Böbreklerin Daha İyi Çalışması İçin Bu Besinleri Tüketin

Böbreklerinizin daha iyi çalışmasına yardımcı olacak birçok çeşit besin kaynağı mevcut. Bu besinler, arındırıcı detoks etkileri sayesinde böbrek taşlarının oluşumunu önler.
Böbreklerin Daha İyi Çalışması İçin Bu Besinleri Tüketin
Sergio Alonso Castrillejo

tarafından incelendi ve onaylandı. eczacı Sergio Alonso Castrillejo.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2023

Kronik böbrek hastalıkları günümüzde sıkça rastlanan oldukça ciddi bir sağlık problemidir. Neyse ki böbreklerin daha iyi çalışması için katkı sağlayacak birçok çeşit meyve ve sebze var.

Araştırmacılar, böbrek problemlerinin önümüzdeki 10 yıl içerisinde iki kat daha fazla yaygın hale geleceğini tahmin ediyor. Bunun sebebi ise yaşlı nüfusunun giderek çoğalması ve diyabet ile obezite gibi kronik hastalıklardaki artış.

Bu yüzden, beslenmenize bu tür besinleri dahil ettiğiniz ve genel anlamda beslenmenize dikkat ettiğiniz sürece, böbreklerin hasar görmesini önlemek için önemli adımları atmış olursunuz. Ayrıca kardiyovasküler problemlerle ilişkili diğer hastalık türlerinden de korunursunuz.

Böbreklerin daha iyi çalışması için doğru beslenmenin önemi

elinde böbrek saklayan adam
Böbrekler, kanımız için süzgeç görevi gördüğü ve atıklardan kurtulmamızı sağladığı için çok önemli bir organımızdır.

Böbrekler vücudumuzdaki atıkları dışarı atmaktan sorumlu organlarımızdır. Kanımız böbreklerden geçer ve böbreklerimiz de kanı süzgeç gibi süzer. Ayrıca vücudumuzdaki sıvıları düzenler ve elektrolit seviyelerini de opitimize eder.

Ciddi problemler karşısında böbrekler, bahsettiğimiz bu işlevleri düzgün şekilde yerine getiremez hale gelir. Bu sebeple böbrek problemi olan kişiler bazı içeceklerin ve yiyeceklerin tüketimini en aza indirgemelidir.

Düzgün beslenmek, bu tür hastalıkların tedavisi ve diyabet, hipertansiyon ya da obezite gibi diğer hastalıkların oluşumunu önlemek için yapılması gereken en temel şeydir.

Böbrek problemi olan kişilerin beslenmesi şu şekilde olmalıdır:

 • Çok çeşitli.
 • Dengeli.
 • Enerji kaynağı besinleri yeterince tüketmek.
 • İyi düzenlenmiş öğünler.
 • Bütünsel bir beslenme.

Şimdi, böbreklerin daha iyi çalışması için yardımcı olan beş meyve ve sebzeden bahsedeceğiz.

1. Hindiba

Hindiba, çok lezzetli olmasının yanı sıra böbreklerin fonksiyonunu arttırmak isteyenler için ideal bir bitkidir. Bunun sebebi, yüksek oranda su içermesi ve düşük kalorili olmasıdır. Hatta öyle ki bu bitkinin %95’i sudan oluşur. Yani hafif ama lif içeriği sayesinde de doyurucudur.

Besleyici değerler açısından baktığımızda bu sebze mineral ve vitaminler bakımından oldukça zengindir. Örneğin; kalsiyum, fosfor, demir, potasyum ve sodyum ile bol miktarda A, C ve B vitamini içerir.

2. Kuru ve Taze Soğan

böbreklerin daha iyi çalışması için kırmızı soğan
Bu besin, arındırıcı etkisiyle böbreklerin sağlığı açısından önemli bir role sahiptir.

Soğan dünya çapında en çok kullanılan besinlerden biridir. Her katmanında birçok fayda barındırması da cabası. Ancak soğanın başlıca faydası, idrar söktürücü özelliğiyle böbreklerin işleyişini arttırmasıdır. Yani, vücudunuzun idrar yoluyla daha fazla su ve tuz atmasını sağlar.

Journal of Medicinal Food (Tıbbi Gıda Dergisi) adlı akademik dergide yayınlanan bilimsel bir araştırma, soğanın böbrek fonksiyonlarını etkili bir şekilde arttırdığını ve vücuttan sıvı atılımını sağladığını kanıtlıyor.

Ayrıca, daha önce de bahsettiğimiz gibi soğanın birçok farklı faydası var:

3. Havuç

Bu popüler sebze görme kabiliyetimize olan faydasıyla bilinir. Ancak bundan başka faydaları da vardır. Bizim bu yazımız için en önemli tarafı ise güçlü bir diüretik (idrar söktürücü) olması. 

Tıpkı soğan gibi havuç da yüksek oranda su içerdiği için böbrek fonksiyonlarına iyi gelir. Bunun sebebi, idrar birikimi ve ihracından oluşan işlevleri etkinleştirmesidir. İşte bu yüzden de böbrek taşlarının parçalanıp çözünmesi için yardımcıdır.

Yukarıda da söylediğimiz gibi, havuç gözler için faydalıdır. Bu özelliğini, içeriğinde bulunan ve görüş sağlığını koruyan A vitamininden alır. Ayrıca, beta karoten içeriği sayesinde de erken yaşlanmayı önleyen güçlü bir koruyucudur.

Havuç tüketimi retinayı korumaya ve katarakt oluşumunu engellemeye yardımcıdır. Ancak havucun göz bozukluğunu düzelttiğini ya da gece görüşü sağladığını söyleyen şehir efsanelerine aldırış etmeyin!

4. Küçük Taneli Meyveler

böbreklerin daha iyi çalışması için yaban mersini
Yaban mersini lezzetli olmasının yanı sıra, aktif antiseptik içeriği sayesinde idrar yolunda enfeksiyon oluşumunu önler.

Yaban mersini, özellikle enfeksiyonla mücadele etmek ve kan dolaşımını arttırmak için ideal bir besindir. Ayrıca, yaban mersini suyu idrar yolu enfeksiyonlarına sebep olan bakterilere karşı harika bir antiseptik ve antibiyotik etkendir. 

Bunun gibi meyveler, idrarı asitleştiren ve idrar yoluyla da dışarı atılan bir madde olan kinik asit içerir. Bunun faydası ise böbrek taşlarının oluşumuna en başından izin vermeyerek karşı koymasıdır.

5. Böbreklerin daha iyi çalışması için yardımcı diğer besinler

Böbrek işleyişini arttırmak isteyenler için tavsiye edebileceğimiz besinler elbette bu yazımızda bahsettiğimiz meyve ve sebzelerle sınırlı değil. Bu amaçla kullanılabilecek birçok farklı besin var.

Bunlardan bazıları şöyledir:

 • Mandalina
 • Limon
 • Salatalık
 • Taze kuşkonmaz
 • Mantarlar ve diğer yenilebilir mantar çeşitleri (maya, mayalı yiyecekler, kefir ve yoğurt gibi canlı kültürler)

Siz yine de halihazırda bir böbrek probleminiz varsa bir uzmandan yardım almak için tereddüt etmeyin. Size en uygun tedaviyi ve beslenmeyi belirleyecek olan kişiler onlardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Carr AC., Maggini S., Vitamin C and immune function. Nutrients, 2017.
 • Abouzed TK., Contreras MM., Sadek KM., Shukry M., et al., Red onion scales ameliorated streptozotocin induced diabetes and diabetic nephropathy in wistar rats in relation to their metabolite fingerprint. Diabetes Res Clin Pract, 2018. 140: 253-264.
 • Saari JC., VItamin A and vision. Subcell Biochem, 2016. 81: 231-259.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.