Nasıl Sağlıklı Bir Şekilde Yaşlılık Yıllarına Ulaşılabilir?

· 7 Temmuz, 2018
Kendinize iyi bakmaya başlamak için hiçbir zaman ne çok geç ne de çok erkendir. Sigara içmekten ve aşırı alkol tüketiminden kaçının. Yaşlılık yıllarınızda daha sağlıklı olmak için fiziksel egzersiz yapın. 

Sağlıklı bir şekilde yaşlılık yıllarına ulaşmak imkansız değildir. Yapmanız gereken tek şey şimdiden başlayarak belli bazı sağlıklı alışkanlıklar edinmek. Ne kadar erken iyi alışkanlıklar edinirsek, gelecekte, geçmişte verdiğimiz kötü kararların potansiyel sonuçlarını engelleme şansımız o kadar yüksek olur.

Pek çok kişi bir gün yaşlanacağını ve hayatında o zamana kadar yaptığı şeylerin ona geri döneceğini düşünmez. Bu yüzden şimdiden itibaren iyi alışkanlıklar edinmeye başlamak önemlidir. 

Bu yazıda yaşlılık döneminize sağlıklı bir şekilde ulaşmak için neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Egzersiz şart

Hiç şüphesiz, yaşlılık yıllarına sağlıklı bir şekilde ulaşabilmeniz için verebileceğimiz en iyi tavsiye egzersiz yapmanızdır. Profesyonel bir atlet olmayı hedefleyin demiyoruz ama günlük rutininize egzersizi dahil etmek önemlidir. 

Spor salonuna yazılabilir, aerobik, zumba veya spinning dersine gidebilirsiniz. Aynı şekilde, doğada koşuya çıkabilir ya da günde yarım saat ile bir saat arası yürüyüş yapabilirsiniz. Bu kadar egzersiz yeterli olacaktır.

Egzersiz yalnızca iyi görünmenize yardımcı olmakla kalmaz, fiziksel açıdan sağlıklı olmanızı sağlar. Ayrıca psikolojik sağlığınızı da destekler.

Egzersiz stresle savaşır, bizi sakinleştirir, daha mutlu ve dengeli hissetmemizi sağlayan bir hormon olan oksitosini üretmemize yardımcı olur.

Olabildiğince sağlıklı beslenin

yoga yapan yaşlı kadın

Yaşlılık yıllarına sağlıklı bir şekilde ulaşabilmek için yediklerinize dikkat etmeniz önemlidir. Eğer yediklerinize dikkat etmezseniz dış görünümüze özen göstermenizin faydası olmaz. Unutmayın, “İnsan ne yerse odur.”

Beslenme programınıza bolca meyve ve sebze ekleyin. En doğal yiyecekleri yemeye çalışın. Fast food yiyeceklerin kendinize özel versiyonlarını yaratın. Ev yapımı hamburger veya pizza yapmanız bu yiyecekleri dışarıdan satın almanızdan çok daha iyidir.

Şekerli içeceklerden kaçınmanız da önemlidir. Onların yerine su içmeyi tercih edin.

Bu, zaman zaman kendinizi şımartmayacağınız anlamına gelmez. Çok sağlıklı olmasa bile, sevdiğiniz bir şeyden biraz yemenin keyfini çıkarmak ve yaşamın tadına varmak da önemlidir.

Ancak pastalar, şekerli içecekler ve işlenmiş gıdalar çok nadir tüketilmelidir. 

Yediklerinize dikkat etmek ve zaman zaman kendinizi ödüllendirmek yarın öbür gün yüksek kolesterol, diyabet, intolerans gibi sorunlarla yüzleşmekten kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Şu anda böyle sorunları yaşamıyor olabiliriz. Ancak bu sorunlar sonradan ortaya çıkabilirler.

Keşfedin: Sigarayı Nasıl Bırakacağınızı ve Akciğerlerinizi Nasıl Temizleyeceğini Öğrenin

Sağlığınız için zararlı olan alışkanlıklardan kaçının

sigara paketi teklif red

İçki ve sigara içmek gibi bazı zararlı alışkanlıklar sosyal olarak kabul görür. Bu maddeler, sağlığınız için zararlı olmakla kalmazlar. Aynı zamanda alışkanlık yaratır ve ciddi sorunlara yol açarlar.

Yıllardır sigara içtiği için hastaymış gibi öksüren biriyle karşılaşmışsınızdır.

Aynı şekilde çok sık alkol tüketen biri karaciğerine ne kadar zarar verdiğinin farkında olmayabilir. 

Bu alışkanlıklar beslenme programımızda olduğu gibi kısa dönemde sorun yaratmasalar da zamanla sorunlara yol açabilirler. Sürekli sigara içen biri hayatının ilerleyen dönemlerinde akciğer kanserine yakalanabilir. 

Aynı şekilde sık sık alkol içen biri gelecekte karaciğer sorunlarıyla boğuşabilir. Bu yüzden zararlı alışkanlıklarımızın farkına varmak ve günden güne onları azaltmaya başlamak çok önemlidir.

Yaşlılık yıllarına sağlıklı bir şekilde ulaşmak için işe şimdiden başlamalısınız

koşu yapan yaşlı çift

Eğer kaliteli bir hayatınız olmasını ve yaşlandığınızda sağlıklı olmayı istiyorsanız bahsettiğimiz şeylere şimdiden özen göstermeye başlamalısınız.

Özel olarak, egzersiz, beslenme ve kötü alışkanlıklar odaklanmanız gereken ana şeylerdir.

Bu ana ögeler, her bireyin deneyimlerine göre farklılık gösterecektir. Örneğin sizin kötü alışkanlığınız sigara veya alkol içmek değil de çok yemek veya çok fazla işlenmiş hamur ürünü tüketmek olabilir.

Yaşlılık yıllarınıza sağlıklı bir şekilde ulaşmayı istiyor musunuz? Kendinize daha iyi bakmaya başlamak için biraz daha yaşlanmayı mı bekleyeceksiniz? Şimdiden başlamak büyük fark yaratacak önemli bir adım.

İki kere düşünmeyin, bugün başlayın.