Zor Zamanlar ile Başa Çıkmanın 6 Yolu

Hayattan bunaldıysanız ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız, hedefleriniz üzerine düşünmek için bir dakika ayırın ve bunları uygulamak için kendinizi hazırlayın.
Zor Zamanlar ile Başa Çıkmanın 6 Yolu

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hayat kolay değildir. Her şey harika gittiğinde bile zor zamanlar yaşayabilirsiniz. Önemli olan kötümserliğe izin vermemektir. Üzülmek ve kızgın olmak doğal; hatta sağlıklıdır. Doğal olmayan şeyler olduğu şekilde kalmalıdır.

Burada, bu zor zamanlarla başa çıkmanın ve ilerlemeye devam etmenin bazı yollarını sunmak istiyoruz. Bunun sihirli formüllerle değil, basit davranış ayarlamaları ile ilgili olduğunu göreceksiniz.

1. Zor zamanlar ile başa çıkmak için cömert olun

kızına yardım eden mutlu anne

Bunalmış hissettiğiniz zaman düşüncelerinizin eksiklik duyduğunuz alanlara ve sahip olmadığınız şeylere kaydığını zaten biliyorsunuzdur. Ancak cömert olmak, zor zamanlarınızda sizi besler.

Yeterli zaman ya da paranız olmadığına ya da evdeki sorunlarınıza odaklanmak yerine, başka birine yardım etmenin yolunu bulmaya çalışın. Size tamamen yabancı olan birine bir şey vermenizi öneririz.

Bunun için bir ton para vermek zorunda değilsiniz. Aslında para vermek zorunda da değilsiniz. Belki ağır alışveriş torbaları taşımaya çalışan ya da sokağı geçerken sorun yaşayan biriyle karşılaşırsınız. Onlara yardım edin!

Şu anda hayat zor görünse bile, insanlara yardım etmek, başka birisi için her zaman bir şeyler yapabileceğinizi gösterecektir. Size vereceği his harika olacaktır.

2. Oturun ve insanları izleyin

Hayatta zor zamanlar yaşadığınız zaman oluşan en büyük sorunlardan biri de, bu dönemlerde içe dönüp kendi sorunlarınız üzerine düşünmenizdir. Bir dahaki sefere böyle hissettiğinizde, çok sayıda insanın dolaştığı bir parka ya da kafeye gitmeyi deneyin.

Oturun ve insanları gözlemleyin. Ancak şunu unutmayın; “gözlemlemek” sadece bakmak değildir. Başka bir deyişle, bir dakikanızı ayırın ve birini izleyip kim olduğunu hayal edin. O kişilerin yüzlerine bakıp hayatlarının nasıl olabileceğini düşünün.

Bu egzersiz anda yaşamanıza, çocuklarınızın nasıl gülümsediğini ve onları mutlu eden şeyleri hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca üzgün ya da öfkeli insanlar göreceksiniz ve belki de bir şey yapamayacağınız tatsız bir duruma tanık olacaksınız.

Kimseyle konuşmak ya da sorunlarını çözmek zorunda değilsiniz. Bu salt gözlemsel egzersiz, sınırlarınızın ve ayrıcalıklarınızın daha fazla farkına varmanıza yardımcı olacaktır.

3. Evinize gidin ve rahatlayın

köpüklü banyo çizim

Şu aralar işiniz üstünüze üstünüze mi geliyor? Zor zamanlar mı yaşıyorsunuz? İyi gitmeyen bir ilişkiniz mi var? Ya da eşinizle sürekli kavga mı ediyorsunuz? Yoksa ailenizle ilgili bir sorun mu yaşıyorsunuz? Eğer öyleyse, bir adım atarak durumdan uzaklaşın.

Bu kaçmak anlamına gelmez; yalnız kalmak ve ruh halinizi kontrol altında tutmak için zaman ayırmak anlamına gelir. Yukarıdaki gibi bir durumda ne kadar çok kalırsanız, birisinin size gerçekten ima etmediği bir şey söyleme olasılığı o kadar fazla olur.

Eve gidin, güzel bir fincan çay ya da kahve yapın, biraz uyuyun ya da belki banyonuzu doldurup içinde dinlenin. Daha sonra olanları analiz edebilir ve neler olup bittiğini açıkça görebilirsiniz.

Şu an yapmanız gereken olayları sakin kafayla düşünmek üzere beklemeye almaktır. Ertesi gün her şeyin daha az negatif olacağını ve daha iyi kararlar verebilecek durumda olduğunuzu göreceksiniz.

4. Kendinizi sevin

koltukta kitap okuyup kahve içen kadın

Sizin için iyi olmayan bir ilişki yüzünden bunalmış mı hissediyorsunuz? Arkadaşlarınız birdenbire yeterince iyi biri olmadığınıza karar vermiş gibi mi görünüyor? Sonuç olarak, kendinizi sevmeniz gereken kişi sizsiniz. Kendinizi bilinçli olarak sevmek için biraz zaman ayırın. Yararlı alışkanlıklar oluşturmak üzerine çalışın:

  • Sizi özel kılan ve kendinize olan sevginizi destekleyen şeyler için her gün not aldığınız bir şükran günlüğü tutun.
  • Her hafta kendi başınıza kalmak için zaman ayırın, kendinize masaj hediye edin ya da sevdiğiniz bir hobinin peşinden gidin.
  • Her gece yatağa girmeden önce aynada kendinize bakın ve şu iki sihirli kelimeyi söyleyin: “Seni seviyorum.”
  • Kendini sevme eksikliği sizi incitecek durumları ve koşulları kabul etmenize neden olabilir. Bunun olmasına izin vermeyin.

5. Kendinizi eğitin

Nasıl başa çıkacağınızı bilmediğiniz durumlarda bunaltı duyduğunuz zamanlar vardır. Örneğin, ne kadar çalışmış olsanız da, belki de ayın sonunda borçlarınızı ödeyemediğiniz bir durumda olursunuz.

Bu gibi durumlarda, sorunun aslında duygularınız ya da becerilerinizle alakalı olup olmadığını anlamanız önemlidir. “Her şeyi biliyorum” diye düşünüp hata etmeyin. Bunun yerine, kaçırdığınız becerileri kazanmanın yollarını arayın. Cevap, ihtiyacınız olan şeye bağlı olacaktır:

  • Paranızı nasıl yöneteceğinizi bilmiyorsanız kişisel bir finans dersi alın.
  • İş yerinde ilerlemenize yardımcı olacak bir beceri öğrenmek için bir ya da iki kurs alın.
  • Sizi rahatsız edici ilişkiler içinde tutan duygusal sorunları tanımlamak ve çözmek için psikolojik terapi görün.
  • Büyülü bir çözüm olmadığını ve bazen durup bir şeyler öğrenmek zorunda kalacağınızı unutmayın. Bir kere başlayınca, ilerlemeniz çok daha kolay olacaktır.

6. İlham alın

Evinizde pozitiflikle dolu bir alan bulun. Müteşekkir olmak ve ilham almak için zaman ayırmadığınızda, bunalmış ve kaybolmuş hissetmek kolaydır. Eğer doğru odaklanmazsanız, hedeflerinize ulaşmaya çalışırken kendinizi kaybedersiniz.

Size ne için çabaladığınızı hatırlatması için bir not defteri, resimler ya da yazılar bularak odanın bu pozitif köşesine yerleştirin. Bu şekilde, hayatla baş edemeyeceğinizi hissettiğinizde, oraya gidip fikirlerinizi, planlarınızı ve etkinliklerinizi düzene sokabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.