Otizmli Çocuklar İçin 4 Egzersiz

Otizm, her 100 çocuktan 1'inde görülen bir rahatsızlıktır. Bazı araçlar ve aktiviteler sayesinde, bu sorunu yaşayan kişilerin sosyal entegrasyonu ve duygusal açıdan gelişimleri daha kolay bir biçimde gerçekleşebilir.
Otizmli Çocuklar İçin 4 Egzersiz
María Belén del Río

Yazan ve doğrulayan biyolog, doktor María Belén del Río.

Son Güncelleme: 27 Mayıs, 2020

Otizm spektrum bozukluğu (OSB), nörobiyolojik kaynaklı bir fonksiyon bozukluğudur. Genetik bir yapıya sahip olan bu rahatsızlık doğası gereği kronik bir özellik taşımaktadır. Temel olarak sinir sistemini ve beyin fonksiyonlarını etkiler. Peki otizmli çocuklar için motivasyon kaynağı olmak ve onların gelişimlerine katkıda bulunmak için neler yapabileceğinizi biliyor musunuz?

Hastalığın semptomları sosyal etkileşim ve iletişim ile ilgilidir. Ayrıca mantıksal düşünce konusunda esneklikte sorunlar yaşanır, ilgi ve davranışlarda çeşitli noksanlıklar ortaya çıkabilir.

Bu nöropsikiyatrik rahatsızlığı bulunan hastaların hiçbiri bir diğeri ile aynı şekilde gözlemlenebilen semptomlar göstermezler. Bu nedenle de, bu semptomların ağırlık derecesi ve görülme biçimlerine bağlı olarak farklı teşhis kategorileri bulunmaktadır.

Aşağıda OSB rahatsızlığı bulunan çocukların bilişsel yeteneklerini geliştirmek için faydalı olacak bazı egzersizlere ilişkin bilgiler sunuyoruz.

Otizmli Çocuklar İçin Egzersizler

1. Sayılarla Yapılan Aktiviteler

Otizmli çocuklar ve sayılar
Çeşitli sayı oyunları ile çocukların ilgilerini ve sosyal etkileşimlerini artırabiliriz.

Otizmli çocukların ilgi alanları genellikle sınırlıdır. Ancak yine de bu çocukların büyük bir çoğunluğu sayılara ilgi duyarlar. Yaşlarının küçük olması nedeniyle genellikle sayılarla hesaplama mantığını henüz kavrayamazlar. Ancak yine de aynı sayıları bir araya getirme gibi oyunları oynamayı çok severler.

Bunlara ek olarak, göz alıcı nesneler onları adeta büyüler. Bu nedenle sayılara doğal bir biçimde ilgi duymalarını sağlamak için bu tür çekici oyuncaklar yapabilir ya da çizebilirsiniz. Örnek olarak baloncuklar yaparak bunları saymak oldukça eğlenceli ve eğitici bir oyun olabilir.

Ayrıca farklı şekiller ve renklere göre sınıflandırma ve gruplandırma aktiviteleri de yapabilirsiniz. Bu sayede çocuk nasıl gruplama yapması gerektiğini ve nesneleri nasıl listeleyebileceğini öğrenir. Bu aktivite için büyük lego parçalarını, boyamaları, küçük pelüş oyuncakları ya da topları kullanabilirsiniz.

Bu tür aktiviteler çocukların ilgilerini artırır ve çevrelerindeki diğer insanlarla etkileşim içine girme konusunda onları cesaretlendirir.

2. Otizmli Çocuklar İçin Müzik Terapisi

Müzik ve yaratıcı çocuklar
Müzik enstrümanları, otizmli çocuklar için faydalı olabilecek bilişsel ve sosyal özellikleri barındırmaktadır.

Müzik terapisi insan gelişimine olumlu katkılar sunan bir yöntemdir. Müziksel ifadeler aslında sözlü olmayan iletişim kategorisinde işlev görür ve bu iletişim kanallarının sağlıklı bir biçimde kullanılmasına destek olur. Bu durum, otizm spektrum bozukluğu bulunan çocuklarda olduğu gibi ifadesel sorunlar yaşayan kişilerde önemli katkı sağlar.

Bu aktiviteler, duygusal gelişimi ve kişisel ifade becerilerini destekleme konusuna odaklanan aktivitelerdir. Bu yolla çocuklar, gülme, alkışlama ya da esneme gibi beden dilinin çıkardığı sesleri tanırlar. Kontrol etmenin ilk aşaması tanımaktır. O nedenle çocuklarla birlikte oturup ses çıkaran jestleri, adları ve anlamları ile birlikte beraberce tekrarlamak son derece faydalı olacaktır.

Bu kategoride yapılabilecek diğer ilginç bir aktivite ise çocukların vücut hareketlerini de içeren kısa ve tekrarlanan şarkılar söyleyerek öğrenmelerini sağlamaktır. Burada amaç, çocukların şarkıları öğrenmeleri ve bu süreçte bir yandan da keyif alarak ilgilerini daha üst seviyelere çıkarmalarıdır.

3. Taklit Etme Oyunları

Oyuncaklarla oynayan çocuk
Çocuklar, taklit ederek ve tekrarlayarak çevrelerindeki dünyayı daha iyi anlarlar.

Bir şeyi tekrar tekrar yapmak ya da belirli bir davranışı taklit etmek, çocukların içinde yaşadıkları dünyayı daha iyi kavrayabilmeleri için oldukça önemlidir. Bu tür aktivitelerin olumlu destek ve yardım ile yapılması büyük önem taşır. Yani bu süreçte çocuklara karşı sabırlı olmalı ve ilk denemelerinde hemen anlamalarını beklememeliyiz.

İlginç bir taklit aktivitesi, gün içinde yaptığımız rutinlerin taklit edilmesi olabilir. Bunlara örnek olarak, saçların taranması, dişlerin fırçalanması ya da yemek yemeyi verebiliriz. Bu tür rutinleri siz yaparken çocuklarınızın da sizi taklit etmeleri konusunda onlara yardım edin. Ayrıca çeşitli hayvan resimleri çizip bu hayvanların nasıl sesler çıkardıklarını onlara öğretebilirsiniz. Daha sonra resimlerdeki hayvanları göstererek çocukların bu hayvanların seslerini ve taklitlerini yapmalarını sağlayabilirsiniz.

İçinde taklit etmek bulunan basit herhangi bir aktivitenin faydalı olduğunu belirtmemiz gerekir. Yani çocuğun dikkatini en çok çeken ve onun en fazla sevdiği şeylerde bu tür taklit etme aktivitelerini uygulayabilirsiniz.

4. Fiziksel Egzersiz

Otizmli çocuk ve egzersiz
Fiziksel egzersizler çocukların motor becerilerinin gelişimine katkı sağlar.

Fiziksel aktiviteler, psikomotrisitenin gelişimi ve çocukların çevreleri ile etkileşimlerinin artmasına destek olur. Bu tür aktivitelerin açık alanda ve diğer çocukların da bulundukları ortamlarda yapılması en ideal seçenektir. Ancak eğer bu mümkün değilse, evin içinde yumuşak oyuncaklarla hazırlayacağınız bir engelli parkur ya da içinde koşma, zıplama, uzanma ya da sürünme bulunan bir hazine avı oyunu da faydalı birer fiziksel aktivite olacaktır.

Son olarak aklımızda tutmamız gereken en önemli nokta, çocukların bu aktiviteleri keyifli bulmaları ve bu sayede ilgilerini kaybetmemeleridir. Bu nedenle, yukarıda sizler için önerdiğimiz aktiviteleri kendi çocuklarınızın ilgi alanları ve isteklerine uygun bir biçimde adapte edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Asperger Sendromunun Belirtileri ve Bu Hastalık Hakkında Bazı Bilgiler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Asperger Sendromunun Belirtileri ve Bu Hastalık Hakkında Bazı Bilgiler

Asperger sendromu, anomaliye yol açan nörobiyolojik bir hastalıktır. Ancak daha çok sosyal davranışları etkileyen bir rahatsızlık olarak da bilinir...
Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.