Okul Seçimi: Çocuğunuz İçin En İyi Okulu Seçmek

Çocuğunuz için en iyi okulu seçerken birden fazla faktörü göz önünde bulundurmalısınız. Her okul farklı bir dünyadır ve çocuğunuzun hangi dünyada eğitilmesini istediğinize karar vermelisiniz. 
Okul Seçimi: Çocuğunuz İçin En İyi Okulu Seçmek
Marcela Caffulli

tarafından incelendi ve onaylandı. çocuk doktoru Marcela Caffulli.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Çocuklarımız büyürler ve biz önemli kararlar almaya başlamak zorunda kalırız. Almamız gereken kararlar arasında önde gelenlerden biri de onlar için en iyisi olacağına inandığımız okul seçimidir. Çocuğunuz zamanının çoğunu orada harcayacak, öğretmenleri eğitimini şekillendirecek, sınıf arkadaşları ise sosyal çevresini etkileyecek.

Bu küçük ölçekli bir karar değil. Kapsamlı olarak bakılacak olursa, okulda alacakları eğitim geleceklerini belirleyecek. Fiyat, aile değerleri ve çocuğunuzun öğrenmesini umduğunuz şeyler gibi hesaba katılması gereken pek çok faktör ve seçenek var.

Bu yüzden araştırma yapmak için zaman ayırmalı ve çocuğunuz için en iyi okulu seçmelisiniz. İşte aklınızda tutmanız gereken şeylerle ilgili bazı tavsiyeler.

Devlet okulu mu yoksa özel okul mu?

küçük çocuklar sınıf

Bu tercih çok önemlidir ve yalnızca ekonomik imkanlarla sınırlı değildir. Özel okulun maliyetini karşılamanızın mümkün olup olmadığını ve devlet okulunu tercih etme zorunluluğunuzun olup olmadığını hesaplamanız önemlidir ancak bu kararda başka faktörler de rol oynar.

Giriş imkanları

Pek çok özel okulda sınırlı sayıda kontenjan bulunur. Bu nedenle bu okullara girmek daha zordur. Halihazırda çocuğunuzun özel okula gitmesini planladıysanız, evrak işlerini zamanında hallettiğinizden emin olun.

Devlet okulları başvuran her çocuğu kabul etmek zorundadırlar. Ancak bazı ülkelerde ve şehirlerde, bölgelendirme konusunda sınırlamalar vardır. Bu nedenle okullar yalnızca yakında yaşayan çocukları kabul ederler. Sizin için de bu durum geçerliyse, yaşadığınız bölgedeki okulların beklentilerinizi karşılayıp karşılamayacağını öğrenmelisiniz.

Eğer karşılamıyorlarsa taşınmayı isteyebilirsiniz ancak bununla ilgili yapmanız gereken başka neler olacağını da aklınızda bulundurun.

Eğitim müfredatı

elinde kitaplar olan kırmızı gözlüklü küçük kız

Devlet okullarında öğretilen konular, kullanılan kitaplar ve derslerle ilgili şartlar genellikle standarttır. Devletin eğitimle ilgili koyduğu gerekliliklere uygundur.

Ancak özel okullarda her zaman durum böyle değildir. Özel okullarda da genel prensiplerin izlenmesi şarttır ancak bu okullar müfredatta değişiklik yapma konusunda daha fazla özgürlüğe sahiptirler.

Çocuğunuz için en iyi okulun hangisi olacağına karar vermeden önce okulda verilen eğitimin içeriğini iyice inceleyin.

Öğretmenlerin sertifikasyonu

Genellikle devlet okullarında düzgün bir eğitmenlik eğitimi almış öğretmenler vardır. Öğretmenlerin, öğretim hakkı kazanmak için bazı seçme sınavlarından geçmeleri gerekir.

Bazı özel okullarda da öğretmenlerin başvuruları kabul edilirken aynı tür filtreleme sistemi uygulanır. Bazı okullar ise o alanda uzman veya profesyonel olan kişiler ararlar. Bu, o kişilerin daha iyi ya da daha kötü oldukları anlamına gelmez.

En iyisi sormak ve hatta mümkünse öğretmenlerle tanışmaktır.

Sosyal çevre

Öğrenciler çok fazla elenmeden kabul edildiği için devlet okullarında genellikle çeşitlilik daha fazladır. Özel okullar daha seçici veya daha az kapsayıcı olabilirler. Ekonomik filtrelemenin yanı sıra bazı okullarda cinsiyetle veya dinle ilgili kısıtlamalar mevcuttur.

Çocuklarınızın sizden çok sınıf arkadaşlarıyla vakit geçireceklerini ve sınıf arkadaşlarının onların hayatında büyük bir etkiye sahip olacağını unutmayın.

Dini veya laik eğitim

dini kitap eller

Çocuğunuzu özel okula göndermeye karar verdiyseniz, değerlerinize uygun bir okul seçmelisiniz. Okulda aynı zamanda çocuğunuzun yapmak isteyeceği türden aktivitelerin olup olmadığına da bakmalısınız.

Din sizin için önemliyse, dini okullarda kutsal metinler, ayinler ve dininizdeki diğer belli değerler öğretilir.

Laik okullar ise, hem özel olanları hem de devlet okulları yalnızca akademik değerler üzerine kuruludurlar. Ancak dini aktiviteler de dahil bazı müfredat dışı aktiviteler de sunabilirler.

Uzmanlık eğitimi veren okullar

Genellikle okullarda uzmanlık eğitimi de sunulur. Bu, illa ki onların tek odak noktasının bu olduğu anlamına gelmez yalnızca belli bir alanın daha fazla üzerinde durdukları anlamını taşımalıdır.

Bazı okullarda İspanyolca, Fransızca veya Almanca gibi farklı dillerde dersler vardır. Bazı okullar sanat ve bilim üzerine uzmanlaşırlar. Bazı okullarda da ileri seviyede spor programları ve daha pek çok farklı konuda verilen eğitimler mevcuttur.

Çocuğunuzun bu uzmanlık alanlarından birinde potansiyeli olduğunu düşünüyorsanız, erken yaştan itibaren onun becerilerine odaklanacak bir okul seçmeyi düşünmek isteyebilirsiniz.

Okul seçimi: Çocuğunuz için en iyi okulu seçmeden önce neler yapmalısınız?

okul çantalı çocuk ebeveyn

Yukarıdaki faktörleri hesaba katarak, farklı okulları da olabildiğince değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Daha fazla bilgi edinmek ve sonuçta daha bilgi dolu bir şekilde karar verebilmek için size verebileceğimiz bazı tavsiyeler şunlardır:

  • Okulların derecelendirmelerini ve sıralamalarını kontrol edin. Tüm ülkelerde okul sıralaması yapılır. Farklı okulların sıralamadaki yerini görmek için internette o okulların derecelendirmelerini bulmak üzere araştırma yapın.
  • İnternet forumlarına ve bloglarına göz gezdirin. İlginizi çeken bir okula çocuğunu göndermiş olan ebeveynlerin yorumları size yardımcı olabilir. Hatta bu ebeveynleri kişisel olarak tanıyorsanız daha da iyi olur. Onlara sorular sorabilirsiniz ancak fikirlerine gereğinden fazla önem vermeyin. Sonuçta herkesin deneyimleri farklıdır.
  • Okulları ziyaret edin. Müdürden ve öğretmen danışmanlarından bir randevu isteyin. Herhangi bir endişeniz varsa sorularınızı sorun ve bir rehberle birlikte okul turu yapmak istediğinizi söyleyin. Bazı okullar, nasıl olduğunu görmeleri için ebeveynlerin bazı derslere girmelerine bile izin verirler. Böyle bir şeyin mümkün olup olmayacağını sorun ve deneyin.
  • Yönetmeliklere dikkat edin. Pek çok okul nasıl çalıştıklarını, özelliklerini ve potansiyel öğrencilere sundukları koşulları açıklamak için etkinlikler düzenler. Bu etkinliklere katılın, notlar alın ve sorular sorun.
  • Çocuğunuzla birlikte okulu ziyaret edin. Çocuğunuzun fikri önemlidir. Onu okula götürün ve nasıl hissettiğine bir bakın. Biraz gözü korkabilir – bu yeni bir deneyim – ancak çocuğunuzun izlenimleri ve reaksiyonları size yardımcı olacaktır. Ayrıca en iyi okulu seçmenize de yardım edebilir.

Sonuç

En önemlisi kayıt döneminden aylar önce seçim sürecine başlamaktır.

En iyi okulu seçmek zaman ve düzgün analiz gerektiren bir iştir. Bu işi son dakikaya bırakırsanız daha az seçeneğiniz olacaktır. Bu nedenle elinizdeki seçeneklerle yetinmek mecburiyetinde kalabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklarda Ruhsal Bozukluklar ve Semptomları
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Çocuklarda Ruhsal Bozukluklar ve Semptomları

Çocuklarda ruhsal bozukluklar yetişkinlerde olduğundan farklı semptomlarla ortaya çıkabilir, bundan dolayı dikkat etmeniz gereken şeyleri bilmeniz ...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.