Özel Bölge Epilasyonu İçin 3 Yöntem

Özel bölgeye epilasyon yapmanın birkaç yöntemi vardır. Her birinin artıları ve eksileri vardır. Bu yazıda, en yaygın yöntemlerin özelliklerine bir göz atacağız.
Özel Bölge Epilasyonu İçin 3 Yöntem
Leidy Mora Molina

Yazan ve doğrulayan hemşire Leidy Mora Molina.

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Özel bölge epilasyonu için birkaç yöntem vardır ve herkesin aradığı şeye en uygun olanı seçmesi en iyisidir. Genel olarak, süreç çok acı verici olmamalı veya tahrişe ya da başka sorunlara neden olmamalıdır.

Aslında tamamen epilasyon mümkün olduğu kadar yapılmamalıdır, çünkü bu bölgedeki tüyler koruyucu bir bariyer görevi görür. Bu nedenle, kasık kıllarının olmaması, kişinin enfeksiyon veya diğer vajinal hastalık riskini tamamen artırır.

Bu bölgeye ağda yapmanın biraz daha karmaşık olduğu da bir gerçektir. Prosedür rahatsız edici olabilir ve bazen hoş olmayan sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle, farklı seçenekleri ve bunların nasıl doğru şekilde uygulanacağını bilmek iyi bir fikirdir.

Özel bölge epilasyonu

Özel bölge epilasyonunu karmaşık hale getiren faktörlerden biri, bu bölgedeki derinin vücudun diğer bölgelerine göre daha hassas olmasıdır. Bu nedenle, epilasyonun tahrişe, alerjiye veya kaşıntıya neden olması nadir değildir.

Buna ek olarak, bununla ilgili birkaç efsane olduğu gerçeği de var. Bazı insanlar, gerçekte böyle olmadığı halde, tüyün olmamasının temizlik ve düzenlilikle eş anlamlı olduğunu düşünürler. Daha önce de belirttiğimiz gibi, kadınlarda bu kıllar koruyucu görevi görür.

Yanlış epilasyon, batık tüyler gibi çok can sıkıcı sorunlara neden olabilir. Bu, kıl önce dışa ve sonra içe doğru uzamadığında ortaya çıkar ve bir kiste neden olur.

Her durumda, özel bölgedeki her epilasyon yönteminin avantajları ve dezavantajları vardır. En yaygın olanı şu üçüdür: ağda ile, köpük ile veya tıraş makinesi ile. Aşağıda her biri hakkında konuşacağız.

özel bölge epilasyonu için ağda ve jilet
Günümüzde, özel bölge için birkaç epilasyon yöntemi vardır.

1. Özel bölgeye ağda yapmak

Özel bölgenin epilasyonu sıcak veya soğuk ağda ile yapılabilir. Bu, kılın kökünden çekilmesini sağladığı için en popüler yöntemdir. Bu sayede etki dört haftaya kadar korunabilir.

Öte yandan, bu yöntem ağrılı olabilir ve hatta belirli cilt tiplerinde tahrişe neden olabilir. Hem sıcak hem de soğuk ağda durumunda, ölü hücreleri çıkarmak ve batık tüyleri önlemek için üç gün önceden pul pul dökmek en iyisidir.

Sıcak ağda

Bu yöntemi uygulamadan önce kasık bölgesini temiz ve kuru tutmak önemlidir. Ağda ısıtılmalı, cildi yakacak kadar yüksek bir sıcaklığa ulaşmamasına dikkat edilmelidir. Çok soğuk da olmamalı çünkü bu şekilde daha fazla acı hissedilecektir.

Ağda eridikten sonra cilde nazikçe yayılmalıdır. Tüm süreci izlemek için bir ayna kullanmak önemlidir. Ürün, kılınbüyüdüğü yöne yerleştirilmelidir. Daha sonra birkaç dakika soğumaya bırakın ve tersi yönde çekerek çıkarın.

Kalan ağda, enfeksiyonları önlemek için tekrar kullanılmamalıdır. İşlem sonunda nemlendirici krem sürülmeli ve sonraki 24 saat ağdalı bölgenin güneşe maruz kalmasından kaçınılmalıdır.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Bunu da okumak isteyebilirsiniz: Kıl Dönmesi Nasıl Önlenir?

Soğuk ağda 

Bu yöntem daha acı verici olmakla birlikte, daha uzun süreli etkileri de garanti eder. Soğuk ağda, tüyler kısa olduğunda en etkilidir. Dışarıdan içeriye ve yukarıdan aşağıya doğru yapılmalıdır. Adımlar aşağıdaki gibidir:

 • Soğuk ağda şeridini tüylerin çıktığı yöne doğru yerleştirin.
 • Şeridi tüylerin çıkış yönünün tersine kuvvetlice çekin. Bu azar azar değil, bir anda yapılmalı.
 • Tüm tüyler alınana kadar işlemi tekrarlayın.
 • Nemlendirici krem uygulayın.

2. Özel bölge epilasyonu: Epilasyon kremi

Özel bölge epilasyonu için başka bir yöntem de tüy dökücü krem kullanmaktır. Daha az ağrı oluşturan seçenek olduğundan çok hassas cilde sahip kişiler için endikedir. Ancak, kalıcılığı sadece birkaç gün ile sınırlıdır.

Kısacası, en hızlı ve en az agresif olan, aynı zamanda en kısa süren yöntemdir. Bu tür kremleri kullanmadan önce bir test yapmak en iyisidir.

Sadece ön kola biraz uygulamak ve reaksiyon olmadığını doğrulamak için 24 saat beklemek gerekiyor. Prosedürü gerçekleştirmenin doğru yolu aşağıdaki gibidir:

 • Kirleri gidermek için alanı sabun ve su ile temizleyin. İyice kurutun.
 • Tüylerin alınmasını kolaylaştırmak için tüyleri yarım santimetreden uzun olmayacak şekilde kesin.
 • Kremi seçilen bölgeye uygulayın. Tabaka ince ancak tüylerin tabanını kaplayacak kadar yeterli miktarda olmalıdır.
 • Ürün talimatlarını izleyerek ürünün harekete geçmesi için birkaç dakika bekleyin.
 • Ürün tamamen çıkana kadar iyice durulayın.
 • Tahrişi önlemek için nemlendirici krem uygulayın.

3. Tıraş makinesi

Özel bölgeyi bir tıraş makinesiyle tıraş etmek de çok yaygındır. Tüy dökücü kreme benzer avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Bir yandan pratik ve acısız bir yöntemdir. Öte yandan, etkisi çok kısa ömürlüdür.

Ayrıca bu durumda işlem sırasında kesik veya yaralanma riski vardır. Manuel veya elektrikli tıraş makinesi kullanılabilir. Her birinin özelliklerine bakalım.

Manuel tıraş makineleri

Diğer durumlarda olduğu gibi yapılacak en iyi şey bölgeyi sabun ve su ile yıkamak ve ardından çok iyi kurutmaktır. Gerisi sadece birkaç basit eylem gerektirir:

 • Kasık bölgesine tıraş jeli veya kremi sürün. Bu tahrişi ve kazaları önlemek için gereklidir.
 • Tıraş makinesini, tıraş edilecek alanın üzerinden kılların çıktığı yönde geçirin.
 • Sürekli nemlendirin. Tıraş bıçağını cildinize her sürdüğünüzde, bölgeye su dökün. İdeal olarak, bu duşta yapılmalıdır.
 • Sonunda bir nemlendirici uygulayın.

Özel bölge epilasyonu: Elektrikli tıraş makinesi

Bu tip makine tüyleri tek tek kökünden alır. Bunu bir cımbız rulosu aracılığıyla yaparlar. Bu nedenle en acı verici yöntemlerden biri olabilir. Öte yandan, çok iyi ve uzun süreli sonuçlar sunar.

Özel bölgede bu epilasyon yöntemiyle yapılan prosedür aşağıdaki gibidir:

 • Bölgeye bir gün önceden peeling yapın. Bu, batık tüylerin önlenmesine yardımcı olur.
 • Tıraştan önce bölgeyi ılık suyla yıkayın. Bu gözenekleri açar ve işlemi kolaylaştırır.
 • Bir elinizle cildi gerin ve diğer elinizle makineyi tüylerin çıkış yönünün tersine geçirin.
 • Gerekirse, saç tamamen çıkana kadar tekrarlayın.
 • Sonunda nemlendirici kullanın.
özel bölge epilasyon yapan kadın
Tıraş makinelerini kullanırken kesilme riskinden dolayı dikkatli olunmalıdır.

Özel bölge epilasyonu: Diğer ipuçları ve öneriler

Elektrikli tıraş makinesi kullanacaksanız, özel bölge epilasyonu yapmadan önce tüyleri makasla kesmek en iyisidir. Bu durumda işlemin düzgün yapılabilmesi için saçın en az 3 milimetre uzunluğunda olması gerekir.

Balmumu veya kremler kullanılıyorsa, bu maddelerin labia minora veya vajinal mukoza ile temas etmesini önlemek çok önemlidir. Elle tıraş olmayı tercih ediyorsanız, tercihen özellikle samimi alanlar için yeni, kaliteli bir tıraş bıçağı kullanmalısınız.

Elektrikli tıraş makinesinin avantajı, bir süre kullanıldıktan sonra saçın gücünü kaybetmesi ve giderek daha az kalınlaşmasıdır. Manuel tıraşta bunun tersi olabilir. Yapılması en tavsiye edilen şey – tüm yöntemlerde – sonunda cildi nemlendirmektir. Bunu örneğin aloe vera bazlı bir ürünle yapabilirsiniz.

Bu makaleyi de ilginç bulabilirsiniz: Koltuk Altı Kıllarımız Neden Var?

Son öneriler

Özeş bölgedeki tüyleri almak için, o bölgedeki tüylerin alınmasını pratik olarak garanti eden başka yöntemler de vardır. Özellikle lazer epilasyon gibi seçeneklerden bahsediyoruz. Ancak, kadınlarda kalıcı epilasyonun tavsiye edilmediği gerçeğini dikkate almalıyız.

Erkekler de yukarıda anlatılan yöntemleri sorunsuz bir şekilde kullanabilirler. Testis tüylerinin alınması için önce tüylerin kesilmesi ve ardından manuel tıraş makinesi veya tüy dökücü krem kullanılması önerilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • De La Hoz, F. J. E. (2021). Influencia de la depilación íntima en la aparición de infecciones vulvovaginales y urinarias. Estudio de corte transversal. Revista de la Asociación Colombiana de Dermatología y Cirugía Dermatológica, 29(3), 187-195.
 • Martínez Navarro, M. (2018). Diseño de la formulación y del proceso de fabricación de bandas depilatorias con certificado ECOCERT.
 • Romero-Gamboa, D. G., Díaz-Martínez, L. A., Díaz-Galvis, M. L., & González-Blanco, D. P. (2019). Impacto de la depilación genital en el microambiente de la piel femenina: interrupción de la barrera y riesgo de infección, una revisión de la literatura.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.