Migren Ağrısı İçin 6 Doğal Çözüm

Özellikle mevcut ilaçlar iyi bir iş çıkarıyor olsa da, doğal çözümler kullanarak bir migren ağrısını rahatlatmak imkansız gibi görünebilir. Bununla birlikte, bazı ev yapımı alternatifler tedavinize yardımcı olabilir.
Migren Ağrısı İçin 6 Doğal Çözüm

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Migren ağrısı için doğal bir rahatlama yöntemi mi arıyorsunuz?

Bu tip baş ağrısı çok rahatsız edicidir. Sonuçta, karanlık ve sessiz bir odada dinlenmek zorunda kalacağınız için herhangi bir şey yapmanıza engel olur.

Eğer migren ağrınızı rahatlatmak istiyorsanız, bu makalemizde size piyasadaki daha ünlü ağrı kesiciler için alternatif çözümler sunacağız. Bu ev çözümleri, takip ettiğiniz tıbbi tedavileri tamamlayabilir.

Migren Ağrısı Neden Oluşur?

Farklı baş ağrıları vardır ve migren bunlardan biridir. Genellikle kafanın bir tarafında şiddetli zonklamayla bir ağrıya neden olur. Kökenleri bilinmemektedir ve belirtilerinizin azalması için tek yol karanlık, çok sessiz bir odada yatmaktır.

Bazı insanlar için migrenler görme ve konuşmada sorun yaratır, hatta bulantı ve kusmaya yol açar. Herhangi bir fiziksel aktiviteye katılmanız gerekiyor veya ani hareketler yapmanız gerekiyorsa, sorunlar daha da kötüleşir. Ağrı kalabalık, güneşli veya gürültülü yerlerde yoğunlaşabilir.

Gerilim tipi bir baş ağrısından veya “yaygın” baş ağrısından farklı olarak, bir migren ağrısı baş ve boyundaki sinirlerde ve damarlarda ağrıya neden olan inflamasyon yaratan maddelerin salınmasından oluşur. Saatlerce, günlerce sürebilir ve bazen insanlar migren ağrılarını yalnızca birkaç hafta arayla yaşarlar.

Migren Ağrısı İçin Doğal Çözümler

Başınız bir tarafı ağrıyorsa ve ağrı ışık ya da gürültü ile yoğunlaşıyorsa, migren ağrısını rahatlatmak için aşağıdaki doğal çareleri deneyebilirsiniz:

1. Buz

migren ağrısı için buz küpleri

Bu çok etkili ve uygun fiyatlı bir seçenektir. Aynı zamanda çok basittir çünkü tek yapmanız gereken plastik bir torbaya birkaç buz küpü koyup bir havlu sarmaktır.

Ne yapmalısınız?

 • Bu soğuk kompresi bir koltukta veya yatakta sırtüstü yatarken 20 dakika boyunca herhangi bir ağrılı bölgeye uygulayın. Bu uygulamayı saat başı veya günde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Soğuk, kan damarlarınızın daralmasını ve ağrının azalmasını sağlayacaktır.

2. Zencefil çayı

Bu kök sağlığa oldukça yararlıdır çünkü vücut ısınızı artırabilir, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve kan dolaşımını artırabilir. Aynı zamanda anti-enflamatuar özelliklere de sahiptir!

Tüm faydalarından yararlanmak için çay yapmayı deneyin.

Malzemeler

 • 1 dilim zencefil kökü veya 1 yemek kaşığı rendelenmiş zencefil (15 g)
 • 1 su bardağı su (250 ml)
 • Bal (isteğe bağlı)

Hazırlanışı

 • Tek yapmanız gereken suyu kaynatmak ve zencefili demlenmesi için eklemektir.
 • 10 dakika boyunca demleyin ve sonra sıvıyı biraz bal ile tatlandırın (isteğe göre).
 • Yatakta dinlenirken mümkün olduğunca sıcak olarak içilir.

3. Elma sirkesi

Bu, migren ağrısı için hem hafifletici hem de önleyici harika bir yoldur. Rahatlamak için, elma sirkesine bir bez batırın ve bezi ağrı hissettiğiniz herhangi bir bölgeye uygulayın.

Bir sonraki migren oluşumunu önlemek için, aşağıdaki çözümü yapmayı deneyin.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı elma sirkesi (30 ml)
 • 1 su bardağı su (200 ml)

Hazırlanışı

 • Bir bardak suya iki yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Uyumadan önce haftada iki veya üç kez bu şekilde için.

Bu, vücudunuzu temizlemeye ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olacaktır. Bu faktörlerin her ikisi de migren ile ilgilidir.

4. Papatya çayı

Sakinleştirici ve antienflamatuar özellikleri sayesinde papatya çayı baş ağrılarının tedavisinde şiddetle tavsiye edilir. Ayrıca uykusuzluk, sinirlilik ve stres için doğal bir çözüm olarak hizmet vermektedir. Papatya çayı poşet halinde alabiliyor olsanız da, kurutulmuş çiçekleri kullanarak kendiniz yapmanızı öneririz.

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı papatya çiçeği (45 g)
 • 2 su bardağı kaynar su (500 ml)
 • Bal (isteğe göre)
 • Yarım limonun suyu (isteğe bağlı)

Hazırlanışı

 • Suyu ısıtın. Kaynadığında papatya çiçeğini ekleyin.
 • Demleyin, sıvıyı süzün, balla tatlandırın ve tüketmeden önce biraz limon suyu ekleyin.

5. Lavanta esansiyel yağı

lavanta yağı

diğer ağrıları hafifletmeye de yardımcı olur.

Ne yapmalısınız?

 • Parmak uçlarınıza birkaç damla lavanta esansiyel yağı sürün ve dairesel hareketlerle ağrıyan bölgeleri hafifçe ovalayın.
 • Ayrıca bir bez, mendil veya bazı giyim eşyalarına biraz yağ sürebilirsiniz.

Lavanta yağı yatıştırıcı özellikleri ile bilinir, ancak migren ağrılarını rahatlatmak için tercih edebileceğiniz tek çözüm değildir. Diğer seçenekler fesleğen, papatya, okaliptüs, kekik ve sandal ağacıdır.

6. Patates

Bu kök sebzesi bol miktarda su içerir ve cildinizi nemlendirmeye yardımcı olmak için kullanılır. Bir migren hastasıysanız da çok yararlı olabilir.

Ne yapmalısınız?

 • Yapmanız gereken tek şey bir patates dilimlemek ve dilimleri alnınıza veya alnınıza yerleştirmektir. Sonrasında ise rahatlayın.
 • Dilimlerin ısınmaya başladığını veya kuruduğunuzu fark ettiğinizde değiştirin.

Migren ağrısı sıklıkla çekiyorsanız, doktorunuzla konuşmanızı öneririz. Bu şekilde, bu ağrılara neyin neden olduğunu ve en önemlisi durumunuz için en iyi tedaviyi belirleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Migren Tedavisinde Kullanılacak FDA Onaylı Yeni İlaç
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Migren Tedavisinde Kullanılacak FDA Onaylı Yeni İlaç

Sadece migrenden muzdarip olanlar bu durumun semptomlarının şiddetini bu sinsi hastalığın hayatı nasıl sekteye uğrattığını bilebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.