Böbrekleri Temizlemek İçin Maydanoz Kullanın

Maydanoz, sağlıklı bir vücuda sahip olmak için ihtiyaç duyduğunuz birçok besini bünyesinde barındırır. Bu yazıda, maydanozun böbreklere ne kadar faydalı olduğundan bahsedeceğiz. 
Böbrekleri Temizlemek İçin Maydanoz Kullanın

Tarafından yazılmıştır Óscar Dorado

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Maydanoz tüm dünyada popüler olan bir bitkidir. Bu bitkinin tıbbi özellikleri ve özellikle böbreklere olan faydaları birçok kişi tarafından bilinir. Böbrekleri temizlemek için maydanoz kullanabilirsiniz. Bunu biliyor muydunuz?

Sanki iyileştirici özellikleri yeterli değilmiş gibi, bu bitki lezzetli olması nedeniyle yemeklerde de sıklıkla kullanılır. Çoğunuz maydanozu yemeklere katmanın birçok farklı yolu olduğunu zaten biliyorsunuz. İçinde maydanoz olan yemek tariflerini sitemizde bulabilirsiniz.

Bu yazıda, maydanozun böbrekler için ne tür faydalar sağladığını size anlatacağız. Özellikle böbrekleri temizlemek için bu bitkiyi tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Böreklerin görevi

Böbrekler vücudun kan filtreleridir ve 24 saat boyunca çalışırlar. Vücuda giren her şeyi işleme sokarlar ve yararlı olanları yararsız olanlardan ayırırlar. İşleri bittiği zaman gereksiz maddeleri boşaltım sistemi  aracılığıyla vücuttan atarlar.

Yetersiz beslenme, düzensiz bir yaşam tarzı ve bazı zararlı alışkanlıklar vücutta biriken toksin miktarının daha da artmasına neden olur. Bu durumun sonucu olarak böbrekleriniz daha çok çalışmak zorunda kalır. Daha sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemenin yanında, bu organınızdan en iyi şekilde yararlanmak için bazı doğal tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Maydanozda K, A ve C vitaminlerine ek olarak folik asit ve demir bulunur. Bu kadar faydalı bir bitki olmasının nedeni bu bileşenlerdir. Bildiğiniz gibi bu saydığımız vitaminler sağlıklı bir böbrek için şarttır.

Maydanozun böbrekler için faydaları

temsili böbrek resmi ve böbrekleri temizlemek

1. Maydanoz böbreklerinizin sağlığına iyi gelir

Maydanoz idrar söktürücü bir bitkidir ve vücut sıvılarının atılmasını sağlar. Toksinlerin ve diğer maddelerin atılmasına yardımcı olurken vücuda mineral ve vitamin takviyesi yapar. Bunlara ek olarak, böbrek ve safra taşı oluşumunu önlemenize yardımcı olur. 

2. Anti-enflamatuvar özelliklere sahiptir

Maydanozda apigenin denilen aktif bir bileşen bulunur; bu bileşen, anti-enflamatuvar özelliklere sahiptir. Buna ek olarak, maydanoz yüksek oranda flavanoid içerir. Flavanoidler güçlü antioksidanlardır. Dahası, maydanoz C vitamini ve kuersetin bakımından da bir hayli zengindir, bu iki bileşen doğal anti-enflamatuvar özellikler gösterir.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Böbrek Detoksu için Lezzetli 4 Tarif

3. İşe yaramayan maddelerin vücuttan atılmasını sağlar

poşet içinde taze maydanoz

Böbreklere iyi gelen özelliklerine ek olarak, maydanozda bulunan antioksidan maddeler sindirim için de oldukça önemlidir. Maydanoz böbreklerin çalışmasını kolaylaştırır ve sindirim sistemini harekete geçirir; bunu yaparken toksinleri vücuttan atar.

Aslında maydanoz genel anlamda sindirim sistemine iyi gelir ve etkili bir şekilde atık maddelerin vücuttan çıkmasını sağlar. 

Tüm bunlara ek olarak, maydanoz bir gaz gidericidir. Gastrointestinal kanalda (mide-bağırsak yolu) gaz birikmesini önlediği için mide şişkinliğini azaltır.

4. Böbrek taşlarını eritmeye yardımcı olur

Böbrek taşları, böbreklerin içinde veya idrar yolunda biriken mineral tortularıdır. Bu rahatsızlık herkesi etkileyebilir ancak en çok 30-50 yaş arası erkeklerde görülür.

Maydanoz düşük miktarda sodyum içerdiği için kan basıncını dengeler. Buna ek olarak, böbrek problemlerini ve kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Yüksek tansiyon sonucunda böbreklerde bulunan damarların zarar görebileceğini veya sertleşebileceğini unutmayın. Bu durumun sonucunda böbreklerinizde istenmeyen maddeler ve taşlar birikebilir.

Maydanoz, böbreklerde bulunan kalsiyum oksalat miktarını güvenli bir seviyede tutar. Böbrek taşı oluşumunun en yaygın nedeni bu maddedir. Kan basıncına olan olumlu etkisi ve böbrek fonksiyonlarına iyi gelmesi nedeniyle taş oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Bu yazıyı okumanızı öneriyoruz: Böbrek Taşı İçin Limon, Zeytinyağı ve Elma Sirkesi

5. Maydanoz doğal bir idrar söktürücüdür

Son olarak, maydanoz oldukça etkili bir idrar söktürücüdür. Maydanoz sayesinde daha çok idrar üretirsiniz ve vücudunuzda tutulan sıvı miktarı daha az olur. Sonuç olarak böbrek taşlarına neden olan tortuları azaltır ve patojenlerin yok edilmesine yardımcı olur. Bu bitkinin böbrekler üzerinde temizleyici bir etkisi vardır.

İster inanın ister inanmayın, maydanozun tohumu da idrar söktürücü özellikler gösterir. Maydanoz tohumları sayesinde vücudunuz daha çok sıvı atar ve bu şekilde vücudunuzda daha az sıvı birikir.

Maydanozun idrar söktürücü olmasını sağlayan bileşenler apiol ve miristisindir. Maydanoz tohumu, toksinlerin, fazla sodyumun ve vücutta biriken suyun giderilmesine yardımcı olur. Tüm bu saydıklarımız aslında böbrek fonksiyonlarını iyileştirmeye yarar.

Son olarak şunu hatırlatmak isteriz; maydanoz, bakteri, mantar ve parazitleri uzak tutan bileşenlerle doludur. Bu bitkiyi kesinlikle öğünlerinize eklemelisiniz. Böbrekleri temizlemek için maydanoz kullanın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • S. Martínez-Flórez, J. González-Gallego, J. M. Culebras y M.a J. Tuñón. Los flavonoides: propiedades y acciones antioxidantes. Nutr. Hosp. 2002; XVII (6) 271-278
  • Vicente-Vicente A. Eficacia y seguridad de la quercetina como complemento alimenticio. Redalyc.org. 2018. http://www.redalyc.org/html/919/91931189008/
  • Kreydiyyeh, S. I., & Usta, J. (2002). Diuretic effect and mechanism of action of parsley. Journal of Ethnopharmacology, 79(3), 353–357. Retrieved from http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11849841

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.