Ödem ve Şişkinlikleri Nasıl Engelleriz?

Beslenme düzeniniz, ödem sorunuyla savaşta önemlidir. İdrar söktürücü özelliği olan ürünleri seçmeli ve aynı zamanda vücudunuzun doğal detoksuna katkıda bulunmak için, fiziksel aktivitelerde bulunduğunuzdan emin olmalısınız.
Ödem ve Şişkinlikleri Nasıl Engelleriz?

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 27 Mayıs, 2022

Ödem hakkında bildiğimiz tek şey, bunun genellikle vücut dokularındaki suyun artışından kaynaklanıyor olduğudur. Buna ne yol açar? Genellikle, vücudunuzun bir bölgesinden diğerine olan sıvı akışında bir dengesizlik sebep olur.

Vücudunuz sıvı oranını doğru seviyelerde tutmak için sürekli olarak ayarlama yapar. İhtiyacınız olandan daha fazla su içtiğiniz zaman, bu fazlalık idrar yoluyla böbreklerinizden alınır ya da deriniz aracılığıyla ter olarak atılır.

Vücudunuz fazla sudan kurtulamadığında sorunlar ortaya çıkar. Dengeyi sağlamayı sürdüremez hale gelir ve ödem dediğimiz durum kendini gösterir.

Hidrasyon ve ödem

ödemli bacaklara tedavi

İyi bir hidrasyon ve ödemli olmak aynı şey değildir. Ödem ya da şişme, suyun vücudunuzda biriktiğinin açık bir ifadesidir (çoğunlukla bacaklarda kendini gösterir).

Bacaklarınız, kan akışını düzgün sağlayabilmek için daha güçlü bir dolaşıma ihtiyaç duyar ve bu dengesizliklerin genellikle meydana geldiği yerdir (örneğin çok uzun süre oturur ya da sabit kalırsanız).

Ödeme genellikle östrojenin hakim olduğu hormonal bir durum, beslenme düzeninizdeki sodyum fazlalığı ya da hareketsiz bir yaşam biçiminin yol açtığı zayıf kan dolaşımı neden olur.

Eğer ödem vücudun üst bölümlerinde (örneğin, kollar, eller, hatta yüz) görülüyorsa, yetersiz çalışan böbrek yüzünden kaynaklanıyor olabilir. Kadınlarda adet dönemi sırasında ödemin oluşması çok yaygındır.

Damarların işlevi

Damarlarınız, düşündüğünüzün aksine, kapalı kanallar değillerdir. Damar yolu sıvıların giriş ve çıkışını sağlar. Bazen, çeşitli nedenlerden ötürü, bu sıvı akışını düzenleyen mekanizma düzgün çalışmaz ve sıvı vücudun belirli bölümlerinde birikebilir. Bu neden olur? Bunun birkaç sebebi olabilir:

 • Genellikle, damarlar sıvıları kontrol etmek için gerekli yeterliliğe sahip olmadıklarında, varisli damar olarak kendini gösterir.
 • Ayrıca çok uzun sure ayakta kaldığınızda ve damar içindeki basınç arttığında da ortaya çıkabilir.

Ödemin belirtileri

şişmiş ayaklar

Ödem için en net test, bacağınızdaki derinize bastırdığınızda, basınç uyguladığınız alanda kolayca görülür bir çukurun oluşmasıdır. Oyuğa benzer bir şey görürsünüz ve deriniz bir saniye sonra eski haline gelir.

Eğer ödeminiz düzenli olarak gerçekleşiyor ve gözle görülebilen şişkinlik ya da iltihaplanma varsa, doktorunuzu görmeniz iyi bir fikir olacaktır. Doktorlar zayıf dolaşımla ilgili herhangi bir komplikasyonu önlemeye yardımcı olurlar.

Aşırı sıvıdan kurtulmak ve iltihap ile ilgili sorunlarınızı sona erdirmek için bazı ipuçları

şişmiş el
 • Ödemlerden kaçınmak için fiziksel aktivite şarttır. En önemlisi, yüksek direnç ve zor kas hareketleri gerektirmeyen egzersizleri seçmektir. Fiziksel aktivite vücudunuzun her tarafında, özellikle bacaklarda, damarlara doğru kasların sıkışması yoluyla dolaşımı harekete geçirir. Daha iyi bir dolaşım, idrar yoluyla fazla sıvının çıkarılmasına yardımcı olur.

Daha fazlası için okuyun: Varisli Damarlarla Savaşmak için 5 Yol

 • Kompresyon çorapları, özellikle hareketsiz yaşam biçimi olan insanlar için ödemleri önlemeye yardımcı olur.
 • Günlük aktivitelerinize başlamadan önce bu çorabı giyebilirsiniz.
 • Bol miktarda meyve ve sebze tüketmek vücut için her zaman iyi bir şeydir. Aynı şey ödem için de geçerlidir. Diğer besinlerin yanı sıra, bunların bazılarının -örneğin üzüm gibi- fazla sıvıyı vücuttan atma etkileri vardır.
 • Ananas ve papaya, ayrıca potasyum bakımından zengin muz, kavun ve karpuz gibi diğer meyveler, ödeme karşı eğiliminiz varsa çok yararlı besin seçenekleridir.
 • Şişmiş ayak bileklerinizi iyileştirmek için günün farklı zamanlarında bacaklarınızı yükseğe koymayı denemek çok yardımcı olabilir. Ayaklarınızı dizinize paralel belinizin hizasında kaldırın.
 • Giydiğiniz giysiler de rahat olmalıdır. Aşırı sıkı kıyafetler hareketi daha zor hale getirir ve ödeme davetiye çıkarır.
 • Tuz tüketiminizi de azaltmaya alışmanız gereklidir. Vücudunuzun belirli miktarda sodyuma ihtiyacı olsa da, fazlası ödeme sebebiyet verebilir.
 • Beslenmenize idrar söktürücü içerikleri iki kat olan aromatik otları ve bitkileri eklemek iyi bir fikirdir. Bazı güzel örnekler olarak, zemberek otu, yeşil cay, kara hindiba otu ve daha fazlası verilebilir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.