Bir Çocuğun Okuldaki İlk Günü: Ebeveynlerin Yaptığı Yedi Hata

Çocukların okula başladığı zaman bir adaptasyon sürecidir. Ebeveynler çocuklarının evden okula geçişlerinde yardımcı olabilir ama aynı zamanda aşağıdaki hataları yaparak bu süreci bozabilir.
Bir Çocuğun Okuldaki İlk Günü: Ebeveynlerin Yaptığı Yedi Hata

Tarafından yazılmıştır Thady Carabaño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bebeğiniz, eğitim sistemi aracılığıyla hayattaki yolculuğuna başlayan bir çocuk olmak için artık “bebeğiniz” olmadığında, onu okula adapte etme konusunda birçok hata yapabilirsiniz. Çocuğunuzla üç ila beş yıl geçirdikten sonra, ilk kez bir öğretmenin ellerine bırakmak açıkçası zor olabilir.

Gergin ve duygusal hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu ayrılık hem çocuklar hem de ebeveynler için zordur.

Ancak, siz bir yetişkinsiniz ve çocuğunuza yardım etmek zorundasınız. Sorun şu ki, insanlar zaman zaman duygularının kontrolü ele almasına izin veriyor ve çocuklarının ilk kez okula gidişini zorlaştıracak hatalar yapıyor.

Ebeveynlerin Yaptığı Yedi Hata

anne ve çocuğu

Çocuğunuz için en iyi okulu bulmak için biraz çaba harcadıktan sonra, çocuğunuza güvenmelisiniz ve hayatın bu yeni dönemine hemen alışması için yardımcı olmalısınız. Okulu sevmek için gereken zaman çocuğa bağlı olacaktır.

Çocuğunuz okula başladığında, ebeveynlerin yaptığı bu yedi hatadan birine düşmek kolaydır. Bazen, çocuğunuza yardım etmek yerine, yaşamın bu yeni dönemine geçişini daha zor hale getirebilirsiniz. Bu yüzden, aşağıdaki ortak hatalara dikkat edin çünkü bunlar kaçınılabilir durumlardır.

1. Çocuğunuzu hazırlamamak

Derse gitmeden önce çocuğu hazırlamamak, ebeveynlerin yapabileceği en kötü hatalardan biri olabilir. Çocuğun önceden ne deneyimleyeceğini bilmesi gerekir. Onları hazırlamak için önceden onlarla konuşmanız gerekir.

Alabileceğiniz iyi bir tedbir, çocuğunuzun okula başlama hazırlıklarına katılmasını sağlamaktır. Çocuğunuzu okul malzemeleri almaya götürmek çok eğlenceli olabilir. Okul malzemelerini birkaç gün içinde kullanacağını bilmesi, çocuk için çok iyidir.

Ebeveynlerin ne olacağı konusunda açıklama yapması, birçok çocuk için eski hayata veda etmek ve okula başlamak için yeterlidir. Eğer çocuğunuzun okul fobisi geliştirmesini önlemek istiyorsanız, bu yeni yaşam dönemine başlamadan önce onu hazırlamanız gerekir.

Bu makaleyi de okuyun: Çocuğum bir Tablet Bağımlısı

2. Çocuğunuzun önünde ağlamak

Bununla yüzleşelim. Çocukların bilmedikleri yeni bir yerde ağladığını, üzgün ya da korkmuş olduğunu görmek zordur. Tabii ki, bu herkesin ağlamasına neden olabilir.

Ancak, unutmayın ki çocuğunuzun duygularını yönetmeyi öğrenebilmesi için siz en büyük örneksiniz.

Kontrolünü kaybetmek bir ebeveynin yapacağı en kötü hatalardan biridir. Çocuğunuz zaten bu yeni deneyim hakkında gergindir ve anne babasının sulu gözlerini gördüğünde bu gerçeklik daha da kötü hale gelebilir. Okula adapte olmalarını zorlaştıracaktır.

Eğer ağlayacaksanız, bunu okulun dışında yapmanız gerekir. Bu ilk ayrılık birkaç gün sürecek çok güçlü bir duygudur. Ancak, çocuğunuzun giderek daha rahat olacağını göreceksiniz.

3. Çocuğunuzun ağladığını duyup ona geri dönmek

baba ve kızı

Bu ebeveynlerin yaptığı en yaygın hatalardan biridir. Zaten veda ettiyseniz ve çocuğunuzun ağlayıp, sizin için bağırdığını duyarsanız geri dönmekten kaçının. Bu, çocuğun ilk okul gününde bir ebeveynin yapabileceği en zararlı hatalardan biridir.

Okul personeli, çocuğunuzun sakinleşmesi için eğitilmiştir. Çocukların çoğu genellikle aileleri ayrıldıktan birkaç dakika sonra sakinleşecektir. Bu noktada, çevreleriyle etkileşime başlarlar (bazıları bunu diğerlerine göre daha fazla yapar) ama eninde sonunda hepsi adapte olacaktır.

Birkaç durumda, çocuğun sakinleşmesi mümkün olmayabilir ve okul personeli kesinlikle okul bitmeden onu alması için ebeveynlerini arayacaktır. Ancak, bu çok yaygın değildir. Öğretmenler, ağlayan çocuklarla nasıl başa çıkacaklarını bilirler.

Kendinize ve çocuğunuza bir iyilik yapın: geri dönmeyin.

4. Okulda iken çocuğunuzu kontrol etmek

Çocuğunuzu kontrol etmek için okul etrafında yürümekten kaçının. Bunu yapmak büyük bir hata olur.

Eğer çocuğunuz sakinleştikten sonra sizi görürse, sizinle ayrılmak isteyebilir. Tekrar veda etmek istemezsiniz. Bu sadece ızdıraplarını yeniden yaşamalarına neden olur ve uyum sağlamaları daha da zorlaşacaktır.

Biliyoruz, çocuğunuzun okul ile nasıl başa çıktığını bilmek istiyorsunuz. Ancak, okulun bitmesini beklemelisiniz ve sonra çocuğunuza doğrudan nasıl bir deneyim yaşadığını sorabilirsiniz.

5. Veda etmeden gitmek

Çocuğun ilk okul günlerindeki veda anı çok önemlidir. Çocuk üzgün yüzünü taktığında, ebeveynlerinin gitmemesini isteyecek ya da yüksek sesle ağlamaya başlayacaktır.

Ayrıca, çocuk fark etmeden ayrılmak da ebeveynlerin yaptığı başka bir hatadır. Bu çözüm değildir.

Aksine, olumsuz bir terk edilme hissi üretebilir. Yapılacak en iyi şey hoşça kal demektir. Ona kısa bir veda ve bir öpücük verdiğinizden emin olun, onu ne kadar çok sevdiğinizi, sonra geri geleceğinizi ve okulun ilk gününün güzel geçmesini umduğunuzu söyleyin. Ayrıca, ona sarılın ve bir veda öpücüğü verin.

Ne yaparsan yap, gizlice uzaklaşmayın.

6. Vedalaşmayı aşırı uzatmak

ebeveyninin bacağına sarılan kız çocuğu

Gizlice uzaklaşmayın ya da çok uzun süre veda etmeyin. Yine, vedanız kısa olmalıdır. Eğer çok uzun sürerse, çocuğunuza yanlış izlenim verebilir ve orada kalacağınızı düşünmesine sebep olabilirsiniz. Olmayacağını bile bile kalacağınızın sözünü vermeyin.

Ayrıca, eğer personel çocuğunuzun sakinleştirmek zorunda kaldıysa, sizi görmesi gittiğinizi hatırlatacak ve öğretim atmosferi gerginleşecektir. Kısa bir veda ile öğretmene ve çocuğunuza yardımcı olabilirsiniz.

7. Çocuğunuzu azarlamak ya da onu diğer çocuklarla karşılaştırmak

Çocuklar okulun ilk gününde zaten korku dolu hissedebilir. Bu yüzden onu azarlamak ya da diğer çocuklarla karşılaştırmak durumu çok daha kötü hale getirebilir. İlk birkaç gün boyunca ağlamaları normaldir. Bazı çocuklar diğerlerinden daha hızlı adapte olacaktır ama kendilerini daha kötü hissetmelerine neden olmak adapte olmalarına yardımcı olmaz.

Aynı şekilde, okuldaki ilk birkaç gün birçok çocuk için zor olmayabilir. Ancak, beşinci günden sonra da ağlamaya başlayabilirler. Bu genel bir durumdur. Yani, sabırlı olun ve endişelenmeyin. Onlara herhangi bir baskı koymayın. Onları kucaklayın, veda edin ve biraz ağlasalar da geri dönmeyin.

Özetle, bunlar ebeveynlerin fark etmeden yaptığı ama kaçınabileceği bazı hatalardır. Ayrıca, bu hatalar çocukların adaptasyon sürecini zorlaştırabilir.

Şimdi, bu hataları okuduktan sonra, onları yapmamaya özen gösterin. Sizin için zor olabilir, ama çocuğunuzun iyiliği için sağlıklı olacak.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.