Orta Yaş Krizinden Kaçınmak Mümkün Mü?

40 yaş civarında gelen bu kriz, eğer bu zaman dilimini yaşamınızı düzenlemiş olduğunuz, müthiş ve yetişkin dönemi olarak görürseniz, tamamen önlenebilir.
Orta Yaş Krizinden Kaçınmak Mümkün Mü?

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

40’a yaklaşıyorsunuz ve “kriz” sözcüğü zaten kulaklarınızda yankılanıyor. Orta yaşlara yaklaşıyorsunuz. Ama… korkulan orta yaş krizinden acı çekmeye mahkum musunuz, yoksa önleyebilir misiniz?

Orta yaşlarınıza geldiğinizde, biyolojik gelişiminizde gerçek bir psikolojik etkiye sahip olabilecek değişiklikler yaşamaya başladığınız gerçeğini görmezden gelemezsiniz.

Aynı şey ergenlik döneminde de olur, ancak şimdi farklı bir düzeydedir.

Kendi ölümünüzün daha çok farkındasınız, yılların yıpranmışlığını ve izlerini vücudunuzda görebiliyorsunuz ve “emeklilik” kelimesi ufukta duyulmaya başlıyor.

İşte bu, gençliğinizin unutulmuş yollarını yeniden yaşamak istediğiniz büyük bir kriz olabilir.

Toplumun bu krizle çok alakası var

mutlu kadın

Aklınıza 40 yaşında hayatın biteceğini kim koydu? Başka bir doğum gününe yaklaştığınızda ortaya çıkan bu anksiyete anlarını kim tetikledi?

Aldatıcı reklamcılığa dayanan toplumumuz, insanları her zaman ebedi bir gençliğe arzulatır.

Ancak bu, sürdürülemeyen bir gençliktir, çünkü hayatınız boyunca yaşadığınız kişisel büyüme ve olgunluğu kaybedersiniz.

Ama aniden 40 olduğunuzda, bu şeyler önemini yitirir. Bom! Bir şey patlar ve çığırından çıkar.

Bu kriz, bazı insanların yaşadığı ve diğerlerinin yaşamadığı hiç de küçük olmayan sorundur. Fark, yaşınızın ilerlemesine verdiğiniz önemle, kendinizi ve bedeninizi ne kadar iyi kabul ettiğinizde yatar.

Değişikliği kabul edin

Bir değişiklik olduğunu kabul etmek önemlidir. 40’a ulaştığınız zaman, 20 yaşındaki aynı vücuda sahip değilsiniz, ama yani ne olmuş? Hiçbir şey olmadı, ebediyen genç olamazsınız.

Yine de, bu üzücü fark ediş ve gerçeği kabul edişe direnebilirsiniz.

  • Çok küçük çocuklarınız varsa, ebeveynleri yerine, büyükanne ve büyükbabaları olarak karıştırılmış olabilirsiniz.
  • Zaten gençlerse, diğer taraftan, arkadaşlarının onları görmesi ihtimaline karşı sizinle bir yerlere çıkmaktan utanırlar.

Bu tür durumlar, her aynaya baktığınızda size bakan kişiyi reddederek öz saygınızın altına dinamit döşer.

Sizinle ilgili yanlış olan hiçbir şey yok – bunun yerine size neyin uygun, neyin mükemmel, neyin doğru olduğunu söyleyen toplumdur.

Televizyonda, dergilerde ya da reklamda gördüğünüz hemen hemen her şeyin rötuşlandığını unutmayın. Bu gerçek değil – bir kurgu.

Öyleyse, neden orta yaş ile gelen güzel şeyleri görmeye başlamıyorsunuz ve 40’larınızın çok korkulan krizine “veda” etmiyorsunuz.

Olgunluk, eğlenmek için bir sahne

plajda mutlu adam

Olgunluk, hayatınızda bir krize yol açan güvensizliklere izin vermeden eğlenmenin bir aşamasıdır. Bu, sahip olmadığınız parayı harcamaya başladığınız, ilişkilerinizi kestiğiniz ve çılgın şeyler yaptığınız, çünkü ayaklarınızın yere değmediği kriz türü olabilir.

Bu, eğlenmeniz gereken bir dönemdir. Zaten önemli bir mesleki kariyeriniz olabilir, kendinizi sevdiğiniz şeylere adamış olabilirsiniz ve ekonomik istikrarınız olabilir.

İlişkiler söz konusu olduğunda, muhtemelen çok şey öğrendiniz ve muhtemelen çocuğunuz olabilir. Şimdi daha büyümüş olabilirler, ya da belki daha yeni bir aile kurmaya karar verdiniz.

Her şeye rağmen, her durumun avantajları vardır.

  • Çocuklarınız büyüdükçe, çocuk bezi değiştirmek zorunda kalmadan ya da uykusuz gecelere katlanmadan eğlenmek için daha fazla zamanınız olacaktır.
  • Çok küçüklerse, onlar büyüdükçe daha sakin olacaksınız.

Genel olarak, orta yaşlara ulaşmak, yaşamdaki diğer aşamalar gibi, çok güzel yönlere sahiptir. Bir krize girmek ya da girmemek, tamamen psikolojik bir karardır.

Yılların sizi üzmesine izin vermezseniz ve mumları her üflediğinizde hayatta olduğunuz için gülüyorsanız, orta yaş krizine sahip olmanın nasıl bir şey olduğunu asla bilemeyeceksiniz.

Bu daha çok bir tutum meselesidir, bu yeni sahne sizi bekliyor.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.