Odinofaji ve Disfaji Arasındaki Farklar

Odinofaji ve disfaji, sıklıkla insanların kafasının  karışmasına neden olan iki terim olsa da, her biri farklı bir spesifik soruna işaret eder.
Odinofaji ve Disfaji Arasındaki Farklar

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Odinofaji ve disfaji, gıda alımı ile ilgili bir dizi sorunu ifade eder. Ancak, bu iki kavram arasında bugünkü yazımızda tartışacağımız birkaç farklılık vardır.

Birçok insan bu iki terimi karıştırıyor buna rağmen, aslında  bu terimler farklı durumlara işaret ederler. Bu durumlar hakkında daha fazla bilgi edindikten sonra, birbirleriyle ilişkili olmalarına rağmen, odinofaji ve disfajinin ne kadar farklı iki sorun olduğunu anlayacaksınız.

Odinofaji nedir?

Her iki terim de boğaz bölgesindeki rahatsızlıklara işaret eder.

Gastroözofageal reflü yutkunma sonucu ortaya çıkan ağrıya (katı gıdalar, sıvılar veya tükürük yutarken oluşur) işaret eder.
  • Hafif ağrı. Bazı durumlarda artabilir, ancak genellikle oldukça hafiftir.
  • Kronikleşme. Bazı durumlarda, yutma sırasında ağrı kronikleşir, bu da tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalığı gösterebilir.
  • Senkron kasılmalar. Bölgedeki kaslar kasılarak ağrıya neden olur.

Nedenleri

Odinofaji genellikle farenjit, bademcik iltihabı veya boğaz bölgesini etkileyebilecek diğer enfeksiyonlar gibi hastalıkların bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bununla birlikte, odinofajiniye sebep olan rahatsızlık düzeldiğinde odinofaji de kaybolur.

Ancak bu, yutkunurken oluşan boğaz ağrısının kronikleştiği diğer durumlarda olmaz. Bu durum büyük bir sorunun işareti olabilir. Örneğin, ülser.

Bununla birlikte, tüm bunlar için boşuna endişelenmeden önce, yukarıda bahsettiğimiz semptomlardan herhangi birine sahipseniz, olası bir sorunu ortadan kaldırmak için doktorunuza görünmelisiniz. Böylece, sorunu çözmek için uygun bir tedaviye hemen başlayabilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz: Boğaz Enfeksiyonuna İyi Gelen Dört Reçete

Disfaji nedir?

Disfaji yutkunurken oluşan ağrı ile tespit edilebilir.

Artık odinofaji hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi olduğunuza göre, disfajiyi ele alacağız. Disfaji durumunda hem katı hem de sıvı yiyecekleri yutmakta güçlük çekilir.

Aslında, gıdalar boğazdan geçmeden önce yolculuklarını durdururlar, çünkü boğazdan geçemezler. Bazen, disfajisi olan hastalar, çiğneekte zorlandıkları için yiyeceklerini “top” veya “bolus” olarak adlandırılan şekli oluşturacak şekilde ağızlarında tutarlar.

Disfajinin bazı belirtileri odinofajinin belirtileri ile ortaktır:

  • Ağrılı yutma (odinofaji). Yiyeceklerin veya sıvıların normal yolculuklarını yapamamalarının nedeni budur.
  • Globus hissi. Bu, boğazı daraltan, boğaz kaslarının sert ve sıkı olması hissi ile karakterize bir anksiyete belirtisidir.
  • Boğuk ses. Bunun nedeni bölgedeki kasların kasılmasıdır.
  • Regürjitasyon. Yutmama, yiyeceğin ağıza dönmesine neden olur. Böylece boğazdan geçemez.
  • Öğürme. Yutma güçlüğü ve disfajinin neden olduğu regürjitasyon nedeniyle.

Nedenleri

Disfajinin bazı nedenleri akhalazi (yemek borusunu etkileyen nadir bir hastalık), özofajit (bir gıda alerjisi ile ilişkili olabilir) veya bölgede tümörlerin varlığıdır.

Ayrıca, bu belirtilerle doktorunuza gittiğinizde doktorunuzun yapacağı ilk şey, disfajiye yabancı cisimlerin neden olup olmadığını kontrol etmektir. Bazı durumlarda, bu hoş olmayan sorunun nedeni bir yiyecek olabilir.

Odinofaji ve disfaji nasıl önlenir

Artık odinofaji ve disfaji arasındaki farkları gördüğünüze göre, biri diğerinin belirtisi olsa da, oluşumlarını nasıl önleyeceğinizi bilmeniz önemlidir.

Bunun için uzmanlar, yutması zor olan aşırı büyük yiyecek parçalarını yutmaktan kaçınmanızı ve yiyecekleri iyi çiğnemenizi tavsiye ediyorlar. Mümkün olduğunca sağlıklı kalmak ve farenjit veya bu duruma neden olabilecek diğer enfeksiyonlardan kaçınmak için de iyi alışkanlıklara sahip olmanız gerekiyor.

Son olarak, her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için doktorunuzu düzenli olarak ziyaret etmenin önemli olduğunu unutmamalısınız. Bir ülser, gastroözofageal reflü veya kanserin erken tespiti, odinofaji ve disfajiden uzun süre muzdarip olmadığınızdan emin olmanıza yardımcı olabilir.

İlginizi çekebilir ...
Boğaz Ağrısını Dindiren Seçenekler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Boğaz Ağrısını Dindiren Seçenekler

Boğaz ağrısını rahatlatmak kolay değildir. Boğaz ağrısını dindiren pek çok alternatif olsa da semptomları kalıcı olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.