örneğin, zaten sevmediğiniz bir işi bırakırsanız ya da büyümenize imkan sağlayacak şirketlerdeki iş imkanlarını değerlendirirseniz, davranışlarınız öncekinden çok daha farklı olacaktır.

Davranışlarınız her şey demektir. Davranışınızı değiştirmek önceden bilmediğiniz şeyleri fark etmenizi sağlar. Kalın bir sis tabakasıyla örtülmüş şeyleri.

Davranışınız İhtiyacınız Olan Şeyleri Çekecek

pozitif gökkuşağı

Eğer olumlu bir davranış sergilerseniz, olumlu şeyleri çekersiniz. Ortaya çıkması zaman alsa da bu böyle olur. Umudunuzu yitirseniz de olumlu olmaya devam edin. İlişkide olduğunuz ve partnerinizin sizi aldattığı bir durumu düşünün. Sonuç olarak, herkesi bu aldatan sevgilinize göre yargılarsınız, herkesin sizi eninde sonunda inciteceğini düşünürsünüz.

Yaptığınız şey şikayet etmek, genellemek ve herkesin aynı hataları tekrarlamanıza neden olacağını ve hayatınıza sevebileceğiniz yeni insanların girmesine engel olacaklarını düşünmek olur.

Diğer bir yandan, eğer olumlu kalarak başınıza gelenlerden ders çıkarır ve aynı hataları yapmaktan kaçınırsanız, en az beklediğiniz anda gerçekten hak ettiğiniz biri karşınıza çıkar. Çünkü hayatınızın ana kahramanı sizsinizdir. Düşündüğünüz ve inandığınız her şey deneyimlediğiniz hayata yansır.

Olayların Kurbanı Siz Değilsiniz

günebakan

Olayların kurbanı siz değilsiniz, unutmayın. Başınıza gelen her şey olumsuz değildir. Dahası, eğer diğer insanlarla konuşur ve onları tanırsanız, çoğu insanın sizden daha kötü durumda olduğunu göreceksiniz.

Kötü şans hayatınızı cehenneme çevirmez. Dünyadaki tüm kötü şeyler sizin başınıza gelmiyor. Hayatta iyi ve kötü şeyler vardır. Olumsuz yanların olumlu yanı nedir biliyor musunuz? Bize ders verirler.

Her şey iyi giderken, “otomatik pilot” tuşuna basarız. Fakat her şey kötü giderken, önceden gözden kaçırdıklarımıza bakarız. Ana odaklanır ve bunları yansıtabilmek için zamanımızı harcarız.

Bu yüzden, kurban durumunda hissetmeyin. Bunun yerine, başınıza gelen her şeyde iyi bir yön bulun. Sonuçta, hayatınızın baş kahramanı sizsiniz ve hayatınız görmek istediğiniz gibi çözümlenecektir.

Eğer kurbanı oynamaya karar verirseniz, kurban gibi hissetmek için binlerce fırsatınız olacak. Ama eğer olduğunuz kişi olmayı, kahraman olmayı seçerseniz, büyümek, öğrenmek ve tüm sorunlarınıza rağmen ilerlemek için birçok fırsatınız olacak.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Joshi, R., & Tomar, S. (2012). Effect of optimism/pessimism attitude on depression and coping strategies. Indian Journal of Positive Psychology, 3(4), 445.
  • Anggayani, L., & Hartawan, I. G. M. D. (2019). The Relationship Between Self Reliance, Proactive Attitude, and Optimism with Coping Stress. Bisma The Journal of Counseling, 3(2), 74-81.
  • Wani, N. A. (2018). Depression, optimism-pessimism attitude and psychological well-being in adolescent boys and girls. Indian Journal of Health & Wellbeing, 9(5).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.