Safra Kesesi Taşına İyi Gelen 6 Yiyecek

Hem safra kesesinde taş oluşumunu önlemek için hem de mevcut taşla mücadele edebilmek için, lif bakımından zengin besinler tüketmeniz önemlidir.
Safra Kesesi Taşına İyi Gelen 6 Yiyecek

Son Güncelleme: 06 Aralık, 2018

Doktorunuz safra kesenizde taş olduğunu ve beslenmenize dikkat etmeniz gerektiğini mi söylüyor? Bazı yiyecekleri tüketerek safra kesesi taşı ile mücadele edebileceğinizi biliyor muydunuz?

Her şeyden önce sakin olun olun çünkü bu tıbbi sorun ciddi bir hastalık değildir.

Genellikle doktorunuz size bir program verecektir ya da bir beslenme uzmanını ziyaret etmenizi tavsiye edecektir böylece ihtiyacınız olan besinleri öğrenebilirsiniz.

Eğer bir doktora danışmadıysanız, size safra kesesi taşlarıyla mücadele etmeye yardımcı olacak bazı yiyecekler söyleyeceğiz. Bunları düzenli olarak tüketmeye ve yağ tüketiminizi sınırlamaya özen gösterin.

Safra kesesi taşı nedir?

Safra taşı, kesecikteki safranın aşırı birikmesiyle başlayan küçük oluşumlardır.

Safra, yediğimiz yağları sentezlemeye yardımcı olur. Bu nedenle eğer beslenme alışkanlıklarınız sağlıksız yağlar bakımından zenginse her an bu sorun meydana gelebilir.

1. Tam buğday unu

tam buğday unu ekmeği

Lif bakımından zengin bir diyet, yağları ortadan kaldırmaya ve safra taşlarını azaltmaya yardımcı olur. Günde en az bir parça tahıl tüketmek gerekir. Bağırsaktan geçerken lifler serbest bırakılan fazla safrayı tutar ve ortadan kaldırır. Bu şekilde, yeniden emilmezler ve safra keseciği serbest bırakılır.

Tüketmeniz gereken yiyecekler arasında aşağıdakiler bulunur:

 • Buğday Kepeği
 • Esmer pirinç
 • Yulaf

2. Karabuğday

Tam buğdayın yanı sıra, karabuğday tüketimi de safra kesesi taşlarının görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, vücuttaki yağ düzeylerini düşük tutar çünkü çözünmez lifler bakımından zengindir.

Karabuğday B ve E vitaminleri bakımından oldukça zengindir ve mükemmel bir mineral kaynağıdır. Ekmeği gerçekten seven insanlardan biriyseniz, beyaz unla yapılan ekmekler yerine buğdaydan yapılan ekmekler tüketmeyi deneyebilirsiniz.

3. Turunçgiller

Turunçgillerin safra üretimini teşvik eden ve safra kesesi taşlarıyla mücadele eden özellikleri vardır. Bu yüzden günlük olarak tüketmekte fayda vardır. Ayrıca, narenciye meyvelerin sularında pektin vardır. Bu, safra kesesi taşlarını ortadan kaldırmak için gerekli olan başka bir maddedir.

Bununla birlikte, bu meyveleri tüketeceğiniz zaman ticari meyve sularından kaçınmak oldukça önemlidir. En iyi seçenek tüm meyveyi yemektir. Bu sayede, kabuğundaki ve posasındaki bütün lifi ve yararlı besin maddelerini alabilirsiniz.

 • Ayrıca, meyveyi sıvı olarak tükettiğinizde sağlığınızı başka yönlerden etkileyebilecek glikoz spaykların oluşma riskini artırabilirsiniz.

4. Lesitin bakımından zengin olan yiyecekler

Lesitin veya fosfolipit gibi safra kesesi taşı oluşmasını önlemekle görevli olan bazı bileşenler vardır. Bu bileşenler vücutta doğru miktarlarda bulunmadığında, safra taşları ortaya çıkar.

Bu bileşenleri içeren yiyecekleri tüketerek, bu taşların oluşumunu, büyüklüğünü ve riskini azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Lesitin içeren gıdalar arasında aşağıdakiler vardır:

 • Fındık
 • Soya
 • Mercimek
 • Nohut
 • Bezelye

Bu yiyecekleri günlük diyetinize dahil etmenizi öneririz. Tükettiğiniz porsiyonlara dikkat etmeyi unutmayın çünkü bu besinler karbonhidrat açısından zengindirler ve istenmeyen kilo artışlarına neden olabilirler.

5. Enginar

enginar suyu

Enginar, safra kesesi taşı ile mücadele eden yiyeceklerden bir diğeridir. Sinarin bakımından zengin olması sayesinde karaciğer sağlığı ve safra kesesi sağlığını iyileştirir. Sinarin safra üretimini teşvik eden ve karaciğerin işlev kapasitesini artıran bir bileşendir.

Bazı insanlar için, enginarları günlük beslenmelerine dahil etmek zor olabilir. Siz de onlardan biriyseniz, yeni tarifler öğrenmenin tam zamanı! Daha basit bir şeyler tercih ediyorsanız, aşağıdaki enginar suyunu içmeyi deneyin:

Malzemeler

 •  1 adet küçük enginar
 •  4 bardak su (1 litre)

Yapılışı

 • Enginarı iyice yıkayın ve dezenfekte edin.
 • Ardından için soğuk su ve doğranmış enginarları bir kaba koyun.
 • Gece boyunca bekletin.
 • Ertesi gün, suyu süzün ve gün boyunca tüketin.

6. Üzüm ve yabanmersini

Üzüm ve yabanmersini, taşın safra kesesine verebileceği hasarlarla mücadele eden yüksek antioksidan indeksine sahip bir bileşen olan resveratrol bakımından zengindir.

Bu problemi çözmek için zaten bir tedavi uyguluyorsanız, resveratrol size yardımcı olacaktır.

 • Yapılması gereken en önemli şey yarım bardak üzüm veya taze yaban mersini yemektir.
 • Bu meyvelerden herhangi biri yoksa, yarım fincan yabanmersini suyu veya bir bardak kırmızı şarap tercih edebilirsiniz.

Safra kesesi taşının birikmesi nasıl önlenir?

Eğer şu an safra kesenizde taş varsa, doktorunuz problemle nasıl mücadele edeceğiniz konusunda size bazı talimatlar verecektir. Eğer doktorunuz safra kesesi taşlarının yakın zamanda oluştuğunu söylediyse, aşağıdakileri yapmanız önemlidir:

 • Öğün atlamayın.
 • Kilo almaktan kaçının.
 • Sağlıksız yağlar bakımından zengin gıdaların tüketimini azaltın.

Ayrıca, doktorunuzun size verdiği talimatları takip etmeyi unutmayın.

İlginizi çekebilir ...
Safra Kesesi Taşından Mı Muzdaripsiniz?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Safra Kesesi Taşından Mı Muzdaripsiniz?

Safra kesesi; sindirim sisteminin bir parçası, karaciğerin altında bulunan bir organdır. Yağları sindirmeye yardım eden safrayı üretmektir.