Boğaz Ağrısını Rahatlatan Beş Soğuk ve Sıcak İçecek

Boğazdaki rahatsızlık hissi, soğuk algınlığının yaygın bir semptomu olabilir. Oldukça rahatsız edici olsa da, doğal yöntemlerle boğaz ağrısını hafifletmek mümkündür.
Boğaz Ağrısını Rahatlatan Beş Soğuk ve Sıcak İçecek

Tarafından yazılmıştır Daniela Colmenares

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bu yazımızda, boğaz ağrısını rahatlatan bazı tariflerden bahsedeceğiz. Boğazdaki rahatsızlık hissi aniden ortaya çıkabilir ve oldukça ağrı verici olabilir. Bunun yanı sıra, oldukça yorucu da olan bu semptom, konuşma isteğinizi azaltabilir ve bir şeyler yapma motivasyonunuzu düşürebilir.

Boğaz ağrısı, soğuk algınlığının ve bazı diğer hastalıkların en belirgin semptomlarından bir tanesidir. Bu nedenle, daha büyük sonuçlar oluşmasını engellemek amacıyla boğaz ağrısını tedavi etmek önemlidir.

Boğazı rahatlatmaya yarayan pek çok ilaç vardır. Bununla birlikte, kendi kendinize ilaç kullanmadan önce bir doktoran tavsiye almanız önemlidir.

Neyse ki, evde uygulayabileceğiniz bazı doğal yöntemlerle boğaz ağrınızı hafifletebilirsiniz. Bunun için hazırlayabileceğiniz sıcak içeceklerden bu yazımızda bahsedeceğiz.

Bu içecekleri sağlıklıyken de içmek isteyebilirsiniz çünkü oldukça sağlıklılardır. Soda veya boş kalori aldırmaktan başka hiçbir faydası olmayan “enerji” içecekleri yerine, bu yazımızda tarifini vereceğimiz içecekleri tercih edebilirsiniz.

Boğaz Ağrısının Sebepleri

Eğer konuşurken veya şarkı söylerken ses tellerinize dikkat etmiyorsanız, boğazınız tahriş olabilir. Bu nedenle, sesinizi zorlamaktan ve bağırmaktan her zaman kaçınmalısınız.

Bununla birlikte, boğaz ağrısına yol açabilen bazı hastalıklar da vardır. Soğuk algınlığı ve grip bu hastalıklara örnektir. Eğer iklim değişikliğine maruz kaldıysanız veya hasta kişilerle aynı ortamda bulunduysanız, sizin de hastalanma riskiniz yüksektir.

Boğaz Ağrısını Rahatlatan En İyi Sıcak ve Soğuk İçecekler

boğaz ağrısını azaltmak

1. Su

Sıcak veya soğuk fark etmeksizin, kişinin içebileceği en iyi içecek sudur. Su, boğaz ağrısının verdiği rahatsızlık hissini azaltmaya yardımcı olur. Sağlıklı olmak ve vücudunuz için gerekli sıvı miktarını almış olmak için, günde en az sekiz bardak su içmelisiniz.

Su içmenin bir alışkanlık haline gelmesi için, yanınızda her zaman bir su şişesi bulundurun. Su her zaman ulaşabileceğiniz bir yerde olursa, içme ihtiyacı hissedersiniz.

2. Doğal Meyve Suları

Meyveler, ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri sağlar. Dahası, güçlü olmanıza ve vücudun yeterli miktarda sıvı almasına yardımcı olur. Böylece boğaz ağrınız hafifler.

Bununla birlikte, meyve suyunu kendiniz sıkmaya özen göstermelisiniz çünkü paketli ürünlerde çok fazla şeker ve yapay tatlandırıcı bulunmaktadır.

Ananas, limon, portakal, misket limonu ve yaban mersini gibi meyveler, anti-inflamatuvar özellikleri bakımından harika seçeneklerdir. Bu meyvelerin suyunu içmek boğazınızdaki rahatsızlık hissini azaltır.

3. Çay

Sıcak olması nedeniyle çay her zaman iyi bir seçenektir. Bunun yanı sıra, boğaz kaslarını da rahatlatır. Çayı demlediğiniz ota bağlı olarak, ağrının azalması da mümkündür. Adaçayı, içerdiği anti-inflamatuvar özellikler sayesinde boğaz ağrısını rahatlatmak için en etkili bitkilerden birisidir.

4. Ballı ve Limonlu Su

ballı limonlu su

Boğazdaki rahatsızlık hissini hızlıca ve etkili olarak azaltmak için bu yöntemi deneyin. İyileştirice etkilerini bir bardak içtikten sonra fark edeceksiniz.

Malzemeler

 • 1 bardak su
 • 1 yemek kaşığı %100 çiğ bal
 • 2 yemek kaşığı limon veya misket limon suyu

Hazırlanışı

 • İlk olarak suyu kaynatın.
 • Sonra, içerisine balı ve limonu koyup karıştırın. Biraz soğumasını bekleyin ve için.
 • Bu karışımı içmenin yanı sıra, etkilerini daha iyi görmek için gargara olarak da kullanabilirsiniz. Gargara yapmadan önce soğumasını bekleyin.

5. Tavuk Suyu Çorbası

İçerisinde bol miktarda zencefil, limon, sarımsak ve soğan bulunan tavuk suyu ve sebzeler ile hazırlanmış bir çorba, boğaz ağrınıza çok iyi gelir.

Özetlemek gerekirse

Yukarıda bahsettiğimiz doğal yöntemleri denedikten sonra, sağlığınızın iyileştiğini göreceksiniz. Bununla birlikte, rahatsızlık hissi birkaç gün içerisinde geçmezse bir doktora danışmalısınız çünkü boğaz ağrınızın sebebi soğuk algınlığından daha ciddi bir şey olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Agarwal A, Gupta D, et al. An evaluation of the efficacy of licorice gargle for attenuating postoperative sore throat: a prospective, randomized single-blind sturdy. Anesthesia and Analgesia. Julio 2009. 109 (1): 55-81.
 • Centros para el Control y la Prevención de Enfermedades. Dolor de garganta. Junio 2015. U.S. Department of Health and Human Services.
 • Clínica Mayo. Dolor de garganta. (2020). Recuperado el 9 de junio de 2020. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/sore-throat/symptoms-causes/syc-20351635.
 • Del Mar, C. B., & Glasziou, P. P. (1998). Antibiotics for sore throats? Journal of Paediatrics and Child Health. https://doi.org/10.1046/j.1440-1754.1998.00304.x.
 • Kwakman, P. H. S., te Velde, A. a, de Boer, L., Speijer, D., Vandenbroucke-Grauls, C. M. J. E., & Zaat, S. a J. (2010). How honey kills bacteria. FASEB J. https://doi.org/10.1096/fj.09-150789.
 • National Center for Complementary and Integrative Health. Licorice Root. Agosto 2020. U.S. Department of Health and Human Services.
 • Patil S. M, Ramu R, et al. A systematic review on ethnopharmacology, phytochemistry and pharmacological aspects of Thymus vulgaris Linn. Heliyon. Mayo 2021. 7 (5): e07054.
 • Quinlan, P., Lane, J., & Aspinall, L. (1997). Effects of hot tea, coffee and water ingestion on physiological responses and mood: The role of caffeine, water and beverage type. Psychopharmacology. https://doi.org/10.1007/s002130050438.
 • Rennard B. O, Ertl R. F, et al. Chicken soup inhibits neutrophil chemotaxis in vitro. Chest. Octubre 2020. 118 (4): 1150-7.
 • RxList. Thyme. Junio 2021.
 • Tanz, R. R. (2017). Sore Throat. In Nelson Pediatric Symptom-Based Diagnosis. https://doi.org/10.1016/B978-0-323-39956-2.00001-7.
 • Tosh P. K. Is it true that honey calms coughs better than cough medicine does? Mayo Clinic. Agosto 2020.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.