Doğal Yağlar ile Cilt Temizliği Yapmak

Eğer çok yağlı bir cildiniz varsa, bu yağlar nemlendirme konusunda en iyi seçenek olmayabilir, ancak makyajı çıkarmak için harikadır.
Doğal Yağlar ile Cilt Temizliği Yapmak
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Cildinizin iyi bir su dengesine sahip ve parlak görünmesini istiyorsanız, doğal yağlar en iyi müttefikleriniz arasında olabilir.

Bu tavsiyeleri bir kenara not etmenizi öneririz. Böylece cildinizi temizlemek için doğal yağlar kullandığınızda göreceğiniz faydaları keşfedebilirsiniz.

Doğal yağlar yalnızca besin olarak değil, cilt bakımı ürünleri olarak da pek çok fayda sağlayabilir.

Yağlar, kozmetik konusunda her zaman kaçınılması gereken bir şey olarak düşünülse de aslında birçok faydaya sahiptir ve düzenli yüz bakımı için harika birer tamamlayıcı olabilirler.

Özelikle, kuru cilde sahip kişiler bu yağları günlük olarak kullanabilirler. Eğer normal bir cilde sahipseniz, haftada iki-üç defa uygulamanız yeterlidir.

Karma veya yağlı bir cildiniz varsa, yüzünüzü temizlemek veya haftalık “bakım” için bu yağları kullanabilirsiniz.

Yağlar, cildiniz “acil” bir tedaviye ihtiyaç duyduğunda da kullanışlı olabilir. Örneğin, çok fazla makyaj yaptığınız bir eğlence gecesi sonrası veya cildiniz aşırı kuruduğu zaman bunlardan faydalanabilirsiniz.

Hangi yağlar cilt bakımı için uygundur?

cilt bakımı için doğal yağlar kullanmak

Yüz bakımı söz konusu olduğunda tüm yağlar aynı değildir. Bu amaçla, bitkisel yağların yanı sıra esansiyel yağlar da kullanılmaktadır. Ama mineral yağları asla kullanmamalısınız.

Mineral yağ, kategori bebeklerin cildini nemlendirmek için kullanılır. Bu tür yağın kötü veya toksik olduğunu söylemiyoruz ancak yetişkin cildi için uygun değildir.

Doğal yağların cilde faydaları

doğal yağlar ile cilt temizliği

Bitkisel yağların cildinize uygulanmasının yararları arasında dermisin beslenmesi ve nefes almasına izin vermesi sayılabilir.

Nemlendirici olabilecek diğer ürünler vardır ancak bunların çoğu, cildinizdeki gözenekleri tıkayarak akneye neden olur.

Doğal yağ kullandığınızda cildinizin daha parlak ve açık renkli hale geldiğini fark edeceksiniz. Donukluk ve cansızlık yok olacak!

Bu noktada önemli olan şey, kendi cilt türünüzü düşünmeniz ve doğru miktarda bitkisel yağ kullanmanızdır.

Ayrıca düşündüğünüzün aksine, bu doğal ürünler renk değişikliğine, sivilcelere, kistlere veya siyah noktalara neden olmaz.

Bu tür sorunlar hormonal dengesizlikler, bakteriler, ölü deri hücrelerinin birikmesi veya bu faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanır.

Aynı zamanda cildinizin doğal bir şekilde kendi yağını ürettiğini bilmelisiniz. Bu, cildin işlevlerini doğru şekilde yerine gerçekleştirilmesini sağlar.

Dolayısıyla, doğal yağlar cildinizi koruyabilir, iyileştirebilir ve nemlendirebilir. Böylelikle tüm işlevlerini yerine getirebilir.

Bu amaçla doğru yağ seçimi uygulamanın  cildinizle beraber çalışmasını sağlar. Ayrıca faydalarının da sadece estetik olmadığını göreceksiniz.

Şimdi cilt bakımında son derece etkili olan üç bitkisel yağı paylaşacağız ve bunları nasıl kullanacağınızı anlatacağız.

Malzemeler

 • Karışımı koymak için 1 adet küçük cam şişe
 • Doğal sızma zeytinyağı
 • Hint yağı
 • 2-3 damla çay ağacı esansiyel yağı (opsiyonel)

Hazırlanışı

 • Bu işlem için eşit miktarda zeytinyağı ve hint yağını şişeye eklemeniz gerekmektedir.
 • İsteğe bağlı olarak, 2-3 damla çay ağacı esansiyel yağı da ekleyebilirsiniz. Bu esansiyel yağ, tedavinizi daha etkili hale getirecek güçlü antibakteriyel ve iyileştirici özelliklere sahiptir.
 • Her kullanımdan önce şişeyi iyice çalkalayın.

Uygulanışı

doğal yağlar
 • Bunu cildinize uyguladığınızda, temizleme etkilerini artırmak için birkaç saniye boyunca dairesel hareketler ile ovuşturmaya devam edin.
 • Bir başka harika fikir ise ılık suya batırılmış pamukları bir dakika boyunca cildinizde bekletmektir.
 • Yağ karışımını yüzünüzden çıkarmak için yine pamuk yardımıyla dairesel hareketler uygulayabilirsiniz.
 • Daha sonra yapmanız gereken tek şey, yüzünüzü yumuşak bir havluyla kurulamak ve bir losyon uygulamaktır.

Bu, makyaj çıkarma işlemi için mükemmel bir çözümdür. Etkili olmasının yanı sıra % 100 doğaldır.

Eğer yağlı bir cildiniz varsa bunu günlük olarak kullanabilirsiniz, ancak cildinizi iyi bir sabun kullanarak  iyice yıkamayı da unutmayın.

Cilt tipinize göre öneriler

Eğer yağlı bir cildiniz varsa, %30 Hint yağı ve %70 zeytinyağı karışımı kullanmanızı öneririz.

Eğer cildiniz daha dengeli ise, %20 Hint yağı ve %80 zeytinyağı karışımı en iyisidir.

Son olarak, karma bir cilde sahipseniz, sadece %10 oranında Hint yağı ile %90 oranında zeytinyağı karıştırmayı deneyin.

İşte doğal yağlar ile cilt temizliği ve bakımı yapmak bu kadar kolay! İlginizi çekebilir ...

Yüzünüzü Doğal Yağlar ile Temizleyin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yüzünüzü Doğal Yağlar ile Temizleyin

Yüzünüzü doğal yağlar ile temizleyin. Düşündüğünüzün aksine, doğal yağlar sadece kuru ciltler için değil karma ve yağlı ciltler için de kullanılabi...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.