Oküler Migrenler: Sizi Nasıl Etkileyebilir

Oküler migrenler, görme problemlerinin olduğu klinik bir migren türüdür. Bu makalede, onları nasıl tanıyabileceğinizi anlatacağız. Ayrıca, bunları nasıl önleyeceğinizi ve tedavi edeceğinizi de göstereceğiz. Öğrenmek için okumaya devam edin!
Oküler Migrenler: Sizi Nasıl Etkileyebilir

Son Güncelleme: 12 Mayıs, 2020

Oküler migrenler klinik tipte migrenlerdir. Genellikle, kısa bir süre devam ederler ve baş ağrısı eşlik edebilir veya etmeyebilir. Bu makalede, onları nasıl tanıyabileceğinizi ve bunları tedavi etmek ve önlemek için neler yapabileceğinizi anlatacağız. Öğrenmek için okumaya devam edin!

Oküler migrenler nedir?

Oftalmik migren olarak da adlandırılan oküler migrenler, geçici ve ağrısız görme bozukluğu ile kendini gösteren bir duruma işaret eder. Hatta, tek bir gözde veya her ikisinde de olabilir. Migren, ani serebral kan akışındaki bozukluktan kaynaklanan keskin şiddetli baş ağrılarıdır.

Bu tüm beyni etkilediğinden, görme de dahil olmak üzere farklı işlevleri etkileyebilir. Genellikle, bu bozukluk bir saatten kısa sürede iyileşir. Semptomları endişe verici olsa da, neredeyse her zaman iyi huylu bir süreçtir.

oküler migrenler neden ortaya çıkar

Oküler migrenlere ne sebep olur?

Oküler migrenler herkesi etkileyebilir. Araştırmacılar genetik bir temele sahip olduklarını düşünüyorlar. Yani, bu durumun bir kısmı kalıtsaldır.

Öte yandan, beyne kan akışını değiştirebilecek çeşitli faktörler vardır. Bazıları şunlar olabilir:

  • Stres
  • Uyku eksikliği
  • Belirli ışık uyaranları
  • Çikolata, kahve, alkol, peynir ve daha fazlası gibi bazı gıdaların alımı tetikleyici olabilir

Ayrıca, bazı durumlarda, bu tür migrenler, epilepsi, lupus veya belirli anemi türleri gibi hastalıklarla bağlantılıdır.

Oküler migrenlerin belirtileri

Oküler migrenler bir veya iki gözü etkileyebilir. Mayo Clinic’te sertifikalı bir nörolog olan Dr. Jerry Swanson, görsel semptomların uzun sürmediğini açıklıyor.

Ancak, okuma veya araç kullanma gibi etkinliklere geçici olarak etki edebilirler. Ayrıca şunları da deneyimleyebilirsiniz:

  • Kör noktalar, özellikle görme alanının merkezinde. Bu noktalara skotom denir. Ek olarak, boyutları değişebilir ve hatta tüm görüş alanınızı etkileyebilir. Tek gözde veya her iki gözde de görülebilirler.
  • Parlayan ışıklar veya yıldızlar görmek.
  • Çift görme
  • Işığa veya bazı seslere karşı artan hassasiyet.

Ek olarak, bu görsel semptomlara bulantı, kusma veya baş ağrısı eşlik edebilir. Bu baş ağrıları genellikle sadece bir tarafı etkiler ve gözlere daha fazla baskı uygular. Efor sarfedildiğinde daha da kötüleşir ve sessiz, karanlık yerlerde dinlenerek düzelir.

baş ağrısı çeken kadın

Tedavi ve önleme

Oküler migren yaşayan insanlar muhtemelen yaşamları boyunca onlara sahip olacaklardır. Bununla birlikte, farklı faktörler nedeniyle diğerlerinden daha yoğun oldukları zamanlar olacaktır. Öte yandan, bazen daha hafif olurlar.

Bu nedenle, herkesin semptomlarını, sıklığını ve krizi kontrol etmek için alabilecekleri önlemleri öğrenmesi önemlidir. Çoğu durumda, oküler migrenler yaklaşık bir saat içinde kendi kendine gider.

Görsel semptomları olan oküler migren aniden ortaya çıktığında ve kişi tehlikeli olabilecek işler yapıyor ise, semptomlar kaybolana kadar durması ve dinlenmesi önemlidir.

İlk epizodlardan sonra, tam bir test için doktora gitmek her zaman en iyisidir. Bu şekilde, bu tür migrene neden olabilecek bazı hastalıkları ekarte edebilirler.

Bu noktadan sonra, doktor tedaviye başlamanın gerekli olup olmadığına karar verecektir. Bu migrenlerin yoğunluğuna ve sıklığına bağlı olacaktır. Ayrıca tedavi, anti-enflamatuvar ilaçlara veya migren sırasında ibuprofen ve parasetamol gibi ağrı kesiciler alınmasını içerebilir.

Ayrıca, önleyici tedaviler de vardır. Yine de, en iyi şey, her bir kişinin kendi durumunu incelemesi ve tetikleyicilerinin ne olduğunu bilmesidir, böylece onlardan kaçınabilirler. Örneğin, tetikleyiciler belirli yiyecekler veya aktiviteler olabilir. İyi bir dinlenme ve stres yönetimi, migrenlerin daha fazla kontrol altında tutulmasına her zaman yardımcı olacaktır.

Özetle

Oküler migrenler herkesi etkileyebilir. Çok fazla yaşıyorsanız, her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol etmek için doktora gitmek en iyisidir.

Bunları kontrol altında tutmak ve önlemek için, bu migrenleri ve tetikleyicileri nasıl tanıyacağınızı öğrenmenizi ve bunlara neyin neden olduğunu tespit etmeye çalışmannızı öneririz.

İlginizi çekebilir ...
Sabah Baş Ağrısı ile Uyanmanın 4 Sebebi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sabah Baş Ağrısı ile Uyanmanın 4 Sebebi

Sabahları ortaya çıkan baş ağrılarının çeşitli sebepleri vardır. Siz de sabahları baş ağrısı çekiyorsanız, bahsedeceğimiz sebeplere bir göz atın.
Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.