Nötr Sabun: Ne İçin Kullanılır?

Nötr sabun, insan derisine benzer bir pH seviyesine sahip hipoalerjenik bir üründür. Bu özellikler, tüm cilt tiplerinin onu çok iyi tolere etmesine yardımcı olur. Daha fazlasını buradan öğrenin!
Nötr Sabun: Ne İçin Kullanılır?

Son Güncelleme: 29 Haziran, 2021

Nötr sabun, piyasada bulunan normal sabunlarla sorunları olan veya cildinin görünümünü iyileştirmek isteyen kişiler için iyi bir alternatiftir. Birçok fayda sunan ve çok az kontrendikasyonu olan bir üründür.

Nötr sabun, insan cildine çok benzer bir pH seviyesine sahiptir ve bu nedenle hassas ciltler için önerilir. Bu sabun türü, genellikle endüstriyel sabunlarda bulunan boyalar, parfümler veya diğer bileşenleri içermez.

Nötr sabunun tüm cilt tipleri için uygun olduğunu, ancak genel olarak saç derisi ve saç için de oldukça faydalı olduğunu unutmamalısınız. Her durumda, bazı önlemler almalısınız, çünkü piyasanın nötr olarak tanıttığı bazı sabunlar aslında böyle değillerdir.

Nötr sabun nedir?

nötr sabunla banyo yapan kadın

Nötr sabun, insan derisine benzer bir pH seviyesine sahiptir. pH, bir maddenin asitlik derecesini gösteren bir değerdir ve 0 ile 14 derece arasında değişen sayılarla ölçülür. Cildimizin pH’ı 5.5’tir ve nötr sabun aynı pH’a veya ona çok yakın bir değere sahiptir.

Bu sabun türü genellikle doğal yağlardan veya hayvansal yağlardan yapılır. Genellikle beyaz veya bej renktedir. Başka bir tondaysa, üretici, farklı bir endüstriyel ya da el yapımı bileşen eklemiş olabilir.

Bu sınıftaki sabunlar hipoalerjeniktir, bu da gözardı edilemese de alerjiye neden olma risklerinin çok düşük olduğu anlamına gelir. Yağ asitleri sayesinde nemlendirici ve ayrıca higroskopik özelliklere sahiptirler, yani ortamdaki nemi emer ve cilde aktarırlar.

Nötr sabun ne için kullanılır?

Nötr sabunun birden fazla kullanımı vardır, ancak insanlar onu en sık yüz ve vücudun günlük genel temizliği için kullanır. Özellikleri nedeniyle hassas cilde sahip olanlar veya dermatolojik sorunları olanlar bu tür ürünleri sıklıkla kullanırlar.

Bu sabun türü kuru, yağlı ve karma ciltler için idealdir. Kuru cilt durumunda, özellikle gliserin ile yapıldığında nem sağlar. Yağlı ciltlerde ise gözeneklerde biriken yağın atılmasına ve sivilce ve siyah noktalarda bulunan sebumdan kurtulmaya yardımcı olur.

İnsanlar ayrıca sık sık tahriş olmuş cilt üzerinde de bu tarz sabunları kullanırlar. Bununla birlikte, bunlar kadar yaygın olmayan başka kullanımları da vardır:

  • Yaraları iyileştirmeden önce temizlemek için idealdir.
  • Saç derisinin sağlığına katkıda bulunur. Genel olarak, saçları temiz ve nemli bırakır.
  • Dolaplardaki rutubet kokusunu ortadan kaldırır. Dolaplara bir parça nötr sabun koymak, kötü kokuların giderilmesine yardımcı olur.
  • Kap kacak temizliğinde kullanılır. Bu sabun türü biraz sirke ile birlikte mutfak eşyalarındaki yağın temizlenmesine yardımcı olur.
  • Kilit bakımı için uygundur. Kilitleri bu sabunla temizlemek, onları pürüzsüz ve iyi durumda tutar.
  • Kapı ve pencerelerin yağlanması için kullanılabilir. Eskimiş menteşelerden gelen rahatsız edici gıcırtıları ortadan kaldırır.

Ne zaman kullanılır

sabun kalıbı

Birçok insanın sıradan sabuna alerjisi veya hassasiyeti vardır, ancak çoğu kişi sorunun sabun olduğunun farkında değildir. Bunu kontrol etmenin en kolay yolu, ürünü kullandıktan sonra herhangi bir tahriş olup olmadığını test etmektir. Eğer tahriş varsa, birkaç gün kullanmayı bırakın ve sonra tekrar kullanın. Tahriş tekrar ortaya çıkarsa, o sabuna alerjiniz var demektir.

Sabun kullandıktan sonra herhangi bir tahriş belirtisi olmasa bile kaşıntı veya batma da alerji belirtisidir. Sabunla yıkadıktan sonra herhangi bir yanma veya ağrı da aynı alerjiye işaret eder. Sabun, kullandığınızda asla rahatsız edici semptomlara neden olmamalıdır. Bu olursa, cilt muhtemelen ürünü iyi özümsememektedir.

Cilt alerjisi veya aşırı hassas cildi olan kişiler, ticari sabunlardaki yaygın bileşenlere tepki verir. Özellikle triklosan, formaldehit, parabenler ve/veya sodyum lauril sülfat bu insanlarda sıkıntı yaratabilir. Olumsuz reaksiyonlar meydana geldiğinde, nötr bir sabun kullanmaya başlamak en iyisidir.

Nötr sabunların özellikle aşırı hassas ciltlerde ters reaksiyona neden olmayacağını garanti edemeyiz. Bu nedenle, önce kolunuza biraz sabun sürerek test etmeniz en iyisidir. Herhangi bir reaksiyon yoksa, güvenle kullanabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • D’Santiago, I., & de Marcano, M. E. V. (1996). El pH de los jabones. Dermatología Venezolana, 34(3).


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.