İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Tedavi Eden 6 Doğal İçecek

İdrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için bazı doğal içecekler olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazıda, tıbbi tedavinizi tamamlayabilecek bazı içeceklere göz atacağız.
İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Tedavi Eden 6 Doğal İçecek
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 28 Nisan, 2022

Popüler inanışlara göre, günlük sıvı alımını kızılcık suyu ve atkuyruğu infüzyonu gibi bazı doğal içeceklerle desteklemek, idrara çıkmayı teşvik etmeye ve idrar yolu enfeksiyonlarının bazı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Aslında, idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için bazı içecekler vardır.

Ancak devam etmeden önce, bu tür yaygın sağlık sorunları hakkında bazı gerçekleri gözden geçirmeliyiz.

Üriner sistem ve enfeksiyonlar

Üriner sistem, vücudun atık ve fazla suyu gidermek için kullandığı drenaj sistemidir. İdrar yolu enfeksiyonları üriner sistemin herhangi bir yerinde oluşabilir : böbrekler, üreterler, mesane ve üretra.

Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü’ne (NIDDKD) göre, idrar yolu enfeksiyonları vücuttaki en yaygın ikinci enfeksiyon türüdür.

Kadınların erkeklerden daha fazla idrar yolu enfeksiyonu kapma olasılığı olsa da doktorlar bize herkesin hayatının bir noktasında bu yaygın sorunu yaşayabileceğini söylüyor.

Enfeksiyonlar alt idrar yolunda (mesane ve üretra) meydana gelir ve ağrılı ve rahatsız edici olabilir. Ancak üst idrar yollarında ( böbreklerde ) daha şiddetli ve ağrılı durumlar ortaya çıkar.

İdrar yaparken rahatsızlık (yanma, pelvik ağrı) ve sürekli olarak idrara çıkma hissi aynı zamanda az miktarda idrar yapmak için sık sık tuvalete gitme idrar yolu enfeksiyonlarının en sık görülen semptomlarından bazılarıdır.

Bu rahatsızlıkları yaşıyorsanız, değerlendirme için bir doktora görünmeniz önemlidir. İdrar yolu enfeksiyonu teşhisi konulursa, talimatlarına uymalı ve reçete edilen antibiyotik ilacını almalıyız.

Ek olarak, dengeli bir beslenme düzenine sahip olmalıyız ve günlük su alımımıza dikkat etmeliyiz, çünkü bunlar iyileşmemizde önemli bir rol oynayacaktır.

Sıvı alımını tamamlamak için doğal içecekler

Yukarıda belirtildiği gibi, aşağıdaki içecekler idrar yolu enfeksiyonları için bir tedavi değil, günlük sıvı alımının tamamlayıcısıdır.

1. İdrar yolu enfeksiyonlarını tedavi edecek içecekler: Turna yemişi suyu

kızılcık suyu ve yabanmersinleri

Turna yemişi suyunun vitamin ve antioksidan içeriği nedeniyle böbrek sistemi sağlığına ve ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisine katkıda bulunabileceği düşünülüyordu.

Bununla birlikte, turna yemişinin tüketiminin böbrek sağlığına gerçekten önemli bir katkı sağlamadığını düşündükleri için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyleyen araştırmacılar var.

Bu makaleyi de okumaktan keyif alacağınızı düşünüyoruz: Neden Sürekli Tuvalete Gitmek Zorunda Kalıyorum?

3. Nar suyu

Yapılan bir araştırmaya göre nar, antioksidan içeriği nedeniyle potansiyel sağlık yararları olan bir besindir.

İspanyol Beslenme Vakfı (FEN), bu meyvenin olağanüstü bir besin kaynağı olmadığını açıklıyor. Diğer şeylerin yanı sıra, belirli miktarda potasyum ve C vitamini ile beyin için gerekli olan az miktarda B vitamini içerir.

Nar suyunun böbrek sağlığına katkıda bulunduğu gösterilmemiş olsa da, dengeli bir diyetin parçası olarak tüketilmesi, diyetin desteklenmesine ve diyette çeşitliliğin korunmasına yardımcı olabilir.

3. İdrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için içecekler: Zenberek otu infüzyonu

zenberek otu çayı

Zenberek otu infüzyonu, idrar söktürücü etkisinden dolayı idrara çıkmayı uyarmaya, tutulan sıvıları serbest bırakmaya yardımcı olur ve bu nedenle, idrar yolu enfeksiyonlarında bir şekilde rahatlamaya katkıda bulunur. Ancak tek başına bir tedavi değildir.

 • İyi bir at kuyruğu infüzyonu hazırlamak için suyu kaynayana kadar ısıtmak gerekir.
 • Daha sonra bir bardağa iki veya üç yemek kaşığı kuru bitki koyun. Karışık bir infüzyon yapmak isterseniz ıhlamur veya mürver ekleyebilirsiniz.
 • Ardından bitkinin üzerine sıcak suyu dökün ve hemen üzerini örtüp zenberek otunun ana özelliklerini içeren yağların buharlaşmaması için birkaç dakika bekletin.
 • Son olarak süzün ve servis edin.

Bunu da okumak isteyebileceğinizi düşünüyoruz: Böbrekleri Arındırmak: Fesleğen ve Ada Çayı Karışımı

4. İdrar yolu enfeksiyonlarını tedavi eden içecekler: Maydanoz çayı

Maydanoz özellikle besleyici bir gıda olmasa da popüler inanışa göre çayının tüketilmesi vücutta biriken sıvıların ve atıkların atılmasına katkıda bulunur.

Ancak bu çay hamilelik sırasında alınmamalıdır. Hamileyseniz ve idrar yolu enfeksiyonunuz varsa en çok tavsiye edilen şey jinekoloğunuza gitmenizdir.

Obstetrics and Gynecology Journal tarafından yakın zamanda yayınlanan bir araştırma, “çok miktarda alımının uterusu uyarması ve düşük veya erken doğum tehditlerine neden olabileceği için tavsiye edilmediğini” ortaya koymaktadır, bu nedenle dikkatli olunmalıdır.

Bu içeceği hazırlamak için ihtiyacınız olan:

İçindekiler

 • 1 litre su
 • 1 limonun suyu
 • 1/2 demet taze maydanoz (10 gr)
 • Tadımlık bal

Hazırlık

 • Yapılacak ilk şey maydanozu su içinde kaynatmaktır. 20 dakika kaynatıp 20 dakika daha dinlenmeye bırakın.
 • Ardından balla tatlandırın, limon suyu ekleyin ve gün boyunca küçük yudumlarla için. Maydanoz çayı oda sıcaklığında olmalıdır.

5. Hindistan cevizi suyu

hindistan cevizi ve hindistan cevizi suyu

İdrar yolu enfeksiyonlarında popüler düzeyde sıklıkla önerilen bir diğer içecek ise hindistan cevizi suyudur. İçmenin idrar yolunda bulunan patojenik bakterileri ortadan kaldırmaya ve üretra ve mesane duvarlarının iltihaplanmasını hafifletmeye yardımcı olacağına inanılmaktadır.

6. İdrar yolu enfeksiyonlarını tedavi edecek içecekler: Sarımsak çayı

Zararlı mikroorganizmaları idrar yolundan “süpürmeye” yardımcı olduğu düşünülen bir başka ev yapımı içecek de sarımsak çayıdır. Journal Medicina Naturista tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre: “meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyette sarımsak, gram pozitif ve gram negatif bakterilere ( E. coli dahil) karşı antibakteriyel etkisini göstermiştir”. Hazırlamak için aşağıdakilere sahip olmalısınız.

İçindekiler

 • 1 diş sarımsak
 • 1 su bardağı su (250ml
 • Limon suyu (1 yemek kaşığı)
 • Bal (tatlandırmak için)

Hazırlık

 • Yapılacak ilk şey, bir bardak suyu ısıtmaktır.
 • Bu sırada sarımsağı soyun ve esansiyel yağlarının çıkması ve suyla demlenmesi için doğrayın.
 • Bu karışımı 15 dakika kaynamaya bırakın ve sonrasında 10 dakika da dinlenmeye bırakın.
 • Şimdi, içindekileri süzün ve çay olarak tüketin.

Gördüğünüz gibi, günlük sıvı alımını desteklemek ve böbrek sistemine bakmak için tüketebileceğimiz birkaç doğal içecek var. Sadece rahatsızlık veya hastalık durumlarında değil, istediğimiz zaman yararlanabileceğimiz tamamlayıcılardır.

Bununla birlikte, ideal olanın her zaman suyu tercih etmek olduğunu unutmamalıyız, çünkü bu vücut için en iyi hidrasyon kaynağıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Instituto Nacional de Diabetes y Enfermedades Digestivas y Renales (NIDDKD por sus siglas en inglés), Cámara Nacional de Información sobre Enfermedades Renales y Urológicas (NKUDIC por sus siglas en inglés). Urinary tract infections. (2011). niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases
 • Lionel, O. O., Adegboyega, I. P., Ezekiel, A. O., & Olufunke, B. C. (2020). Antimicrobial activity of garlic (Allium sativum) on selected uropathogens from cases of urinary tract infection. Annals of Tropical Pathology11(2), 133. https://www.atpjournal.org/article.asp?issn=2251-0060;year=2020;volume=11;issue=2;spage=133;epage=138;aulast=Lionel
 • Maciel Carneiro, D., Veiga Jardim, T., Luciana Araújo, Y. C., Carolina Arantes, A., Cristina de Sousa, A., Sebba Barroso, W. K., … & Brandão Veiga Jardim, P. C. (2019). Equisetum arvense: New Evidences Supports Medical use in Daily Clinic. Pharmacognosy Reviews13(26). https://openurl.ebsco.com/EPDB%3Agcd%3A11%3A21024603/detailv2?sid=ebsco%3Aplink%3Ascholar&id=ebsco%3Agcd%3A144399620&crl=c
 • Shaza, M. A. (2016). Phytochemical screening of Petroselinum crispum (Mill.) Fuss and in vitro evaluation of its antimicrobial activity against some uropathogens. Arabian Journal of Medicinal and Aromatic Plants2(2), 86-98. https://revues.imist.ma/index.php/AJMAP/article/view/6692
 • Viedma-Contreras, S., Pérez, M. D. M. P., & Seva, J. P. (2022). Evidencia sobre el uso de arándanos en la prevención y tratamiento de las infecciones urinarias. Enfermería integral: Revista científica del Colegio Oficial de Enfermería de Valencia, (132), 43-46. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=8607946

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.