Selülitten Kurtulamamanın Sebebi Nedir?

Sinir bozucu ve çirkin selülitlerden kurtulmada sıkıntı mı çekiyorsunuz? Pürüzsüz, portakal kabuğu görüntülü ciltten kurtulmak için diyetiniz size engel oluyor olabilir.
Selülitten Kurtulamamanın Sebebi Nedir?

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Eğer hiçbir başarıya ulaşamadan bu çirkin selülitleri ortadan kaldırılmak için çalışıyorsanız, işin içinde daha önce düşündüğünüzden daha fazla etken olabilir. Bazı gıdalar hedeflerinize yaklaşmanıza engel olabilir. Gelin selülitten kurtulamamanın sebebi ne ve bu sinir bozucu selülitleri azaltmanın yollarını birlikte inceleyelim.

Selüliti ortadan kaldırmak için muhtemelen bir çok çareye başvurdunuz ama hepsi başarısız oldu. Ne kadar para harcarsanız harcayın, hangi ürünleri denerseniz deneyin selülitleriniz bir türlü azalmak bilmiyor.

Bu makalede sizlere selülitten kurtulamamanın sebebi nedir anlatacağız. Belki bu şekilde kendi durumunuzu daha iyi inceleyebilir, nedenlerini araştırabilir ve bu problemin ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Selülitle mücadelenizi kişiselleştirin

baldıra masaj yapan eller

Tüm selülit türleri aynı değildir, yani hepsi aynı şekilde yok edilemez. Bir yöntem bir kadın için harika olabilirken, diğeri için hiçbir işe yaramayabilir.

Bu yüzden selülitlerinizi etkileyen farklı faktörleri bulmanız gerekir. Bu gereksiz fedakarlıklar yapmadan sonuçlar almanın en iyi yoludur.

Hepimiz sağlıklı bir yaşamın selülitleri ortadan kaldırılmaya yardımcı olduğunu söyleyebiliriz, bu sorunun asıl nedenlerini bilmek de onu daha da hızlı bir şekilde ortadan kaldırmak için yardımcı olabilir.

Çok fazla tuz tüketmek

Konu sağlık da olsa, estetik de olsa, aşırı tuz tüketimi pek çok sorunun nedeni olarak karşımıza çıkar. Tuz, sık kullanılır, sıvı tutulumunu artırır ve selülitleri daha da kötü yapar, böylece onlardan kurtulmak da zorlaşır.

Çok fazla tuzlu yiyecekler tüketen biri olmasanız da, hazır gıdalarda gizli oranda çok fazla tuz bulunur. Bu tür gıdalar arasında pizza, peynir, konserve gıdalar, turşu gıdalar, kurutulmuş meyve vb. ürünler vardır.

Mümkün olduğunca bu gıdaların tüketimini azaltın ve elinizden geldiğince, sadece ve çok az miktarda deniz tuzu tüketin.

Zayıf bir beslenme programı izlemek

selülitten kurtulamamanın sebebi

Selülitin en önemli nedenlerinden biri de diyettir. Tuz fazlalığı, en belirleyici faktörlerden biri olsa da, selüliti olumsuz etkileyen diğer faktörleri de bilmelisiniz.

 • Rafine tahıllar: Her zaman lif ve diğer besinler açısından zengin tam tahılları seçin.
 • Beyaz şeker: Beslenmenizden beyaz şekeri kaldırın ve aşırıya kaçmadan beyaz şeker yerine bal, kahverengi şeker kamışı ve stevia tüketin.
 • Margarin gibi hidrojene yağlar ve kızartılmış gıdalar: Bunları sağlıklı yağlar ile değiştirin. Bunlar arasında zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, doğal yolla kurutulmuş meyveler ve tohumlar, avokado ve benzeri ürünler bulunur.
 • Kahve: Yeşil çay buna sağlıklı bir alternatiftir ve ayrıca selülit karşıtı özelliklere sahiptir.
 • Alkollü içecekler: Enerji verici bir şeyler içmek ya da uyarıcı bir içecek tüketmek isterseniz, bunlar yerine evde meyve ve sebze ile kendi içecek veya smoothielerinizi hazırlayın.

Egzersiz eksikliği

Belki de zaten iyi besleniyor ve hatta selülitleriniz için kremler kullanıyorsunuz. Ama ne kadar denerseniz deneyin, o sinir bozucu selülitler gitmiyor. Bunun sebebi egzersiz eksikliği olabilir.

45 dakikadan fazla hareketsiz kalmamaya çalışın ve haftada iki ya da üç kere ılımlı şekilde ya da yoğun egzersiz yapın. Ayrıca günlük rutininizin doğal olarak daha aktif olmasını sağlamak için asansörleri ya da yürüyen merdivenleri kullanmaktan kaçının.

Zayıf kan dolaşımı

bacağın arkasına masaj

Eğer zayıf kan dolaşımına genetik yatkınlığınız varsa, selüliti ortadan kaldırmak sizin için diğer kadınlara göre daha zor olacaktır. İyi haber şu ki, kan dolaşımını etkinleştirmek için farklı teknikler uygulayabilirsiniz:

 • Soğuk duş ya da duş sırasında soğuk sıcak arasında değişiklikler yapmak
 • Dolaşımı geliştiren yağlar ile masaj, mesela biberiye ile…
 • Kuru fırçalama
 • Bacakları gün içinde yarım saat yukarı kaldırmak
 • Hormonlar

Hormonlar selülit görünümünü etkiler ve bu bazı kadınların onlardan kurtulmalarını daha da zorlaştırır. Bu durum, çok ince kadınların durumunda bile geçerlidir.

Sizin durumunuz da böyleyse, hormonların düzenlenmesi için doğal tedavileri düşünmenizi ve uygulamanızı tavsiye ederiz. Bu konuda size yardımcı olabilecek iyi bilinen bazı ürünler şunlardır:

 • Çuha çiçeği yağı
 • Keten tohumu yağı
 • Rezene
 • Bira mayası
 • Hayıt
 • Ada çayı

Yeterince su içmemek

su içen kadın

Selülitten kurtulamamanın sebebi olarak yeterli su içmemek de öne çıkıyor. Gün içinde bol su içmenin önemini ne kadar anlatsak azdır. Yine de bu, selülitten kurtulmak için en basit yollardan biri olabilir.

Gün içinde sadece su içmek ve bazen öğünleri yememek toksinlerin vücuttan temizlenmesine yardımcı olabilir. Bu kan dolaşımını düzenler ve sürekli ve kolay şekilde su tutma ile mücadele eder.

Toksinleri vücuttan arındırmak için sabahları daha gıda tüketmeden iki ya da üç bardak su için. Sonra öğleden sonra bir üç bardak daha için. Kesinlikle bir fark göreceksiniz.

Selülitten kurtulamamanın sebebi nedir artık öğrenmiş olduğunuza göre, bu rahatsız edici görüntüden kurtulmak için çalışmaya başlayabilirsiniz!

İlginizi çekebilir ...
Kalça ve Baldırlardaki Selülitten Kurtulmak için 5 Egzersiz
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kalça ve Baldırlardaki Selülitten Kurtulmak için 5 Egzersiz

Selülit tüm kadınların baş belasıdır. Bu yazıda, bu illetten nasıl kurtulacağınızı 5 pratik egzersiz hareketi ile açıkladık.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.