Yağlarla Cildinizi Temizlemeyi Öğrenin

· 4 Nisan, 2017
Eğer çok yağlı bir cildiniz varsa, bu yağlar nemlendirme konusunda en iyi seçenek olmayabilir, ancak makyajı çıkarmak için harikadırlar.

Cildinizin iyi bir su dengesine sahip ve parlak görünmesini istiyorsanız, yağlar en iyi müttefikleriniz arasında olabilir.

Bu tavsiyelere dikkat edin ve cildinizi temizlemek için yağ kullandığınızda göreceğiniz faydaları keşfedin. İster inanın ister inanmayın, yağların çok sayıda faydası vardır!

Yağlar, kozmetik konusunda her zaman kaçınılması gereken bir şey olarak düşünülürken; aslında birçok faydaya sahiptirler ve düzenli yüz bakımı için harika bir tamamlayıcı olabilirler.

Öncelikle, kuru cilde sahip olan insanlar bu yağları günlük olarak kullanabilirler. Eğer normal bir cilde sahipseniz, haftada iki-üç defa yeterlidir.

Karma veya yağlı bir cildiniz varsa, yüzünüzü temizlemek veya haftalık “bakım” için bu yağları kullanabilirsiniz.

Yağlar, cildiniz “acil” bir tedaviye ihtiyaç duyduğunda da kullanışlı olabilir; örneğin, çok fazla makyaj yaptığınız bir parti gecesinde veya cildiniz aşırı kuruduğu zaman.

Hangi yağları kullanmalısınız?

Yüz bakımı söz konusu olduğunda tüm yağlar aynı değildir. Bu amaçla, bitkisel yağların yanı sıra esansiyel yağlar da iyidir – asla mineral yağları kullanmayın.

Sondaki kategori genellikle bebeklerin cildini nemlendirmek için kullanılır ve amacımız onların kötü veya toksik olduğunu söylemek değildir, bu yağlar sadece yetişkin cildi için uygun değildir.

Bunu da okuyun: Saç uzamasını destekleyen 6 doğal yağ

Yağların cilde faydaları

Bitkisel yağların cildinize uygulanmasının yararları arasında; dermisin beslenmesi ve nefes almasına izin vermesi vardır.

Nemlendirici olabilecek diğer ürünler olmasına rağmen, çoğu, gözeneklerinizi tıkayarak akneye neden olur.

Buna ek olarak, cildinizin daha parlak ve açık renkli hale geldiğini fark edeceksiniz, artık donukluk ve cansızlık yok! Önemli olan, kendi cilt türünüzü düşünmeniz ve doğru miktarda bitkisel yağ kullanmanızdır.

Ayrıca düşündüğünüzün aksine, bu doğal ürünler renk değişikliğine, sivilcelere, kistlere veya siyah noktalara neden olmaz.

Bu durumlar, hormonal dengesizliklerden, bakterilerden, ölü deri hücrelerinin oluşmasından veya bu faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanır.

Aynı zamanda cildinizin doğal bir şekilde kendi yağını ürettiğini anlamanız gerekmektedir, çünkü bu düzgün bir fonksiyon için gereklidir.

Bu nedenle yağ da cildinizi koruyabilir, iyileştirebilir ve nemlendirebilir, böylelikle tüm işlevlerini yerine getirebilir. Onu uyguladığınızda cildinize karşı değil, cildinizle beraber çalışmasını istersiniz ve faydalarının da sadece estetik olmadığını göreceksiniz.

Aşağıda, mesele cilt bakımı olduğunda, son derece etkili olacak üç bitkisel yağ ile bir tedaviyi nasıl hazırlayacağınızı anlatacağız.

Malzemeler

 • Karışım için 1 adet küçük şişe
 • Doğal sızma zeytinyağı
 • Hint yağı
 • 2-3 damla çay ağacı esansiyel yağı (opsiyonel)

Hazırlanışı

 • Bu işlemi yapmak için eşit miktarda zeytinyağı ve hint yağını şişeye eklemeniz gerekmektedir.
 • İsteğe bağlı olarak, 2-3 damla çay ağacı esansiyel yağı da ekleyebilirsiniz. Bu, tedavinizi daha etkili hale getirecek güçlü antibakteriyel ve iyileştirici özelliklere sahiptir.
 • Her kullanımdan önce şişeyi iyice çalkalayın.

Uygulanışı

 • Bunu cildinize uyguladığınızda, temizleme etkilerini artırmak için birkaç saniye boyunca dairesel hareketler ile ovuşturmaya devam edin.
 • Bir başka harika fikir ise, ılık suya batırılmış pamuklar kullanmak ve onları bir dakika boyunca cildinizde bekletmektir.
 • Yağ karışımını yüzünüzden çıkarmak için yine pamuk ve dairesel hareketler uygulayabilirsiniz.
 • Daha sonra, yapmanız gereken tek şey, yüzünüzü yumuşak bir havluyla kurulamak ve bir losyon uygulamaktır.

Bu; makyaj çıkarma işlemi için mükemmel bir çözümdür, çünkü etkili olmasının yanı sıra % 100 doğaldır.

Eğer yağlı bir cildiniz varsa bunu günlük olarak kullanabilirsiniz, ancak cildinizi iyi bir sabun kullanarak  iyice yıkamayı da unutmayın.

Bu yazıyı da ziyaret edin: Daha ifadeli bir görünüş için 12 makyaj hilesi

Cilt tipinize göre öneriler

Eğer yağlı bir cildiniz varsa, %30 hint yağı ve %70 zeytinyağı karışımı kullanmanızı öneririz.

Eğer cildiniz daha dengeli ise, %20 hint yağı ve %80 zeytinyağı karışımı en iyisidir.

Son olarak, eğer karma bir cilde sahip iseniz, hint yağının sadece %10unu %90 zeytinyağı ile karıştırmayı deneyin. İşte bu kadar kolay!