Öpüşmenin İnanılmaz Faydaları

Öpüşmenin İnanılmaz Faydaları
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 02 Kasım, 2018

Öpüşmenin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini biliyor muydunuz? Veya öpüşmenin metabolizmayı hızlandırması nedeniyle kilo kaybına veya diş sorunları ve alerji belirtileriyle mücadele etmeye yardımcı olduğunu? Bu yazıda size öpüşmenin inanılmaz faydaları hakkında bilgi vereceğiz.

Aşağıda öpüşmenin diğer şaşırtıcı çok sayıda faydasını keşfedin. Bu yazıyı okuduktan sonra daha fazla öpüşmek isteyeceğinizden eminiz. Özellikle de öpüşmenin aynı zamanda ömrü uzattığını anlayınca.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Sıkça öpüşmenin inanılmaz faydaları arasında pek çok hastalığı önlemeye yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Bu nasıl mümkün olabilir? Bu eylem vücutsal savunmaları arttırmaya doğal bir şekilde katkıda bulunan hormonal salgılamaları harekete geçirir.

Bu aynı zamanda tükürüğünüzün bir başkasının tükürüğüyle karışmasına neden olur ve bu da sizin kendinize diğer mikroplara karşı doğal bir şekilde bağışıklık kazandırmanıza yardımcı olur.

Ağrıyı azaltır

Öpüşme eylemiyle salgılanan endorfinler ağrı kesici şeklinde hareket eden özelliklere sahiptir. Bu aynı zamanda onun kan damarlarını genişletmesiyle alakalıdır. Bu nedenle, öpüşme özellikle artrit, fibromiyalji, kronik yorgunluk, ve kas sorunları gibi inflamatuar hastalıkların neden olduğu ağrılardan muzdarip kişiler için şiddetle önerilir.

Bir antidepresandır

Öpüşme, vücutta insanları iyi bir ruh haline sokmasıyla bilinen oksitosinin salınmasına neden olur. Öpüşme bu şekilde doğal bir antidepresan olarak işlev görür. Bu açıdan bakıldığında, öpüşme ilaç almaya gerek kalmadan stres, üzüntü, anksiyete, depresyon, sıkıntı gibi sorunlarla mücadele etmek için inanılmaz bir alternatiftir.

Öpüşme aynı zamanda bolca öpüşen çiftler için huzurlu bir ev ortamı sağlar.

Kalp-damar sorunlarını önler

Yukarıdaki paragrafta bahsettiğimiz stres, yüksek kolesterol ve koroner hastalığı dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların başlıca nedenlerinden biridir. Bu nedenle, sağlıklı bir diyet sürdürmenin yanı sıra, sıkça öpüşmenin de önemli bir tedavi sağladığını gözardı etmemeniz gerekir.

Öpüşme ayrıca kalp hızını arttırır ve böylece kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur.

öpüşen çift

Kasların çalıştırılmasına yardımcı olur

Öpüşme 30 civarında yüz kasını çalıştırır ve kan akışını harekete geçirir. Peki, bu ne işe yarar? Bu şekilde cildinizin sıkı, yumuşak ve genç kalmasını sağlar. Bunun yine aynı şekilde yüzde kırışıklık oluşumunu da yavaşlattığı düşünülmektedir.

Bunun herhangi bir nemlendirici kreme göre daha iyi işleyen bir yaşlanma önleyici tedavi olması açısından da sıkça öpüşmeyi öneririz.

Diş sorunlarını önler

Bu sizi şaşırtabilir. Bir araştırmaya göre, öpüşme 40.000 civarında zararsız bakterinin diğer kişiye geçmesine neden olur. Bunlar tükürüğün doğal savunma mekanizması tarafından karşılanır.

Öpüşme tükürük salgılarını uyarır. Bu da tükürüğün yeniden oluşmasına ve onun dezenfekte maddeleri sayesinde oral parçacıkları ve patojenleri elimine etmesine yardımcı olur.

Bunun sonucunda zamanla plak, diş çürüğü ve diğer pek çok diş sorununa neden olan asitleri azaltır.

Metabolizmayı ve kilo kaybını hızlandırır

Öpüşmenin inanılmaz faydaları arasında, hem ilgili hareketler sayesinde, hem de serbest bırakılan duygular sayesinde vücudun kalori yakmasına yardımcı olması vardır. Bu, nabız atışını dakikada 70 ile 140 arasında arttırabilir. Bu da metabolizmayı arttırır ve daha fazla kalori yakılmasını sağlar.

Özgüveni arttırır

Duygusal boyutta incelediğimizde, öpüşme kendimizi sevilir hissettirir ve bizi öptüğümüz insanın daha önemli bir parçası olarak hissettirir. Bu, kişisel duruma göre, sevme, paylaşma ve alma ve verme eylemleri tarafından üretilen memnuniyet durumlarını yaratabilir.

Bazı uzmanlar, özgüvenlerini arttırmak için herkesin işe gitmeden eşini/sevgilisini öpmesini önerir. Bu da neticesinde daha iyi bir iş performansına neden olabilir.

öpüşme çift

Alerjilerin etkilerini hafifletir

Öpüşmenin inanılmaz faydaları bu kadarla bitmez. Öpüşme eylemi histamin üretimini uyarır ve böylece hapşırma, göz tıkanıklığı veya burun akması gibi alerjilerin neden olduğu belirtileri hafifletir ve önler.

Öpüşme ömrü uzatır

Sayılan tüm bu nedenlerden sonra, sizin de tahmin edeceğiniz gibi, öpüşme sağladığı tüm bu faydalarla insan ömrünü uzatır. Bunun için gerekli olan tek ön koşul öpüşmenin samimi ve düzenli olmasıdır.

Resimler Scatto felino, jonrawlinson ve duckiemonster izinleriyle kullanılmıştır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Alpert JS. Philematology: the science of kissing. A message for the marital month of june. The American Journal of Medicine 2013; 126 (6): 466. Available at: https://doi.org/10.1016/j.amjmed.2012.12.022. Accessed 01/20, 2019.
  • Arbo-Sosa A, Santos JI. Las hormonas, el sistema inmune y la respuesta a la infección en los últimos 100 años. Boletín médico del Hospital Infantil de México 2005; 62 (5): 310-312. Available at: http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1665-11462005000500003. Accessed 01/20, 2019.
  • Floyd K et al. Kissing in marital and cohabiting relationships: Effects on blood lipids, stress, and relationship satisfaction. Western Journal of Communication 2009; 73 (2): 113-133. Available at: https://doi.org/10.1080/10570310902856071. Accessed 01/20, 2019.
  • Kimata H. Kissing selectively decreases allergen-specific IgE production in atopic patients. Journal of Psychosomatic Research 2006; 60 (5): 545-547. Available at: https://doi.org/10.1016/j.jpsychores.2005.09.007. Accessed 01/20, 2019.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.