Nasıl Sağlıklı Bir Şekilde Yaşlılık Yıllarına Ulaşılabilir?

Kendinize iyi bakmaya başlamak için hiçbir zaman ne çok geç ne de çok erkendir. Sigara içmekten ve aşırı alkol tüketiminden kaçının. Yaşlılık yıllarınızda daha sağlıklı olmak için fiziksel egzersiz yapın. 
Nasıl Sağlıklı Bir Şekilde Yaşlılık Yıllarına Ulaşılabilir?

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Sağlıklı bir şekilde yaşlılık yıllarına ulaşmak imkansız değildir. Yapmanız gereken tek şey şimdiden başlayarak belli bazı sağlıklı alışkanlıklar edinmek. Böylece geçmişte verdiğimiz kötü kararların potansiyel sonuçlarını engelleme şansımız olur.

Pek çok kişi bir gün yaşlanacağını ve hayatında o zamana kadar yaptığı şeylerin ona geri döneceğini düşünmez. Bu yüzden şimdiden itibaren iyi alışkanlıklar edinmeye başlamak önemlidir. 

Bu yazıda yaşlılık döneminize sağlıklı bir şekilde ulaşmak için neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Yaşlılık yıllarına sağlıklı ulaşmak için egzersiz şarttır

Hiç şüphesiz, yaşlılık yıllarına sağlıklı bir şekilde ulaşabilmeniz için verebileceğimiz en iyi tavsiye egzersiz yapmanızdır. Profesyonel bir atlet olmayı hedefleyin demiyoruz ama günlük rutininize egzersizi dahil etmek önemlidir. 

Spor salonuna yazılabilir, aerobik, zumba veya spinning dersine gidebilirsiniz. Aynı şekilde, doğada koşuya çıkabilir ya da günde yarım saat ile bir saat arası yürüyüş yapabilirsiniz. Bu kadar egzersiz yeterli olacaktır.

Egzersiz yalnızca iyi görünmenize yardımcı olmakla kalmaz, fiziksel açıdan sağlıklı olmanızı sağlar. Ayrıca psikolojik sağlığınızı da destekler.

Egzersiz stresle savaşır, bizi sakinleştirir, daha mutlu ve dengeli hissetmemizi sağlayan bir hormon olan oksitosini üretmemize yardımcı olur.

Olabildiğince sağlıklı beslenin

yoga yapan yaşlı kadın

Yaşlılık yıllarına sağlıklı bir şekilde ulaşabilmek için yediklerinize dikkat etmeniz önemlidir. Eğer yediklerinize dikkat etmezseniz dış görünümüze özen göstermenizin faydası olmaz. Unutmayın, “İnsan ne yerse odur.”

Beslenme programınıza bolca meyve ve sebze ekleyin. En doğal yiyecekleri yemeye çalışın. Fast food yiyeceklerin özel ve sağlıklı versiyonlarını oluşturun. Ev yapımı hamburger veya pizza yapmanız bu yiyecekleri dışarıdan satın almanızdan çok daha iyidir.

Şekerli içeceklerden kaçınmanız da önemlidir. Bunların yerine su içmeyi tercih edin.

Bu, zaman zaman kendinizi şımartmayacağınız anlamına gelmez. Çok sağlıklı olmasa bile, sevdiğiniz bir şeyden biraz yemenin keyfini çıkarmak ve yaşamın tadına varmak da önemlidir.

Ancak pastalar, şekerli içecekler ve işlenmiş gıdalar çok nadir tüketilmelidir. 

Yediklerinize dikkat etmek ve zaman zaman kendinizi ödüllendirmek yarın öbür gün yüksek kolesterol, diyabet, intolerans gibi sorunlarla yüzleşmekten kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Şu anda böyle sorunları yaşamıyor olabiliriz. Ancak bu sorunlar daha sonra ortaya çıkabilir.

Sağlığınız için zararlı olan alışkanlıklardan kaçının

yaşlılık yıllarına sağlıklı ulaşmak için sigarayı bırakmak

Maalesef, içki ve sigara içmek gibi bazı zararlı alışkanlıklar sosyal olarak kabul görüyor. Bu maddeler, sağlığınız için zararlı olmasının yanında alışkanlık yaratır ve ciddi sorunlara yol açarlar.

Yıllardır sigara içtiği için sürekli öksüren biriyle karşılaşmışsınızdır.

Aynı şekilde çok sık alkol tüketen biri karaciğerine ne kadar zarar verdiğinin farkında olmayabilir. 

Bu alışkanlıklar kısa dönemde sorun yaratmasa da zamanla ciddi problemlere yol açabilir. Sürekli sigara içen biri hayatının ilerleyen dönemlerinde akciğer kanserine yakalanabilir. 

Aynı şekilde sık sık alkol içen biri gelecekte karaciğer sorunlarıyla boğuşabilir. Bu yüzden zararlı alışkanlıklarımızın farkına varmak ve günden güne bunları azaltmaya başlamak çok önemlidir.

Yaşlılık yıllarına sağlıklı bir şekilde ulaşmak için işe şimdiden başlamalısınız

yaşlılık yıllarına sağlıklı ulaşmak için egzersiz

Eğer kaliteli bir hayatınız olmasını ve yaşlandığınızda sağlıklı olmayı istiyorsanız bahsettiğimiz şeylere şimdiden özen göstermeye başlamalısınız.

Özel olarak, egzersiz, beslenme ve kötü alışkanlıklar odaklanmanız gereken ana şeylerdir.

Bu ana ögeler, her bireyin deneyimlerine göre farklılık gösterecektir. Örneğin; kötü alışkanlığınız sigara veya alkol içmek değil de çok yemek veya çok fazla işlenmiş hamur ürünü tüketmek olabilir.

Yaşlılık yıllarınıza sağlıklı bir şekilde ulaşmayı istiyor musunuz?

Kendinize daha iyi bakmaya başlamak için biraz daha yaşlanmayı beklemeyin. Şimdiden başlamak büyük fark yaratacak önemli bir adımdır.

İki kere düşünmeyin, bugün başlayın.

İlginizi çekebilir ...
Yaşlılarda Doğru Zamanda Depresyon Teşhisi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yaşlılarda Doğru Zamanda Depresyon Teşhisi

60 yaşında üstündeki insanlar çeşitli depresyon dönemleri yaşayabilir. Üzüntü ve sinirlilik hali yaşlı insanların gündelik hayatını derinden etkile...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.