Nekrotizan Fasiit: Bilmeniz Gereken Her Şey

Nekrotizan fasiit çok tehlikeli bir durumdur. Bu enfeksiyon bir kez ortaya çıktığında, hızlı ve agresif bir şekilde önlem alınmazsa ölüm riski yüksektir. Daha fazlasını bu yazımızda öğrenin.
Nekrotizan Fasiit: Bilmeniz Gereken Her Şey

Son Güncelleme: 27 Eylül, 2021

Nekrotizan fasiit olarak bildiğimiz şeyin Fournier kangreni veya gazlı kangren gibi başka isimleri de vardır. Bundan muzdarip olanların sağlığını ciddi şekilde tehlikeye atan çok tehlikeli bir durumdur.

Bu, cilt hücrelerini, deri altı hücresel tabakayı ve hatta kasları öldüren bir yumuşak doku enfeksiyonudur. Bu hücre ölümünü teşvik eden bakteriler yüksek hızda hareket eder ve ilk teşhisi zorlaştırır.

Mikroorganizmalar, minimal olabilecek bir yara veya açıklıktan derinin daha derin katmanlarına girer. Ancak içeri girdiklerinde çeşitli şekillerde çoğalırlar. Bazıları toksin üretir ve diğerleri bağışıklık sistemini harekete geçirir.

Ameliyat geçiren nekrotizan fasiitli hastalar arasında mortalite %20’den fazladır. Bazı suşlarda, %40’a varan ölüm oranları bildirilmiştir.

Genellikle çocuklarda görülmez, bu nedenle uzmanlar bunu pediatride nadir görülen bir durum olarak görmektedir. Aksine risk grupları, diyabet ve kanser gibi kronik hastalıkları olan yetişkinlerdir.

Nekrotizan fasiit belirtileri

Nekrotizan fasiit başlangıçta sessizce gelişir, bu da tanıyı geciktirebilir ve seyri ve prognozu zorlaştırabilir. Erken belirtiler, neler olup bittiğine dair rehberlik etme eğiliminde değildir.

Hastalar, muayene sırasında kendilerinin veya doktorlarının başka nedenlere bağlayabileceği bir ateşten muzdarip olma eğilimindedir. Bakterilerin girdiği bölgedeki ağrı çok güçlüdür, ancak anında başlamaz. Hücre ölümü ilerlediğinde ağrılı işaret belirginleşir.

O bölgedeki sinirler iltihaplanır ve hatta enfarktüs olur. Nekrotizan fasiit enfeksiyonunu çevreleyen küçük damarların trombozu, ölen hastaların otopsilerinde görülmüştür.

Sepsis, bakteriler veya onların toksinleri kan dolaşımına ulaştığında ve vücuda yayıldığında ortaya çıkar. Patolojik seyir sepsise ilerlediğinde, aşağıdaki belirtiler de dahil olmak üzere şok belirtileri olacaktır:

  • Bayılma
  • Bilinç kaybı
  • Artan kalp atış hızı
  • Arteriyel hipotansiyon

Nekrotizan fasiitli cilt bölgesi de daha karmaşık lezyonlara doğru ilerler. Bazı hastalarda hematom ve diğerlerinde kabarcıklar vardır. Klasik bir işaret, bakterinin dermal doku altında biriktirdiği gaz nedeniyle bir doktor bölgeyi palpe ettiğinde ortaya çıkan ses olan krepitustur.

Avuç içinde kanayan bir yaranın etrafına gazlı bezle sarılmış bir el.
Bir cilt yarası, nekrotizan fasiite açılan kapı olabilir.

Tanı zorluğu

Doktorlar nekrotizan fasiiti tespit edebildiğinde prognoz iyileşir. Ancak, daha önce de belirttiğimiz gibi, bu başlangıçta zordur. Hastalığın ilk 5 günü boyunca semptomlar spesifik değildir ve tanı karmaşıktır.

Laboratuvarda da kesin göstergeler yoktur. C-reaktif protein ve beyaz kan hücreleri gibi iltihaplanma parametreleri artar. Uzmanlar, devam eden olası nekrotizan fasiitin tespitini iyileştirmek için biyokimyasal değerleri puanlayan bir ölçek (LRINEC) geliştirdiler.

Şüphe oluştuğunda, doktor kan kültürü ister. Bu test sayesinde, hastanın kanında kolonize olabilecek bakteriler, hastanın sepsis sürecinde olup olmadığını anlamak için büyütülür.

Görüntüleme çalışmaları tanıda fazla yardım sağlamaz. Belki de tedavi başladıktan sonra evrimle ilgilidirler, ancak ne bilgisayarlı tomografi ne de ultrason kesin sonuçlar vermez. Her iki tamamlayıcı yöntem de spesifik değildir ve operatörün uzmanlığına bağlıdır.

Kan dolaşımındaki bakteriler.
Bakteriler deriden kan dolaşımına geçerek sepsise yol açabilir.

Nekrotizan fasiit tedavisi

Bu hastalık hızla ilerler ve sağlık ekibi, hastanın hayatta kalma şansını artırmak için hızlı ve agresif hareket etmelidir. Antibiyotikler ve cerrahi, nekrotizan fasiit tedavisinde ve ayrıca şok varsa yaşam desteğinde kullanılır.

Antibiyotikler, bu ciddi cilt enfeksiyonunun arkasındaki bakterileri hedef alır. Geniş spektrumlu ilaçlar, aynı anda birkaç mikroorganizmayı kapsayacak şekilde kombinasyon halinde reçete edilir.

Cerrahi yaklaşım debridmandır, yani oksijenin girmesine izin vermek ve onsuz yaşayan anaerobik bakterileri öldürmek için enfekte bölgeyi açmaktır. Uzun vadede, cildi kapatmak için daha fazla plastik ve rekonstrüktif cerrahi gerekli olacaktır.

Sepsis şoku varsa hasta yoğun bakıma alınır ve bu ekstrem vakanın protokolleri alınır. Solunum yetmezliği durumunda hastanın solunum cihazı kullanması gerekecektir. Kalp durması meydana gelirse, doktorlar ilaç verecektir.

Daha fazlasını öğrenin: Normal Mikrobiyota Nedir?

Nekrotizan fasiit sadece bir cilt hastalığı değildir

Genel olarak, nekrotizan fasiitin ne basit selülit ne de geçici dermatit olmadığını hatırlamak önemlidir. Zamanında tedavi ile bile, bu enfeksiyon ölümcül olabilir.

İyileşmeyen veya olması gerektiği gibi gelişmeyen bir cilt lezyonunuz varsa, ve bu duruma özellikle ateş ve gideremediğiniz ağrılar eşlik ediyorsa doktora başvurmalısınız.

İlginizi çekebilir ...
İnsanlar için Zararlı Olan Bu 9 Tehlikeli Bakteriye Dikkat Edin 
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
İnsanlar için Zararlı Olan Bu 9 Tehlikeli Bakteriye Dikkat Edin 

Bütün bakteriler ölümcül olmasa da, bazı bakteriler tehlikeli olabilir. Tespit edilmezse ve tedavi edilmezse farklı hastalıklara yol açabilirler.  • Navqi G, Malik S, Jan W. Necrotizing fasciitis of the lower extremity: a case report and current concept of diagnosis and management. Scand J Trauma Resusc Emerg Med 2009;17:28.
  • Ferrer Lozano, Yovanny, and Yanett Morejón Trofimova. “Escala LRINEC en la Fascitis necrosante.¿ Una herramienta diagnóstica útil?.” Revista Habanera de Ciencias Médicas 17.2 (2018): 236-243.
  • Sultan, Helen Yasmin, Adrian A. Boyle, and Nicholas Sheppard. “Necrotising fasciitis.” Bmj 345 (2012).
  • Ferrer Lozano, Yovanny, and Yanett Morejón Trofimova. “Fascitis necrosante. Actualización del tema.” MediSur 16.6 (2018): 920-929.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.