Ortalama Yaşam Süresi: Neden Japonlar Daha Uzun Yaşıyorlar?

Japonlar ne yapıyorlar da daha uzun yaşıyorlar? Bu yazıda daha sağlıklı bir yaşam tarzı edinmek için onların öğretilerinden nasıl yararlanmamız gerektiğinden bahsedeceğiz. 
Ortalama Yaşam Süresi: Neden Japonlar Daha Uzun Yaşıyorlar?

Son Güncelleme: 22 Ekim, 2018

Bugünlerde haberlerde Asya’lı birinin uzun yaşama rekoru kırdığını ve pastasında yüzden fazla mum olduğunu görünce artık o kadar da şaşırmıyoruz. Ancak aklımızdan “Bunu nasıl başarıyorlar?” diye geçirmemiz normal.

Bu yazıda sizinle neden Japonlar’ın daha uzun yaşadıklarını, hayatlarımızı daha sağlıklı hale getirmek ve ömrümüzü uzatmak için onların öğretilerinden neler öğrenebileceğimizi paylaşacağız.

Japonlar yaşam tarzları sayesinde daha uzun yaşıyorlar

Dünyadaki en yaşlı kadınlardan bazıları Japonya’da (daha kesin konuşmak gerekirse Okinawa Adasında) yaşıyor. Amerika Birleşik Devletleri gibi endüstrileşmiş ülkeler arasında obezite oranında sekizinci olan Japonya’da kalp hastalıkları da nadiren görülüyor.

Japonların ortalama yaşam süresi 92 yıl ancak çoğu bu süreden de uzun yaşıyorlar. En önemlisi de hayatlarını sağlıklı bir şekilde sürdürüyor olmaları. Bunun nedenlerinden biri genler ancak hiç şüphesiz günlük alışkanlıkları da ömürlerini uzatan etkenler arasında.

Asya’lı değilseniz üzülmeyin. Onlarınkine benzer bir yaşam tarzı edinebilir ve bunun getireceği faydaların tadını çıkarabilirsiniz.

Neden Japonlar daha uzun yaşarlar?

Japonya’da yaşayan birinin ortalama ayda bir kez doktora gittiğini biliyor muydunuz? Bu ne hastalık hastası oldukları anlamına geliyor ne de muayene olmayı sevdikleri. Sağlıklarından endişe duyuyorlar ve önleyici tedavilere güveniyorlar.

Daha uzun yaşamak için edinmeniz gereken alışkanlıklardan biri bu. Böylece yaşadığınız yerdeki ortalama yaşam süresi de artacaktır. Şimdi gelelim diğer alışkanlıklara:

1. “Neredeyse” vejetaryen gibi beslenin

sebze dolu kabak

Japon köylerinde yaşayan, ortalama yaşam süresi uzun olan insanların çoğu (sayıları şehirde yaşayanlara göre daha az) meyve, sebze ve tahıl odaklı besleniyorlar. Ara sıra, özel günler için sakladıkları balık ve kırmızı et gibi yiyecekleri beslenme programlarına ekliyorlar.

Tipik bir öğle yemeğinde besin değeri yüksek, kalorisi düşük olan şu yiyecekler bulunuyor: Tofu peyniri ile sotelenmiş sebzeler, tatlı patates ve soya sosu.

Ayrıca bizim batıda yaptığımız gibi çok fazla süt ürünü de tüketmiyorlar. Tat katmak amacıyla pek çok yiyeceğin içine esmer pirinç (harika bir protein kaynağı) ve deniz yosunu ekliyorlar.

İçeceklere gelince, beslenme programlarının büyük bir bölümünü yeşil çay oluşturuyor. Japonlar sabahtan akşama kadar birkaç bardak çay tüketiyorlar (diğer ülkelerin kahve tüketmesi gibi). Bu çayın antioksidan oranı yüksek ve sindirim sistemine iyi geliyor.

2. Yürüyüş yapın

Hem şehirdekiler hem de kırsal kesimde yaşayanlar bisiklete biniyorlar. Japonya’da arabalar lüks olarak görülüyor ve nüfusun yoğun olması nedeniyle zaman kaybettirdikleri düşünülüyor. Metro ve tren gibi toplu taşıma araçlarında bisikleti olan pek çok yolcu görmek mümkün.

Ayrıca doktora gitmek, okula gitmek gibi işleri olduğunda araçlarını kullanmak yerine yürüyerek gitmeyi tercih ediyorlar. Bu alışkanlığın pek çok faydası var. Özellikle kardiyovasküler sistem için çok yararlı. Yürümek kalp krizini engellemeye ve solunum sistemini iyileştirmeye yardımcı oluyor.

3. Temiz hava alın

deniz kenarı mutlu kadın

Yapmaları gereken işler ne kadar zaman alıyor olursa olsun, Japonlar’ın bitkileriyle ve çiçekleriyle ilgilenmek için vakit ayırdığını görürsünüz. Bahçeleri küçük olsa da bakımlıdır. Ayrıca balkonlarında aromatik bitki türleri ve sebze yetiştiren insanlar da vardır.

Japonlar, ilkbahar ve yaz aylarında parklarda bolca egzersiz yaparlar. Temiz havada zaman geçirmekten çok hoşlanırlar. Bunun nedeni evlerinin küçük olması veya güneş ışığının keyfini çıkarmak istemeleri olabilir. Böylece güneş ışığı sayesinde bolca D vitamini ve kalsiyum almış olurlar.

Gördüğünüz gibi Japonlar emekli olduktan sonra bile çok aktifler. Yaş onlar için bir engel oluşturmaz. Pek çok aktiviteye katılırlar.

4. Ailenizle birlikte zaman geçirin

Daha uzun yaşamak için edinmeniz gereken alışkanlıklardan biri de ailenizle birlikte vakit geçirmenizdir. Bu alışkanlık ruhunuza ve sinir sisteminize iyi gelecektir. Japonlar için aile çok önemlidir. Yaşlanan ebeveynlerin sorumluluğunu ailenin en büyük çocuğu üstlenir.

Anneanne ve dedeler torunlarıyla bol bol vakit geçirirler. Yaşlı insanlara bilgi ve deneyim kaynağı gözüyle bakılır. Yaşlı insanlar da küçüklere bir şeyler öğrettikleri için kendilerini işe yarar hissederler. Böylece ülkedeki insanların ortalama yaşam süresi uzar.

5. Çok hızlı yaşamayın

mutlu kadın ortalama yaşam süresi

Elbette bu, Japonya’daki büyük şehirler için geçerli değildir. Metropollerde yaşayan insanlar daha hızlı temposu olan bir yaşam sürerler. Ancak Tai Chi gibi sakinleşme teknikleri ve meditasyon için zaman ayırmayı da ihmal etmezler.

Halka açık alanlarda bazı insanların ritmik veya sakinleştirici bir “dans” yapması normal kabul edilir. Bu sayede kişiler kökleriyle bağlantıya geçerler ve bu onların streslerini unutmalarına yardımcı olur.

Japonların uzun yaşamalarının altında yatan pek çok neden var. Siz de nerede yaşarsanız yaşayın, onların yaşam tarzına benzer bir yaşam tarzı edinmeniz  mümkün.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.